تهران ۲۱.۹۹° كمينه ۲۰.۷۹°  بیشینه ۲۱.۹۹°
۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۳

سد گدارخوش با حضور وزیر کشور کلنگ‌زنی شد

سد گدارخوش در استان ایلام با حضور وزیر کشور کلنگ‌زنی شد.
کد خبر: ۶۴۸۰۲

سد گدارخوش با حضور وزیر کشور کلنگ‌زنی شد

 

به گزارش معاصر احمد وحیدی، وزیر کشور در این مراسم اظهار کرد: رویکرد و تمرکز دولت سیزدهم اتمام پروژه های نیمه تمام است اما در این استان با توجه نیاز، امروز این پروژه با اعتبار ۲۷ هزار میلیاردریال کلنگ زنی و ظرف ۴۸ ماه به بهره‌برداری می رسد.

وی با بیان اینکه مردم ایلام همواره در برهه‌های مختلف پایبندی خود را به نظام و انقلاب اثبات کردند و رشادت این عزیزان در تاریخ برای همیشه ماندگار شد، ادامه داد: امروز در جای جای کشور شاهد تحول و پیشرفت هستیم و این نقطه امید برای ما و موجب یاس دشمن است.

وحیدی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: رهبر انقلاب فرمودند« ما خرمشهرها را در پیش داریم» یعنی ملت ما به دنبال فتح قله‌های بلند است و این مُیسر خواهد شد و تلاش دشمن بارها و بارها خنثی و آنان مایوس می شوند.

وزیر کشور با اشاره بازدید از نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی استان در محل کلنگ‌زنی سد گدارخوش، خاطرنشان کرد: در استان ایلام در حوزه صنایع دستی اقدامات خوبی انجام شده و صنایع دستی استان جان تازه‌ای گرفته که این مهم نوید بخش اشتغالزایی قابل‌توجه از محل تولید صنایع دستی در این استان است.

وحیدی با اشاره تحول ایجاد شده در حوزه های مختلف، با تقدیر از استاندار ایلام، گفت: استان ایلام با وجود بیشترین حجم تردد ایام نوروز، رتبه نخست کاهش تصادفات در کشور را کسب کرد.

صادق علیمرادی ، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام در این مراسم اظهار کرد : این طرح‌ مصارف کشاورزی و آب صنعت منطقه را تأمین و نقش کم نظیری در توسعه شهرستان مهران و بخش صالح آباد خواهد داشت.

وی گفت: هدف از احداث این سد مهار و استحصال آب های سطحی و اختصاص آن به امر کشاورزی، افزایش کمی تولیدات کشاورزی، توسعه کشاورزی منطقه در قالب استفاده بهینه از منابع آب و خاک، افزایش درآمد مردم منطقه و افزایش ارزش افزوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام با بیان اینکه برای اجرای این پروژه اعتباری معادل ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه خواهد شد، تصریح کرد:سد گدارخوش با ظرفیت ۱۵۱ میلیون مترمکعب در بخش صالح آباد شهرستان مهران ایجاد خواهد شد.

علیمرادی گفت:طول تاج سد گدارخوش ۹۸۰ متر ، حداکثر ارتفاع آن از بستر رودخانه ۹۲ متر با آورد متوسط سالیانه رودخانه در محل سد ۱۲۸ میلیون متر مکعب است.

بهرام‌نیا ، استاندار ایلام نیز در این مراسم اظهار کرد: با مشارکت قرارگاه بسیج جهاد سازندگی سپاه، عملیات آبرسانی به ۱۲۷ روستا با اعتبار ۵۰۸ میلیارد تومان در دست اقدام است که با رایزنی‌های انجام گرفته این تعداد به ۲۰۰ روستا و اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده و استان ایلام با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی مقام نخست کشور از لحاظ پیشرفت فیزیکی را در اختیار دارد.

وی افزود: در سال گذشته و با وجود تنش آبی در سه ماه به ۱۳ روستای جزمان شهرستان هلیلان آبرسانی و علاوه بر این توسط آبفای استان به ۴۰ روستا در دولت مردمی آبرسانی شد.

استاندار ایلام خاطرنشان کرد: در مجموع در استان ۹ سد وجود دارد که ۵ مورد آن به بهره برداری رسیده و تعداد چهار سد از جمله سد میمه با اعتبار ۵۴۰ میلیارد تومان و ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی، سد سیکان با پیشرفت ۲۵ درصد دست اقدام است.

انتهای پیام
منبع: ایسنا
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز