تهران ۲۶.۷۳° كمينه ۲۶.۵۱°  بیشینه ۲۶.۹۹°
۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰

وزیر دفاع جدید اوکراین انتخاب شد

«رستم اومروف»، وزیر دفاع بعدی اوکراین در هفته‌های اول این جنگ، به عنوان عضوی از هئیت اوکراینی در مذاکرات با روسیه بود و در گفت‌وگوها پیرامون ایجاد یک گذرگاه صادراتی برای غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه شرکت کرد.
کد خبر: ۷۰۷۶۲
به گزارش معاصر؛ «رستم اومروف» کسی که قرار است وزیر دفاع جدید اوکراین شود، به‌عنوان یک عضو پیشرو جامعه «تاتار کریمه» شناخته می‌شود و نقش کلیدی در مذاکرات با روسیه ایفا کرده است.

به نوشته روزنامه گاردین، رستم اومروف در جمهوری ازبکستان متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق به دنیا آمد؛ جایی که خانواده‌اش در زمان حکومت استالین تبعید شده بودند.

او و خانواده‌اش پس از آنکه تاتارها در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی اجازه بازگشت به کریمه را دریافت کردند، به این منطقه بازگشتند.

آمار تلفات سنگین ارتش اوکراین اعلام شد

رستم اومروف، مسلمان ۴۱ ساله در سال ۲۰۰۴ به صنعت مخابرات ورود پیدا کرد و از سال ۲۰۱۹ به عنوان نماینده، عضو پارلمان اوکراین شد.

وی در پارلمان اوکراین، ریاست «پلتفرم کریمه» را برعهده گرفت و شرح وظایف او هماهنگی تلاش‌های دیپلماتیک برای تغییر مسئله الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه بود. اومروف همچنین سالها به‌عنوان رایزن «مصطفی جمیلوف»، رهبر تاریخی تاتارهای کریمه خدمت کرده است.

وزیر دفاع اوکراین برکنار شد

روسیه در سال ۲۰۱۴ طی یک همه‌پرسی که منجر به الحاق کریمه به روسیه شد، کنترل کریمه را به‌دست گرفت؛ اتفاقی که توسط اوکراین و متحدان غربی‌اش «غیرقانونی» خوانده شد.

جامعه تاتارها که ۱۲ الی ۱۵ درصد از جمعیت کریمه را تشکل داده‌اند، عمدتا این همه‌پرسی را تحریم کردند. سپس مسکو، مجمع قانون‌گذاری سنتی اقلیت مسلمان تاتار موسوم به «مجلس» را مقصر دانست و آن را یک «سازمان افراطی» خواند و بسیاری از اعضای این جامعه را «زندانی» کرد.

سال گذشته میلادی، رستم اومروف طی مصاحبه‌ای با یک پایگاه خبری اردنی تحت عنوان «امّان‌نت» ادعا کرد: «پروپاگاندای روسی چنین روایتی را خلق کردند تا کشور اوکراین را به چندین قوم جدا کنند و عملیات‌های نظامی خودشان را در کشور ما توجیه کنند.»


وزیر دفاع جدید اوکراین هم پس از الحاق کریمه به روسیه و هم پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین، در پشت صحنه نقش کلیدی در مذاکرات با روسیه ایفا کرده و از جمله موضوعات این مذاکرات می‌توان به گفت‌وگو سطح بالا جهت تبادل زندانیان و خروج غیرنظامیان اشاره کرد.

او در هفته‌های اول این جنگ، به عنوان عضوی از هئیت اوکراینی در مذاکرات با روسیه بود و در گفت‌وگوها پیرامون ایجاد یک گذرگاه صادراتی برای غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه شرکت کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه از برکناری «اولکسی رزنیکوف» خبر داد و قرار شد این هفته نمایندگان پارلمان اوکراین برای انتصاب «رستم اومروف» رئیس صندوق دولتی اوکراین به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور رای دهند. پایگاه خبری «اوکراینسکا پراودا» پیشتر به نقل از منابعی ناشناس در پارلمان اوکراین از احتمال برکناری رزنیکوف به‌دلیل ماجرای «کاپشن‌گیت» خبر داده بود و سرانجام امروز (دوشنبه) وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد، اولکسی رزنیکوف استعفانامه خود را رسما به این وزارتخانه تقدیم کرده است.

انتهای پیام
منبع: ایسنا
اشتراک گذاری :
برچسب ها : وزیر دفاع اوکراین
ارسال نظر

آخرین اخبار روز