تهران ۳۶.۷۳° كمينه ۳۶.۵۱°  بیشینه ۳۷.۷۹°
۳۱ تير ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۸

مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی از امروز اجرا می شود

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی از امروز خبر داد.
کد خبر: ۶۸۴۸۱

مرحله جدید کالابرگ الکترونیکی از امروز اجرا می شود

 

به گزارش معاصر,علیرضا عسگریان امروز در گفت‌وگوی با خبر ۱۴ شبکه یک با بیان اینکه مرحله جدید اجرای کالابرگ الکترونیکی از امروز برای سه دهک کم درآمد اجرا می‌شود، گفت: قبلاً اینگونه بود که اگر هر یک از افراد حاضر در سه دهک پایین جامعه به میزان ۸۰ درصد از یارانه نقدی خود یعنی ۳۲۰ هزار تومان از ۱۱ کالای مدنظر سبد غذایی خریداری کنند علاوه بر ۴۰۰ هزار تومان یارانه معیشتی‌شان ۸۰ هزار تومان یارانه اضافه برای‌شان واریز می‌شد، اما از امروز این خرید اجباری به ۵۰ درصد یعنی ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: یعنی ۸۰ هزار تومان یارانه اضافه برای سه دهک در کالابرگ الکترونیکی به قوت خود باقی است و فقط شرط آن یعنی ۸۰ درصد خرید تبدیل به ۵۰ درصد خرید از سبد مورد نظر رسیده است.

عسگریان در توضیح بیشتر گفت: سبد غذایی مورد نیاز دولت شامل ۱۱ قلم کالای شیر کم‌چرب، ماست کم‌چرب، پنیر، مرغ، تخم‌مرغ، قند و شکر، روغن، حبوبات، گوشت و ماکارانی است اگر افراد سه دهک کم درآمد به میزان ۵۰ درصدی یعنی ۲۰۰ هزار تومان از این اقلام خریداری کنند آنگاه ۸۰ هزار تومان یارانه اضافه به حساب‌شان واریز خواهد شد.

وی این نکته را هم گفت: درصدد بررسی امکانات هستیم که ظرف دو ماه آینده ۲ دهک دیگر به طرح کالابرگ اضافه شوند و افراد مشمول کالابرگ الکترونیکی با اعتبار اضافی ۸۰ هزار تومانی به ۵ دهک افزایش پیدا کنند.

معاون رفاهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مبنای قیمت کالا‌های مورد نظر در سبد کالابرگ الکترونیکی بر مبنای شهریور ۱۴۰۱ است و دولت مصمم است تورم حاصل شده بر این ۱۱ قلم کالا را برای سه دهک کم درآمد پوشش دهد. در حال حاضر هزینه خرید این ۱۱ قلم برای هر نفر ۸۰۷ هزار و ۲۹۰ تومان است که مابه‌التفاوت آن ۱۷۵ هزار تومان با قیمت شهریور ۱۴۰۱ محاسبه می‌شود، زیرا قیمت این ۱۱ قلم در آن زمان ۶۰۷ هزار و ۸۰۰ تومان بوده و تفاوت این دو رقم به صورت یارانه مازاد از طریق کالابرگ الکترونیک پرداخت می‌شود.

عسگریان این را هم گفت: به عنوان مثال اگر قیمت مرغ در حال حاضر نسبت به شهریور ۱۴۰۱ تغییر پیدا کرده تفاوت این قیمت که به میزان ۵۶ هزار تومان است توسط یارانه کالابرگ پرداخت می‌شود تا مردم بتوانند از این سبد استفاده کنند.

وی همچنین در مورد تغییر دهک‌های خانوار گفت: تغییر دهک‌ها با تغییر بعد خانوار و اتفاقات چهارگانه شامل ازدواج، طلاق، فوت و یا تولد تغییر پیدا می‌کند و از ماه آینده تغییر دهک‌ها صورت می‌گیرد در حال حاضر سه دهک کم درآمد شامل ۲۹ میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت کشور است و اگر دو دهک دیگر هم به طرح کالابرگ اضافه شود، حدود ۳۶ میلیون نفر مشمول این طرح خواهند شد.

عسگریان همچنین با بیان اینکه میزان استقبال از طرح کالابرگ الکترونیکی مطلوب نبوده است، این نکته را هم یادآور شد: روند استقبال مردم با یک شیب ملایم رو به افزایش است در حال حاضر از ۲۹ میلیون نفر حاضر در سه دهک حدود یک میلیون خانوار معادل ۳.۳ میلیون نفر از این طرح استفاده می‌کنند و تعداد تراکنش‌ها در کالابرگ الکترونیک به دو میلیون تراکنش رسیده است.

وی تأکید کرد: استفاده از کالابرگ الکترونیک کاملا اختیاری است و هیچ اجباری وجود ندارد یعنی مردم در همه دهک‌ها می‌توانند یا یارانه نقدی معیشتی خود را سر ماه دریافت کنند یا اینکه از اعتبار آن در قالب کالابرگ یک ماه زودتر استفاده کنند و دولت هر ماه ۱۰ هزار میلیارد تومان یارانه برای جبران تورم سبد کالابرگ در نظر می‌گیرد.

وی گفت: قبلاً شرط برخورداری سه دهک کم درآمد از ۸۰ هزار تومان یارانه مازاد خرید به میزان ۸۰ درصد یعنی ۳۲۰ هزار تومان بود از امروز این شرط به ۵۰ درصدی یعنی ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

عسگریان همچنین با بیان اینکه مبنای دولت در ۱۱ قلم کالای حاضر در کالابرگ اقلام تعریف شده مانند شیر کم‌چرب، ماست کم‌چرب، پنیر UF است گفت: در بازار ۱۲۰ قلم کالای لبنی وجود دارد و با هر نشان تجاری مردم می‌توانند خرید کنند، اما مبنای محاسبه یارانه دولت برای جبران تورم همان کالا‌های پایه‌ای است.

وی گفت: مبنای قرار گرفتن ۱۱ قلم کالا تأمین ۲۵۳۷ کالری برای روز برای هر نفر است که دولت اصرار دارد این میزان کالری برای خانوار‌ها تأمین شود و در کارگروهی که این اقلام تشکیل شده است وزارتخانه‌های جهاد، صمت، کشور، بهداشت و تعاون حضور دارند.

در این نشست همچنین ویس کرمی مدیرکل کار و تعاون استان تهران گفت:‌در استان تهران ۵۹۰ هزار خانوار مشمول کالابرگ هستند که ۱۰۵ هزار خانوار در طرح شرکت کردند تعداد فروشگاه‌های متصل به طرح به ۱۱ هزار فروشگاه رسیده و نقطه کوری در استان وجود ندارد.
همچنین محمدامین بابایی مدیرکل کار و تعاون استان خراسان‌رضوی هم گفت: ۲.۵ میلیون نفر تحت پوشش کالابرگ هستند که از این تعداد ۱۱۶ هزار خانوار شرکت کرده‌اند و تعداد تراکنش‌ها به ۲۶۰ هزار تراکنش در روز افزایش یافته و به طور میانگین روزانه ۵ میلیارد تومان از طریق کالابرگ در استان خریداری می‌شود و در ۲۱ تیر ماه این رکورد به ۱۳.۸ میلیارد تومان در روز رسید.

وی گفت: ۱۰۶۰۰ فروشگاه در سطح خراسان‌رضوی به طرح کالابرگ متصل هستند و نقطه کوری در استان وجود ندارد.

همچنین مصدق کشاورزی مدیرکل کار و تعاون استان بوشهر با بیان اینکه طرح کالابرگ تصمیم دولت برای سه دهک کم درآمد جامعه است که این افراد با خاطر جمع نسبت به خرید کالا‌های اساسی اقدام کنند گفت: در استان بوشهر ۱۸۴ هزار نفر در سه دهک پایین قرار دارند و تا امروز ۲ هزار فروشگاه تجهیز شده و ۱۰ هزار خانوار مشارکت کرده و روزانه ۲۰ هزار تراکنش مالی صورت می‌گیرد و تعداد تراکنش‌ها نسبت به ابتدای طرح ۷ برابر شده است.

عسگریان همچنین گفت: تعداد فروشگاه‌های متصل به طرح کالابرگ از ۷۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور به ۹۰ هزار فروشگاه رسیده و تقریبا همه جغرافیای کشور تحت پوشش قرار گرفته است.

طرح کالابرگ الکترونیکی تکلیفی است که بر اساس قانون بودجه بر عهده دولت گذاشته شده است که دولت می‌تواند به جای پرداخت یارانه معیشتی از طریق کالابرگ خانوار‌های کشور را از نظر مصرف ۱۱ قلم کالای اساسی تحت پوشش قرار دهد.

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز