تهران ۹.۹۱° كمينه ۸.۷۹°  بیشینه ۹.۹۹°
۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۲
نقش احزاب و گروه‌های سیاسی در انتخابات

طبق قانون فقط احزاب و جبهه‌ها می‌توانند فهرست‌های انتخاباتی ارائه دهند

طبق قانون فقط احزاب و جبهه‌ها می‌توانند فهرست‌های انتخاباتی ارائه دهند
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور گفت: فقط احزاب و جبهه‌ها می‌توانند فهرست‌های انتخاباتی را ارائه دهند.
کد خبر: ۷۵۱۰۴

به گزارش معاصر به نقل از ایسنا، عبدالله مرادی مدیر کل دفتر امور سیاسی وزارت کشور شامگاه جمعه -۲۷ بهمن ۱۴۰۲- در یک برنامه تلویزیونی با عنوان «رقابت واقعی؛ حضور احزاب و گروه‌های سیاسی در انتخابات ۱۱ اسفند» درباره نقش احزاب در انتخابات یادآور شد: طبق ماده ۸ قانون جدید انتخابات، فضای سیاسی و ریل‌گذاری مناسبی برای احزاب صورت گرفته است. این ماده می‌گوید که فقط احزاب و جبهه‌ها می‌توانند فهرست‌های انتخاباتی را ارائه دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ارائه فهرست توسط چهره‌ها قانونی است؟ عنوان کرد: البته در عرصه انتخابات فهرست‌های متعددی توسط چهره‌ها و مجموعه‌ها ارائه می‌شود و ما هم از هر چیزی که به مشارکت و میدان رقابت کمک کند استقبال می‌کنیم اما علاقمندیم طبق این قانون، ارائه فهرست‌های انتخاباتی در اختیار احزاب و جبهه‌ها باشد چون اینگونه قانونمند است.

مدیر کل دفتر امور سیاسی وزارت کشور در ادامه بیان کرد: انتخابات علاوه بر رقابت سیاسی بین گروه‌های مختلف، فرصتی برای سنجش احزاب است تا نشان دهند چه برنامه‌هایی برای اداره کشور و ارتقای کیفیت حکمرانی دارند. هیچ شخصیت حقوقی دیگری نداریم که به اندازه احزاب این میزان صلاحیت داشته باشد و در حوزه‌های مختلف حکمرانی بتواند حرف بزند و فضا برایش باز باشد.

وی اضافه کرد: البته احزاب باید یک خودانتقادی هم داشته باشند تا بتوانند برای حل مشکلات و تحول و پیشرفت برنامه ارائه دهند. فعالیت حزبی در کشور باید دارای شاخص معین باشد. ما از حالا باید آینده را تمرین کنیم و این زمینه در قانون احزاب و نظام مردم‌سالاری دینی فراهم است.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با بیان اینکه در دولت سیزدهم هیچ پرونده حزبی ابطال نشده و به ۲۰ حزب مجوز داده شده است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴۳ حزب در کشور داریم که ۴۰ حزب غیرفعال و ۱۰۳ حزب فعال هستند. در این میان نزدیک به ۷۰ حزب ملی و ۳۰ حزب استانی داریم.

مرادی با اشاره به اینکه هشتمین دوره خانه احزاب در دولت سیزدهم شکل گرفت افزود: در این دولت حمایت‌های جدی از خانه احزاب صورت گرفته است. البته دوستان مطالبه یک ساختمان بزرگ‌تر هم دارند چرا که خانه تاریخی که در گذشته توسط شهرداری به خانه احزاب داده شد، بزرگی مورد نیاز لازم را ندارد.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز