تهران ° كمينه °  بیشینه °
۱۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴

تصاویر کودکان در حج 

قانون محدودیت سنی برای کودکان کمتر از ۱۲ سال به دنبال شرایط ناایمنی که پس از همه‌گیری کرونا در بسیاری از کشورها به وجود آمد از سوی وزارت حج عربستان تعیین شده است.
کد خبر: ۶۷۶۱۷


در دین اسلام حج برای همه مسلمانان توانمند جسمی و مالی واجب است. کمترین سن برای حج از سوی عربستان سعودی به دلیل مسائل بهداشتی، ۱۲ سال تعیین شده است، اما حداکثر سن وجود ندارد.

به گزارش معاصر، هر سال صدها هزار مسلمان از سراسر جهان برای ادای فریضه حج به مکه در عربستان سعودی سفر می‌کنند. با این حال، سن می‌تواند عامل محدودکننده‌ای باشد، همان‌طور که در دوران کرونا در یک دوره محدود فقط افراد کمتر از ۶۵ سال اجازه انجام این سفر واجب شرعی را داشتند.

در اسلام حداقل سن برای حج وجود ندارد، اما مستحب آن است که انسان پیش از ادای حج توانایی جسمی و روانی داشته باشد. البته دولت عربستان سعودی پس از همه‌گیری کرونا حداقل سن برای انجام مناسک حج را ۱۲ سال تعیین کرد. با این وجود به نظر در این‌باره سختگیری نشده و تصاویری که از حج امسال منتشر شده نشان‌دهنده حضور کودکان کمتر از ۱۲ سال در حج تمتع است. از ایران نیز کوچکترین فردی که به عربستان اعزام شد یک کودک دوساله از سیستان و بلوچستان بود.


قانون محدودیت سنی برای کودکان کمتر از ۱۲ سال به دنبال شرایط ناایمنی که پس از همه‌گیری کرونا در بسیاری از کشورها به وجود آمد از سوی وزارت حج عربستان تعیین شده است. این کشور همچنین افراد کمتر از ۱۸ سال را ملزم می‌کند به همراه ولی یا یک مَحرم در حج شرکت کنند.


اما هزینه حج برای کودکان چقدر است؟ طبق آنچه عربستان تعیین کرده است هزینه حج برای بچه‌ها بسته به سن و نوع کاروانی که انتخاب می‌کنند متفاوت است. کودکان زیر دو سال می‌توانند با والدین خود به صورت رایگان سفر کنند. کودکان بین دو تا ۱۲ سال می‌توانند از تخفیف بسته حج برخوردار شوند که می‌تواند تا ۵۰ درصد قیمت بزرگسالان باشد. هزینه سفر زیارتی حج برای افراد بالای ۱۲ سال نیز همانند بزرگسالان است.


کودکانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند از انجام اعمال و مناسک واجب حج معاف هستند. انجام هیچ یک از واجبات شرعی تا رسیدن به سن بلوغ الزامی نیست. علاوه‌بر این، افراد دارای معلولیت ذهنی نیز از انجام حج معاف هستند.

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
برچسب ها : کودکان حج عربستان
ارسال نظر

آخرین اخبار روز