تهران ۱۰.۶۷° كمينه ۷.۷۹°  بیشینه ۱۰.۹۹°
۳۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵

کنعانی اقدام جدید آمریکا علیه ایران را محکوم کرد

متأسفانه دولت آمریکا با توسل به دروغ پردازی، اتهام زنی و بیان خلاف واقع، می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات غیرقانونی و ناموجه خود فراهم سازد.
کد خبر: ۶۸۳۹۵

 

 


به گزارش معاصر، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را به شدت محکوم کرد.

 ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه، اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را به شدت محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اقدام خلاف عرف و موازین بین‌المللی آمریکا در سوء استفاده از سازمان‌های بین‌المللی گفت: آمریکا بار دیگر ماهیت زورگویانه و استکباری خود را با ممانعت از برگزاری اجلاس سالانه روز جهانی دریانوردی در ایران نشان داد. این در حالیست که رویداد یادشده از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در لندن در سال 1394 به تصویب شورای آیمو رسیده و‌ توسط مجمع عمومی این سازمان وابسته به ملل متحد نیز تأیید شده بود.

کنعانی افزود: اقدام آمریکا که با همراهی انگلیس بود، ثابت کرد که سوء استفاده سیاسی از نهادهای فنی و تخصصی ملل متحد، برای این کشور هیچ حد و مرزی ندارد حتی اگر به کاهش اعتبار جهانی این سازمان‌ها منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نادیده گرفتن آرای اکثریت سازمان بین‌المللی دریانوردی از سوی آمریکا افزود: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی آمریکا، با مخالفت شدید بسیاری اعضای شورا مواجه شد که به پیشنهاد آن کشور رأی مخالف و یا ممتنع دادند و تأکید کردند که نادیده گرفتن مصوبات قبلی سازمان باعث بی‌اعتباری خود سازمان خواهد شد.

کنعانی افزود: متأسفانه دولت آمریکا با توسل به دروغ پردازی، اتهام زنی و بیان خلاف واقع، می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات غیرقانونی و ناموجه خود فراهم سازد.

کنعانی تاکید کرد؛ جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای آیمو، همواره بر کنشگری فعال و مسئولانه خود در عرصه دریانوردی بین‌المللی تأکید داشته و وفق تعهدات بین المللی عمل می نماید.

خبرگزاری رویترز روز گذشته گزارش داده بود ایالات متحده آمریکا و انگلیس با ارائه طرحی از میزبانی ایران در این رویداد که قرار بود اواخر اکتبر در روز جهانی دریانوردی برگزار شود جلوگیری کرده بود.

با آنکه آمریکا بارها به بهانه اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران در اقدامی بر خلاف موازین و عرف بین‌الملل اقدام به ایجاد مزاحمت برای کشتی‌های حامل نفت ایران و توقیف آنها کرده در آن طرح این اتهامات به ایران فرافکنی شده‌اند.

طبق گزارش رویترز در بخشی از طرح آمریکا و انگلیس آمده است: «طی دو سال گذشته ایران اقدام به حمله، ایجاد مزاحمت یا توقیف بیش از 20 کشتی که در حال انجام فعالیت‌های بازرگانی بوده‌اند، کرده است.»

انتهای پیام
منبع: تسنیم
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز