تهران ۲۴.۸۴° كمينه ۲۴.۸۴°  بیشینه ۲۴.۹۹°
۳۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۰
مسکو:

چشم انداز برجام مبهم است

چشم انداز احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در حال حاضر بسیار مبهم است.
کد خبر: ۶۸۳۸۶

 

به گزارش معاصر؛  نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین معتقد است، وضعیت مبهم توافق هسته‌ای با ایران به دلیل مواضع مخرب واشنگتن، لندن، برلین و پاریس است و امکان انحلال پیمان استارت از سوی روسیه یا آمریکا بعید است.

"میخائیل اولیانوف"، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در مصاحبه با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو که صبح امروز، جمعه منتشر شده، ابراز عقیده کرد که چشم انداز احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در حال حاضر بسیار مبهم است.

وی در پاسخ به سئوالی در این باره گفت: «چشم انداز این مسئله بسیار مبهم و پیچیده است. یادآوری می‌کنم که مذاکرات بر سر بازگرداندن توافق هسته‌ای ایران از آوریل 2021 تا مارس 2022 در وین برگزار شد. تصمیمات مفصلی در این زمینه تهیه شد که شامل لغو مرحله‌ای تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت همزمان تهران به پارامترهای مشخص شده در چارچوب برجام در زمینه برنامه هسته‌ای‌ این کشور بود. اما لحظه مطلوب و مناسب دیگر از دست رفته و مطلقاً در طول یک سال و نیم گذشته هیچ اتفاقی رخ نداده است.»

این دیپلمات روس یادآور شد، مشکل اصلی در موضع گیری غیرسازنده برلین، لندن و پاریس و همچنین واشنگتن است که در سال 2018 از اجرای تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه سر باز زدند. به گفته اولیانوف، آنها ظاهراً علاقه خود را به برجام از دست داده‌اند.

نماینده دائم روسیه هشدار داد: به نظر من آنها مرتکب یک اشتباه استراتژیک جدی می شوند، زیرا موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تنش‌ها هر لحظه ممکن است با پیامدهای بسیار ناخوشایندی تشدید شود و باید مانع از چنین روندی شد.

اولیانوف انحلال پیمان استارت-3 توسط روسیه یا ایالات متحده را رد کرد
نماینده دائم روسیه در وین در پاسخ به سئوال دیگری در این مصاحبه، یادآور شد که در حال حاضر کوچکترین دلیلی برای فسخ توافقنامه ادامه اقدامات برای کاهش بیشتر و محدود کردن تسلیحات تهاجمی استراتژیک (پیمان استارت-3) از سوی ایالات متحده یا فدراسیون روسیه وجود ندارد.

اولیانوف گفت: «زندگی ما پر از شگفتی‌ها و مسائل غیرمنتظره است، به خصوص در سال های اخیر. شما هرگز نمی تواند چیزی را انکار کنید، اما من این نکته را می گویم که در حال حاضر کوچکترین دلیلی برای انحلال پیمان استارت-3 چه از سوی واشنگتن یا از طرف مسکو وجود ندارد.»

همانطور که دیپلمات روسی یادآور شد، توان بالقوه توافقنامه مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی در زمینه تضمین ثبات و امنیت بین المللی هنوز به پایان نرسیده است. با این حال، برای اجرای آن لازم است که ایالات متحده سیاست خود در قبال مسکو را به شدت تغییر داده و اصلاح کند.

اولیانوف افزود: «ما پیمان استارت را با توجه به شرایطی که اساساً تغییر کرده است، به حالت تعلیق درآورده‌ایم. در شرایطی که ایالات متحده رسما وظیفه تحمیل شکست استراتژیک به روسیه را هدف خود قرار داده است و به همین دلیل دعوت از بازرسان آمریکایی برای بازدید از زرادخانه‌های هسته‌ای ما کار بسیار عجیبی خواهد بود.»

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز