تهران ۲۴.۸۴° كمينه ۲۴.۸۴°  بیشینه ۲۴.۹۹°
۱۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۱

تحکیم پایگاه ایران در مراودات جهانی با دیپلماسی انرژی

وزارت نفت دولت سیزدهم با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران, توانست با احیای دیپلماسی انرژی و اجرای راهبرد بی‌اثرسازی تحریم‌ها، پایگاه محکمی در میان کشورهای جهان پیدا کند.
کد خبر: ۶۷۷۱۱

تحکیم پایگاه ایران در مراودات جهانی با دیپلماسی انرژی

 

به گزارش معاصر، دیپلماسی انرژی استفاده از ابزار دیپلماتیک برای حفظ جایگاه بین‌المللی و تأمین امنیت انرژی کشور است که زمینه موفقیت در حوزه انرژی در فضای جهانی را فراهم می‌آورد؛ راهبردی که وزارت نفت دولت سیزدهم در توسعه روابط با کشورهای دور و نزدیک از جمله روسیه، عراق، آذربایجان، ترکمنستان و ونزوئلا در حوزه‌های مختلف به‌ویژه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، به‌کار برد و توانست به‌رغم تحریم‌های شدید بین‌المللی، نتیجه مفیدی از آن کسب کند.

 از بی‌اثرسازی تحریم‌ها تا توسعه روابط با کشورها

 جهش صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور و دستیابی به رکورد بالاترین میزان صادرات از سال ۱۳۹۷ و آغاز تحریم‌های ظالمانه تاکنون، افزایش ۴۰ درصدی وصول درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی و محصولات پتروشیمی، تأسیس کارگروه مشترک نفتی بین وزارتخانه‌های نفت ایران و عراق، امضای قرارداد سوآپ گازی ایران، ترکمنستان و آذربایجان به مقدار روزانه ۱۰ میلیون مترمکعب، اجرایی‌ شدن عملیات پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های فراسرزمینی را می‌توان بخشی از نتایج دیپلماسی موفق انرژی در وزارت نفت دولت سیزدهم برشمرد.

توافق با عمان برای تشکیل کارگروه مشترک توسعه میدان هنگام، تفاهم برای صادرات تجهیزات و خدمات فنی - مهندسی و تجارت فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، امضای ۱۸ تفاهم‌نامه برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی به ارزش ۶۹.۳ میلیارد دلار، امضای تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری شرکت ملی نفت ایران با شرکت گازپروم روسیه، وصول ۲.۷ میلیارد دلار مطالبات معوق از کشور عراق، صدور نخستین محموله کاتالیست ایرانی به روسیه، بازسازی و نوسازی مجتمع تولید آمونیاک در ونزوئلا و... از دیگر نتایج به‌کارگیری دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم است.

ایستگاه وین، نقطه اوج دیپلماسی انرژی اوجی

 حضور وزیر نفت در هشتمین سمینار بین‌المللی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین که روزهای ۱۴ و ۱۵ تیرماه برگزار شد، فرصت مناسب دیگری در جهت احیا و تقویت دیپلماسی انرژی فراهم آورد تا با دیدار و مذاکره با کشورهای شرکت‌کننده در این سمینار، باب مذاکره، دعوت، ارائه پیشنهاده و تبادل اطلاعات باز شود تا افزون بر رشد دیپلماسی انرژی، همبستگی و تعامل بیشتری با سران انرژی جهان برقرار و بازارهای جدیدی برای فروش نفت ایجاد شود.

 نقطه عطف این سمینار، سخنرانی جواد اوجی در نشست وزارتی با عنوان «سرمایه‌گذاری، تأمین مالی و راهبردهای رشد فراگیر نفت» بود که با اشاره به تولید روزانه ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی و بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز غنی (ترش) در ایران اظهار کرد: با توجه‌ به وجود ظرفیت بالای توان تولید نفت و گاز، ایران در دولت سیزدهم برنامه‌ریزی مدونی برای افزایش توان تولید در نظر گرفته است.

 تأکید وزیر نفت بر اینکه کارکنان صنعت نفت ایران با وجود تحریم‌ها خود به‌تنهایی و بدون حضور کارشناسان خارجی میدان‌های نفت و گاز را به‌صورت صفر تا صد توسعه می‌دهند، نکته مهم و قابل‌توجه برای کشورهای حاضر در سمینار بود، زیرا می‌دانستند وزیر نفت کشوری این سخنان را بیان می‌کند که با شدیدترین تحریم‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما خم به ابرو نیاورده و با تکیه‌ بر توان داخلی توانسته افزون بر درون مرزهای خود، فرامرزی هم اقدام به ساخت پالایشگاه و توسعه میدان‌ها کند و افزون بر اینکه طی ۲۰ ماه گذشته، ۴۰ میلیارد دلار قرارداد با شرکت‌های داخلی و خارجی امضا کرده، برای ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران تا هشت سال آینده برنامه‌ریزی کرده است.

 ضمن اینکه به گفته اوجی، برای جذب سرمایه، قراردادهای جدید نفتی را به‌نوعی تنظیم کرده است که بازگشت سرمایه در آن در کمترین زمان ممکن انجام شود، همچنین با توجه‌ به ذخایر گازی کشور، سرمایه‌گذاران در صورت توسعه این نوع میدان‌ها و تبدیل آن به ال‌ان‌جی (گاز طبیعی مایع‌شده) می‌توانند خودشان محصول نهایی را بازاریابی و صادر کنند تا بتوانند  سود خود را از این نوع پروژه برداشت کنند.

 دیدار و مذاکرات فشرده وزیر نفت با وزیر انرژی عربستان در حاشیه این سمینار هم فرصت مناسبی فراهم آورد تا دو طرف درباره شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت خام، آینده بازار نفت، تصمیم‌های کنونی و موردنیاز برای آینده و چشم‌انداز قیمت‌های نفت خام بحث و تبادل نظر کنند.

 اوجی در این سفر با محمد حامل، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز دیدار و درباره آینده بازارهای گاز جهان، سرمایه‌گذاری‌ها، پیش‌بینی قیمت و همگرایی کشورهای صادرکننده گاز در بازار گفت‌وگو و تبادل نظر کرد و برنامه‌های آینده، موضوع‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در صنعت گاز در میان کشورهای صادرکننده گاز و خارج از آن و تحولات جهانی حاکم بر بازارهای گاز دنیا بررسی شد.

 دیدار با وزیر نفت عراق، وزیر انرژی امارات و مذاکره با وزیر نفت مصر برای توسعه همکاری‌ها در بازار نفت از دیگر برنامه‌های وزیر نفت در حاشیه این سمینار بود.

 شایان‌ ذکر است این عملکردها در حالی رقم خورده است که تحریم‌های ناعادلانه و ناجوانمردانه گریبان کشور را گرفته، اما وزارت نفت دولت سیزدهم با در دستور کار قرار دادن دیپلماسی انرژی و اجرای راهبرد بی‌اثرسازی تحریم‌ها توانسته است قطار پیشرفت انرژی را در ریل موفقیت به حرکت درآورد تا آنجا که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند دولت سیزدهم و به‌ویژه وزارت نفت ثابت کرده است می‌توان با دیپلماسی انرژی، تحریم‌ها را دور زد.

کد خبر
انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز