تهران ° كمينه °  بیشینه °
۲۳ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۹
مدیرکل انتقال خون استان تهران:

تهران از نظر ذخایر خونی در شرایط مناسبی قرار داد

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه با گرم شدن هوا روند اهدای خون کاهش یافته است،‌ گفت: هرچند که در مورد ذخایر خونی در وضعیت مناسبی قرار داریم، اما چون نیاز به پلاکت‌های خونی باید به شکل روزانه تامین شود، از مردم می‌خواهیم برای اهدای خون مراجعه کنند تا بتوانیم پلاکت را از خون آنها فرآوری کنیم و در اختیار بیماران قرار دهیم.
کد خبر: ۶۸۰۰۱

به گزارش معاصر، دکتر سید منتظر شبَّر در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌های کشور درباره وضعیت ذخایر خونی استان تهران، گفت: در حال حاضر وضعیت مناسب است اما با گرم شدن هوا طبیعتا مردم تمایل کمتری به خروج از منزل و یا محل کار دارند و اهدای خون را کمتر مهم تلقی می‌کنند؛ اما، از مردم می‌خواهیم حتما این کار خداپسندانه را در اولویت‌های خود قرار دهند.

وی افزود: هرچند که به علت طولانی بودن عمر خون‌های اهدایی، اکنون ذخایر خوبی داریم و حداقل تا دو هفته مشکلی نخواهیم داشت اما با گرم شدن هوا شاهد کاهش روند اهدای خون هستیم و این نگران کننده است. از سوی دیگر با توجه به قرارگیری در فصل تابستان برخی از مردم هم به سفر می‌روند و طبیعتا عمل اهدای خون از اولویت‌هایشان خارج می‌شود.

او با اشاره به گذر از دو عید مذهبی مهم قربان و غدیر در روزهای گذشته،‌ بیان کرد: در چنین مناسبت‌هایی همواره افزایش آمار اهدای خون را شاهد هستیم. در عین حال در چنین ایامی برای آگاه سازی مردم اقدام می‌کنیم؛ چنانچه در "مهمانی ۱۰ کیلومتری عید غدیر" غرفه‌ای در مسیر برپا کردیم تا آگاه‌سازی و ارائه خدمات اولیه پزشکی مانند اندازه‌گیری فشار خون یا تست هموگلوبین خون را در مسیر انجام دهیم و آنجا برای حرکت خداپسندانه اهدای خون تبلیغ کردیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران، تاکید کرد: البته از آنجایی که برای دریافت خون از مردم می‌بایست استانداردهای مهمی رعایت می‌شد و در مسیر مهمانی این کار میسر نبود، تنها نسبت به ارائه خدمات اولیه و آگاه‌سازی اقدام کردیم.

وی با اشاره به نزدیکی ماه محرم و افزایش استقبال مردم برای اهدای خون، تصریح کرد: عزاداران حسینی حتی در قالب هیئت‌های عزاداری برای اهدای خون مراجعه می‌کنند. در ماه محرم نذر خون حسینی را داریم و فرهنگسازی این کار صورت گرفت تا افراد با اهدای خون باعث نجات جان بیماران شوند.

وی افزود: در ماه محرم بویژه دو روز تاسوعا و عاشورا، شیفت‌های کاری خود را افزایش می‌دهیم تا بتوانیم پاسخگوی مراجعات زیاد مردم عزیز باشیم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران در خصوص وضعیت اهدای پلاکت‌های خونی، اظهار کرد: متاسفانه برخلاف خون که عمر نگهداری آن یک ماهه است، طول عمر پلاکت تنها سه روز است و نیاز به آن روزانه است؛ برای همین از مردم خواهش می‌کنیم برای اهدای خون مراجعه کنند تا بتوانیم پلاکت را از خون آنها فرآوری کنیم تا در اختیار بیماران سرطانی و ... که دچار افت شدید پلاکت خون می‌شوند قرار دهیم تا جان‌شان حفظ شود. 

وی در خاتمه بیان کرد: خوشبختانه با کمک سازمان برنامه و بودجه توانستیم ۳ خودروی بزرگ خون‌رسان به ناوگان خود اضافه کنیم که برای جابجایی خون و همکاران مناسب‌سازی شده است.

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
برچسب ها : ذخایر خون تهران
ارسال نظر

آخرین اخبار روز