تهران ۳۶.۷۳° كمينه ۳۶.۵۱°  بیشینه ۳۷.۷۹°
۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸

درخواست ۸۰ میلیون دیگر

در جدیدترین پیامک هم از متقاضیان درخواست شده تا ۲۰ آبان ۸۰ میلیون تومان واریز کنند و سقف موجودی خود را به ۳۶۰ میلیون تومان برسانند.
کد خبر: ۷۲۴۷۰

به گزارش معاصر، برخی بلوک‌های پروژه مسکن ملی پاکدشت استان تهران به مرحله نازک‌کاری رسیده و گفته می‌شود تا دهه فجر تکمیل و به متقاضیان تحویل داده می‌شود.

این پروژه ۶۳۰ واحدی در سه بخش ۲۴۰، ۲۰۰ و ۱۹۰ واحدی در تیپ‌های متراژی ۶۰ تا ۹۰ متر مربع توسط سه شرکت پیمانکاری مجزا اجرا می‌شود. آن‌طور که متقاضیان می‌گویند طرح‌های ۲۰۰ و ۱۹۰ واحدی دارای سایت اینترنتی هستند و وضعیت پیشرفت فیزیکی آنها با تصاویر به اطلاع متقاضیان می‌رسد. هم‌چنین از پیشرفت فیزیکی بالاتری در مقایسه با طرح ۲۴۰ واحدی برخوردارند. اما گفته می‌شود پیمانکار ۲۴۰ واحدی توضیح خاصی درباره علت تاخیر در اجرای طرح به متقاضیان نمی‌دهد و سایت اینترنتی ندارد.

مسکن ملی پاکدشت از اوایل سال ۱۴۰۰ آغاز و در زمان ثبت نام از متقاضیان درخواست شد تا طی پنچ قسط ۴۰ میلیون تومانی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان آورده واریز کنند؛ مبلغی که در حال حاضر به حدود ۳۶۰ میلیون  تومان رسیده است.

از  ابتدای طرح مسکن ملی در دولت قبل قیمت هر متر مربع ۲.۷ میلیون تومان بود که البته این رقم مورد تایید سازندگان و پیمانکاران قرار نگرفت و معتقد بودند هزینه‌ها بیش از این میزان است. اوایل سال ۱۴۰۰ بر اساس نرخ تعدیل سازمان برنامه و بودجه، قیمت هر متر مربع از واحدهای مسکن ملی به ۳.۷ میلیون تومان رسید.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، طرح مسکن ملی با نهضت ملی مسکن تلفیق شد و به تدریج هزینه‌های ساخت تغییر کرد تا این‌که اردیبهشت سال جاری برآورد شد هزینه ساخت هر متر مربع از واحدهای نهضت ملی مسکن به ۷.۵ تا ۸ میلیون تومان رسیده است. سقف تسهیلات نیز با هدف تسریع در اجرای طرح‌ها از ۴۵۰ به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافت که در تمامی شهرها به یک میزان خواهد بود.

در طرح‌هایی مثل نهضت ملی مسکن پاکدشت که در فرآیند اجرا دچار اختلال چندانی نشده تسهیلات بانکی تقریبا به میزان پیشرفت کارها پرداخت می‌شود. با این حساب احتمالا بخش قابل توجهی از تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی این طرح توسط پیمانکار دریافت شده و آن‌طور که برخی متقاضیان پروژه ۲۴۰ واحدی مسکن ملی پاکدشت می‌گویند تا کنون ۳۶۰ میلیون تومان آورده واریز کرده‌اند و طی تماس با اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به آنها گفته شده آمادگی پرداخت تا سقف حدود ۴۲۰ میلیون تومان را داشته باشند.

در واقع هزینه ساخت تا کنون برای برخی متقاضیان واحدهای ۶۰ متری به بیش از ۹۰۰ میلیون تومان رسیده که قیمت هر متر مربع بیش از ۱۵ میلیون تومان برآورد می‌شود. تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی این طرح نیز ۲۰ ساله با سه سال تنفس است که متقاضیان باید طی ۱۷ سال اقساط وام مسکن ملی را با نرخ ۱۸ درصد پرداخت کنند.

خرداد امسال رییس‌جمهور، دستگاه‌های مرتبط با بخش مسکن را مامور کرده تا افراد نیازمندی که توانایی پرداخت آورده اولیه را ندارند از لیست متقاضیان پروژه‌های مسکونی خارج نکنند.

با این حال یکی از گلایه‌هایی که متقاضیان طرح نهضت ملی  مسکن بعضا در تماس با ایسنا مطرح می‌کنند، دریافت پیامک‌های واریز وجه تا مدت زمان مشخص است و به آنها اخطار داده می‌شود در صورت عدم واریز وجه از پروژه حذف می‌شوند.

چند روز قبل نیز به متقاضیان مسکن ملی پاکدشت پیامکی با این مضمون ارسال شده است: « متقاضی محترم نهضت ملی مسکن آقای / خانم .......؛ با توجه به پیشرفت پروژه حداکثر تا تاریخ ۲۲.۰۸.۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۰۰ مبلغ ۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به شماره‌حساب ۵۱۷ واریز نمایید.

متقاضیان این طرح می‌گویند تاکنون ۲۸۰ میلیون تومان واریز کرده‌اند و حالا باید موجودی خود را به ۳۶۰ میلیون تومان برسانند.

دولت تلاش می‌کند تا بیشترین همراهی را با جامعه هدف طرح‌های حمایتی مسکن داشته باشد و تاکنون ۱.۵ میلیون واحد نهضت ملی مسکن را به مرحله ساخت رسانده، اما متقاضیان غیرحمایتی بعضا در تامین آورده با مشکلاتی مواجهند و تعیین ضرب‌الاجل واریز وجه از سوی ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها نیز باعث دلهره و اضطراب آنها می‌شود. البته راه و شهرسازی استان تهران می‌گوید که بعد از دو مرحله اخطار، افراد بدحساب حذف می‌شوند اما متقاضیان می‌گویند که از پیامک‌ها چنین موضوعی برداشت نمی‌شود و آن‌چه در تماس‌های با مدیران مربوطه به آن تاکید می‌شود تکمیل موجودی در اسرع وقت است.

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
برچسب ها : مسکن
ارسال نظر

آخرین اخبار روز