تهران ° كمينه °  بیشینه °
۳۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۰
علم‌الهدی:

روحانیت یک جریان الهی است

جریان 30 تیر دو تجربه برای ما دارد؛ یکی قدرت روحانیت در این کشور و دیگری ضرورت تسلط دین در همه شئون و امور زندگی امت.
کد خبر: ۶۸۴۰۴به گزارش معاصر؛ حجت الاسلام سید احمد علم‌الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور پرشور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن 30 تیرماه سالروز قیام مردمی به رهبری مرحوم آیت‌الله کاشانی اظهار کرد: حوادث تاریخی که در جریان مبارزات انقلابی این ملت صورت گرفته است، اگر برای جوانان به‌درستی تبیین نشود، این امکان وجود دارد که دشمن از این فرصت برای تحریف حقایق استفاده کند. یکی از این موقعیت‌های مهم، واقعه 30 تیر 1342 است.

وی افزود: در سال 1342 که انگلیس‌ها و جریان استکباری آمریکا تصمیم گرفتند دولت ملی و مردمی ایران را ساقط کنند تا در یک نظام نابکارانه ستم‌شاهی قدرت منحصر بماند، مرحوم آیت‌الله کاشانی به‌عنوان عالم مجاهد و مجتهد آن روز قیام کرد و ملت بپاخواسته و متدین در بازار تهران و سایر شهرها با ایشان همراه شدند. قیام این روحانی مجاهد، نقشه انگلیسی‌ها را نقش بر آب کرد و دولت مردمی دکتر مصدق را به قدرت رساند تا برای نخستین بار، خواست مردم در دولت متجلی باشد و نظام ستم‌شاهی در یک انزوای ساقط کننده قرار بگیرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سرانجام این انزوا نیز به فرار پهلوی دوم ختم شد و بنابراین فرار شاه در دی‌ماه مقارن با سال پیروزی انقلاب اسلامی، در واقع دومین تجربه شاه در فرار از ایران بود.

البته تاریخ روایت کرده که توفیقاتی هم در این برهه حاصل شد اما عوامل انگلیس خبیث متأسفانه موفق شدند تا میان دولت مصدق و جریان روحانیت فاصله ایجاد کنند و سرانجام کار به جایی رسید که کمتر از دو ماه بعد، مردم صبح روز 29 مرداد از خواب بیدار شدند و چکمه مستشار آمریکایی را روی سر و گردن خود دیدند.

وی ادامه داد: جریان 30 تیر دو تجربه برای ما دارد؛ یکی قدرت روحانیت در این کشور و دیگری ضرورت تسلط دین در همه شئون و امور زندگی امت. عزیزان من، این‌طور نیست که ما بگوییم اکنون‌که نظام اسلامی حاکمیت دارد، جریان روحانیت به قدرت رسیده است. خیر این‌طور نیست. این یک جریان الهی است که در طول تاریخ، هر دلی را که دل‌بسته پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) بوده، متوجه خود داشته است. پیروزی قیام 30 تیر هم که به فرار شاه منجر شد، در واقع به خاطر قدرت روحانیت و حرکت آن به‌موازات دفاع و پشتیبانی مردم بود.

اقامه دین، شرط توفیق و سعادت است

علم‌الهدی تصریح کرد: بیچاره مصدق گمان می‌کرد این قدرت فقط منحصر در مردم است و دین سهمی در آن ندارد بنابراین این‌طور برداشت کرد که اگر یک دموکراسی لائیک در این کشور برقرار شود، بازهم حمایت مردم را به دنبال خود خواهد داشت درحالی‌که نمی‌دانست این ملت، ملت علوی، فاطمی و حسینی است و جان خود را بر سر دست می‌گیرد تا از نهضت امامش دفاع کند. تاریخ ثابت کرده که این مردم برای شعارهای لائیک حاضر نیستند به صحنه بیایند اما وقتی پای دین در میان باشد، تا حدی پای‌کار هستند که فرمان حضرت سیدالشهدا(ع) عملی شوند آن‌گاه که فرمود «مَنْ کانَ باذِلاً فینا مُهْجَتَهُ فَلْیَرْحَلْ مَعَنا».

وی تأکید کرد: به دلیل همین پشتوانه مردمی است که دشمن اکنون به میدان آمده تا مستقیم و غیرمستقیم، روحانیت را سرکوب کند و در این میان، بیش از همه متمرکز بر روحانیت وابسته به ولایت است تا در جریان این براندازی، بتواند دوباره به چشم‌اندازی برسد که بعد از 30تیر، 28مرداد را رقم بزند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اقامه دین، شرط توفیق و سعادت است، گفت: مردم عاقل‌تر از این هستند که دنبال هر شعار عاری از دین راه بیفتند. قیام 30 تیر این حقیقت را بر ما ثابت کرد. در مسئولیت‌های کشور و موقعیت‌های مختلف هم تا زمانی که پرچم دین برافراشته باشد، دشمن بر ما مسلط نمی‌شود، خدا پشتیبان شماست، شما را هدایت می‌کند و به‌پیش می‌روید اما اگر شما دین را رها کردید، اولین نقطه سقوط و شکست فرامی‌رسد بنابراین باید به این نکته توجه داشت که افراد در زاویه با دین و ولایت در عرصه‌های نظام قدرت ظهور نداشته باشند.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز