تهران ° كمينه °  بیشینه °
۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۰:۲۱

تولید پالایشگاه‌های نفت چین کاهش یافت

پالایشگران چینی به‌دلیل حاشیه‌های سود اندک و کاهش سهمیه‌های صادراتی، تولید خود را کاهش دادند.
کد خبر: ۷۲۵۲۱

به گزارش خبرگزاری معاصر، به گفته تاجران و مشاوران حوزه صنعت پالایش، مقدار بهره‌گیری از ظرفیت پالایشی در پالایشگاه‌های نفت چین نسبت به سطوح بی‌سابقه ثبت‌شده در سه‌ماه سوم در پی حاشیه‌های سود پایین و کمبود سهمیه‌های صادراتی، کاهش یافت و این شرایط پالایشگران را از افزایش تولید برای بقیه سال ۲۰۲۳ منصرف می‌کند.

کاهش تولید در پالایشگاه‌های نفت چین می‌تواند تقاضای نفت خام و صادرات سوخت بزرگ‌ترین واردکننده جهان را کاهش دهد و این شرایط قیمت‌های جهانی نفت خام را محدود خواهد کرد، اما این وضع باعث افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی و حاشیه‌های پالایشی در آسیا می‌شود.

تحلیلگر مؤسسه شرکت مشاوره انرژی فکتس گلوبال انرژی در این باره گفت: انتظار می‌رود چین در ماه نوامبر روزانه ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت پالایش کند، در حالی که این رقم در ماه اکتبر روزانه ۱۵ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه در روز بود، این اتفاق بیشتر به‌دلیل کاهش تولید در پالایشگران مستقل کوچک موسوم به «قوری» و پالایشگاه‌های دولتی رخ داده است.

میا گنگ، رئیس تجزیه و تحلیل آمارهای بازار نفت چین در مؤسسه فکتس گلوبال انرژی با اشاره به پالایشگاه‌های دولتی چین به رویترز گفت: پالایشگاه‌های نفت چین باید به‌دلیل محدودیت‌ سهمیه‌های صادراتی برای باقی‌مانده سال جاری میلادی، کاهش حاشیه‌ سود را بررسی کنند.

افزون بر این، ما اکنون شاهد ذخیره‌سازی برای سوخت‌های حمل‌ونقل با کاهش تقاضا هستیم.

مؤسسه کانسلتنسی انرژی اسپکتس (Consultancy Energy Aspects) پیش‌بینی خود را برای پالایش نفت چین در ماه نوامبر و دسامبر ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و میانگین این رقم را برای سه ماه چهارم ۱۵ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز