تهران ۲۴.۹۱° كمينه ۲۳.۷۹°  بیشینه ۲۴.۹۹°
۲۴ تير ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۰

آمریکا مدعی شد از جنگنده‌های اف۱۶ در خلیج فارس استفاده می‌کند

الجزیره همچنین به نقل از این مقام نظامی ارشد آمریکایی که نامش برده نشده است، گفته است که واشنگتن در حال بررسی چند گزینه برای مقابله با حضور فزاینده روسیه در آسمان سوریه است.
کد خبر: ۶۸۰۳۴

 


به گزارش معاصر،  آمریکا مدعی شده که از جنگنده‌های F-۱۶ برای نظارت و حمایت از ایمنی کشتی‌هایی که در تنگه هرمز و خلیج فارس در حال حرکت هستند، استفاده خواهد کرد.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون اعلام کرده است که این کشور از جنگنده‌های F-۱۶ برای نظارت و حمایت از ایمنی کشتی‌هایی که در تنگه هرمز و خلیج فارس در حال حرکت هستند، استفاده خواهد کرد.

این مقام نظامی آمریکایی همچنین افزوده است که ایالات متحده طی چند روز آینده هواپیماهای جننگنده F-۱۶ مورد نیاز خود را به منطقه خلیج فارس اعزام خواهد کرد. این مقام دفاعی آمریکا ضمن درخواست ناشناس ماندن برای افشای مشخصات عملیاتی در منطقه، تاکید کرد که استقرار جنگنده‌های F-۱۶ با هدف تأمین پوشش هوایی برای کشتی‌های عبوری از آبراه تنگه هرمز و خلیج فارس و همزمان تقویت حضور نظامی در منطقه به عنوان عاملی بازدارنده علیه ایران است.

الجزیره همچنین به نقل از این مقام نظامی ارشد آمریکایی که نامش برده نشده است، گفته است که واشنگتن در حال بررسی چند گزینه برای مقابله با حضور فزاینده روسیه در آسمان سوریه است.

همزمان براساس خبری که آسوشیتدپرس اعلام کرده، ایالات متحده در حال افزایش استفاده از جت‌های جنگنده در نزدیکی تنگه هرمز برای محافظت از کشتی‌ها در برابر تحرکات ایران است. آمریکا همچنین نگرانی خود را درباره افزایش روابط ایران، روسیه و سوریه در خاورمیانه اعلام کرده است. به گفته این مقام ناشناس دفاعی و نظامی آمریکا، افزایش اخیر فعالیت‌های نظامی روسیه را می‌توان به افزایش همکاری و هماهنگی میان مسکو، تهران و دولت سوریه نسبت داد و هدف اصلی این تلاش هماهنگ اعمال فشار بر ایالات متحده برای خروج از سوریه است.

این مقام آمریکایی همچنین مدعی شد که «روسیه به خاطر کسب حمایت ایران در مناقشه اوکراین مدیون ایران است و تهران به دنبال خروج آمریکا از سوریه برای تسهیل انتقال کمک‌های خود به حزب الله لبنان و تهدید اسرائیل است. ایالات متحده سطح بالایی از همکاری، برنامه ریزی مشترک و اشتراک اطلاعات را بین رهبران ارتش روسیه و نیروی قدس ایران در سوریه مشاهده کرده است. هدف از این فعالیت‌ها افزایش فشار بر آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه است.»

در ادامه این گزارش به نقل از مقام آمریکایی گفته شده است: «حدود ۹۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه حضور دارند، اما آمریکا باور ندارد که هواپیماهای روسیه قصد دارند بر روی سربازان آمریکایی در سوریه بمب بیاندازند یا هواپیماهای سرنشین دار آمریکایی را سرنگون کنند. اما نگرانی‌هایی وجود دارد که خلبانان روسی پهپادهای انتحاری و قاتل را در سوریه علیه آمریکا به پرواز درآورند و مسکو این نوع اقدام را برای پاسخ نظامی قوی به ایالات متحده انجام می‌دهد.» این مسئله خطر جنگ و درگیری نظامی در سوریه را میان نیروهای روسیه و آمریکا دو چندان کرده است.

تنش‌ها بین روسیه و آمریکا از ماه مارس تشدید شده است. در آن زمان یک هواپیمای جنگی روسی یک پهپاد تجسسی ایالات متحده را با ریختن سوخت جت در آسمان بر روی آن از کار انداخت و به پروانه آن آسیب رساند. به دنبال این اقدام تنش زا جرقه گفت و گو بین رؤسای دفاع روسیه و ایالات متحده زده شد؛ با این حال، آمریکا هیچ واکنش نظامی فوری به این حادثه را دنبال نکرد.

انتهای پیام
منبع: مهر
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز