تهران ۳۶.۷۳° كمينه ۳۶.۵۱°  بیشینه ۳۷.۷۹°
۲۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۸
وزیر دفاع آمریکا:

از خطرات «بمب‌های خوشه‌ای» آگاهی دارم

وزیر دفاع آمریکا گفت که شخصاً با بمب‌های خوشه‌ای کار کرده و از خطرات آنها آگاهی دارد.
کد خبر: ۶۸۰۱۴

به گزارش معاصر، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان در پاسخ به این پرسش که آیا با نحوه عملکرد مهمات خوشه‌ای آشناست، گفت: بله، هستم. می‌دانم که این مهمات چطور کار می‌کنند. در واقع شخصاً در میدان نبرد از آنها استفاده کرده‌ام.

در روز پنجشنبه مقامات اوکراینی دریافت مهمات خوشه‌ای که توسط آمریکا و دیگر کشورهای غربی ارسال شده را تایید کردند.

مهمات خوشه‌ای از صدها بمب کوچک نارنجک‌مانند تشکیل شده‌اند که از هواپیما یا توپخانه پرتاب می‌شوند. پس از پرتاب و با رسیدن به فاصله معینی از هدف، پوسته خارجی این بمب‌ها جدا شده و صدها بمب کوچک بر فراز مساحتی معادل چندین زمین فوتبال گسترده می‌شوند.

مهمات خوشه‌ای سلاح‌های خطرناکی هستند، زیرا احتمال خطا در آن‌ها بالاست. اگر این بمب‌ها از هواپیما رها شوند، ‌ عملاً‌ سقوط آزاد دارند. در این وضعیت، کافی است کمی باد شروع به وزیدن کند تا این مهمات هدف خود را از دست داده و به مناطق غیرنظامی اصابت کنند. اما حتی اگر این مهمات از توپخانه شلیک شوند، باز هم پس از باز شدن پوسته و گسترده شدن بر سطحی وسیع، احتمال خطا رفتنشان در آن مقیاس زیاد است.  

علاوه بر این، بسیاری از این بمب‌های کوچک پس از برخورد با هدف، منفجر نمی‌شوند و تا ده‌ها سال پس از پایان جنگ، در میدان‌های سابق نبرد باقی می‌مانند.

تصمیم دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین انتقادات بسیاری را برانگیخته از جمله از سوی هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا، متحدان واشنگتن و روسیه.

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز