تهران ۲۴.۸۴° كمينه ۲۴.۸۴°  بیشینه ۲۴.۹۹°
۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۲
رئیسی: 

پزشکانی که رفته اند، بدانند که زمینه شغل مناسب برای آن‌ها وجود دارد

زمینه جذب نیروی کاراآمد فارغ التحصیل در حوزه پزشکی فراهم شود تا این افراد عضو هیات علمی شوند.
کد خبر: ۷۰۱۱۸


به گزراش معاصر به نقل از انتخاب، رییس‌جمهور گفت: در بازدید از یک شرکت پزشکی به من گفتند که کسانی که رفته اند بدانند زمینه شغل مناسب برای آن‌ها وجود دارد و زمینه برای مهاجرت معکوس فراهم است.

 سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز پزشک و داروساز با بیان این‌که «با تبریک روز پزشک به پزشکان و داروسازان و حرفه‌های پزشکی و تقدیر از زحمات آن‌ها»، اظهار کرد: نبوغ و دانش وقلم ابن سینا برای قرن‌هاست که نسخه قابل استناد است.

وی ادامه داد: قدسیت مال خداست. هیچ شخص ، حرفه‌ ، مکانی و زمانی قدسی نمی شود مگر در پرتو قدوس چون قدوسیت مخصوص حضرت حق است. قدسیت جایگاه جامعه پزشکی از کجاست؟ کسی صاحب دانشی می‌شود و انگیزه پیدا می‌کند که جان انسان‌ها را حفظ و صیانت کند. اولین رمز این قدسیت این است که بدانیم حیات و سلامتی و توانایی پزشک متعلق به ذات خداوند است و خداوند است که این دانش و بینش را مرحمت کرده و سلامت به دست اوست ولی اراده خداست که ادامه سلامت را در دستان توانمند پزشک قرار دهد و دارو می‌تواند شفابخش برای حفظ جان انسان‌ها شود. این یک نگاه توحیدی است.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به این‌که «نگاه توحیدی می‌تواند هر روز موجب ارتقا برای پزشک و علم پزشکی شود»، افزود: پزشکان در جهت ارتقای علم پزشکی تلاش کنند. علم پزشکی روز به روز باید ارتقا پیدا کند. دانش پزشکی منحصر به فرمول‌ها و آزمایشگاه‌ها نیست و می‌تواند برتر از این‌ها باشد. وزارت بهداشت و دانشگاه‌های پزشکی باید در جهت ارتقای علم پزشکی مرجعیت پیدا کنند. در برخی حوزه‌های پزشکی مرجعیت داریم ولی این ظرفیت وجود دارد که مرجعیت بیش از این پیدا کنیم. ایران این ظرفیت را دارد و این دانش می‌تواند ارتقا پیدا کند.

وی همچنین گفت: زمینه جذب نیروی کاراآمد فارغ التحصیل در حوزه پزشکی فراهم شود تا این افراد عضو هیات علمی شوند. جامعه پزشکی در دفاع مقدس، در سیل و زلزله، در دوران کرونا خوش درخشید و کنار مردم بود. من به شهدای خدمات درمانی در دروان کرونا احترام می گذارم. ما قدردان زحمات آنها هستیم.

وی افزود: کارهای بسیاری انجام شده و باید کارهای بسیاری انجام شود و نباید قانع به این حد بود. بیش از 90 درصد دارو را در کشور تولید می‌کنیم. کشورهای دیگر هم داروی ایرانی را استاندارد می‌دانند و می‌گویند مشتری این داروها هستیم. در بازدید از یک شرکت پزشکی به من گفتند که کسانی که رفته اند بدانند زمینه شغل مناسب برای آن‌ها وجود دارد و زمینه برای مهاجرت معکوس فراهم است.

رئیسی خاطرنشان کرد: وضع موجود را حفظ و ارتقا ببخشیم. مهمترین سرمایه ما در حوزه سلامت، نیروی انسانی کارآمد است. این سرمایه حفظ و ارتقا یابد. در حوزه سلامت نظام مسائل تعریف کنیم و مشکلات این حوزه حل شود. هیچ مساله‌ای نیست که در داخل کشور راه‌حل نداشته باشد. مثلا امروز توجه به مناطق محروم یک دغدغه است. جاذبه شغلی برای پزشکی برای کسانی که دنبال خدمت در مناطق محروم هستند ایجاد شود. از وزیر بهداشت برای توزیع عادلانه نیروی انسانی درخواست دارم. گاهی مشکل توزیع نیروی انسانی بین مناطق برخوردار و محروم است.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز