تهران ۷.۹۹° كمينه ۳.۷۹°  بیشینه ۷.۹۹°
۲۷ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹
رئیس سازمان انرژی اتمی :

پنج نقطه در کشور برای احداث نیروگاه تعیین شده است

رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه کارگروه توسعه نیروگاه های اتمی کشور گفت: تاکنون پنج نقطه در کشور برای احداث نیروگاه تعیین شده و اقدامات اولیه و مقدمات کار انجام شده است.
کد خبر: ۶۸۲۶۷

پنج نقطه در کشور برای احداث نیروگاه تعیین شده است

 

به گزارش معاصر,جلسه کارگروه توسعه نیروگاه های اتمی کشور ظهر امروز سه شنبه (27تیر) به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه از اهتمام جدی دولت برای احداث ۲۰هزار مگاوات نیروگاه برق هسته‌ای خبر داد و گفت: لازم است در برنامه جامع احداث این نیروگاهها مدل تامین مالی آن نیز مشخص شود.

وی افزود: در مسیر احداث نیروگاههای هسته‌ای باید روند حرکت به نحوی باشد که به انتقال تکنولوژی و ارتقاء دانش فنی کشور منجر شود و به تدریج در فرایند تولید و در تمامی ابعاد و مراحل ساخت و مهندسی به سمت خودکفایی حرکت کنیم.

در این جلسه که وزیر نیرو و رئیس کل بانک مرکزی و برخی مسئولان دستگاه های دیگر نیز حضور داشتند، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی از اقدامات صورت گرفته نظیر مکان‌یابی، مطالعه، هماهنگی و تحقق الزامات احداث نیروگاه هسته‌ای ارائه کرد و گفت: تاکنون پنج نقطه در کشور برای احداث نیروگاه تعیین شده و اقدامات اولیه و مقدمات کار و بعضاً عملیات اجرایی آن و عقد قرارداد با صنایع داخلی انجام شده است. 

وزیر نیرو نیز در‌ این نشست توضیحاتی در مورد احداث نیروگاه هسته ای، موضوع جانمایی نیروگاهها و ضرورت توجه به خطوط انتقال نیرو مطالبی ارائه کرد.

در ا‌دامه این نشست مقرر شد احداث ۲۰هزار مگاوات نیروگاه برق هسته ای تا افق ۱۴۲۰ در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گیرد و با اتخاذ تمهیدات لازم، احداث نیروگاهها و نیز مهندسی و ساخت، با استفاده از ظرفیت داخلی و تعیین نقش هر دستگاه تدوین و در جلسه آتی ارائه گردد. 

همچنین مقرر شد الگوی تامین مالی اجرای طرح با برنامه ساخت داخل و مشارکت خارجی توسط سازمان انرژی اتمی تدوین و در جلسه آینده مطرح شود.

گفتنی است با توجه به اینکه محل احداث نیروگاهها تعیین شده و شرکت های احداث و بهره برداری منطقه ای فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی را آغاز کرده اند، مقرر شد دستگاههای اجرایی برای سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی همکاری لازم را انجام دهند.

 

انتهای پیام
منبع: فارس
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز