تهران ۳۶.۷۳° كمينه ۳۶.۵۱°  بیشینه ۳۷.۷۹°
۰۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۹

ابلاغ ویژه رئيس عدلیه برای یکی از قضات مجرب و تعیین بازه زمانی مشخص برای تعیین تکلیف پرونده

ابلاغ ویژه رئيس عدلیه برای یکی از قضات مجرب و تعیین بازه زمانی مشخص برای تعیین تکلیف پرونده
در پی تعامل سازنده ایجاد شده بین دستگاه قضایی و سازمان اطلاعات سپاه، اموال بابک زنجانی با همکاری خودش در خارج از کشور شناسایی و اطلاعات جدیدی از دارایی‌های او در اختیار مسئولین پرونده قرار می‌گیرد
کد خبر: ۷۵۱۷۵

به گزارش معاصر، طراحی مجموعه ای از راهکارهای پیچیدهی اطلاعاتی و حقوقی تا امکان بازگشت موفق و کامل این اموال به داخل کشور فراهم گردد.

در نتیجهی این اقدامات شبانه روزی، محموله‌ای معادل بدهی‌های ارزی بابک زنجانی در بهمن‌ماه ۱۴۰۲، در چند مرحله توسط سازمان اطلاعات سپاه وارد کشور شده و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی قرار میگیرد تا ان‌شاءالله پشتوانه‌ای قابل اتکا برای ذخایر ارزی کشور باشد.

آنچه منجر به حل این پروندهی مهم و پیچیده و بازگشت اموال  ملت بزرگ ایران به کشور شد، عنایت الهی و صبر و استقامت و همچنین تلاش‌ها و همکاری های صمیمانه گروه مشترک قضایی و دستگاه های اطلاعاتی بود که سعی کردند حقوق مردم عزیز و سرافراز ایرانِ اسلامی را استیفا نمایند.

این تجربه و الگو در به نتیجه رساندن تمامی پرونده های مفاسد اقتصادی ادامه خواهد داشت.

در پی اظهارات روز گذشته رئیس دستگاه قضا مبنی بر بازگشت بدهی‌های بابک زنجانی به کشور، مرکز رسانه قوه قضاییه اطلاعیه ای تبیینی با همین موضوع منتشر کرد..
 
در این اطلاعیهی ضمن اشارهی به پیشینهی مسئله، آمده است: پروندهی آقای بابک زنجانی، یکی از پرونده‌های مهم اقتصادی دهه گذشته کشور بوده که همواره مورد توجه افکار عمومی قرار داشته است.

از اوایل دهه ۹۰ شمسی و در ایام اوج گیری تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، بابک زنجانی به دلیل برخورداری از برخی ظرفیت‌ها و دسترسی‌های ویژه در خارج از کشور، همکاری با بعضی از نهادها و دستگاه ها از جمله وزارت نفت را آغاز نمود.

زنجانی اما در دی ماه ۱۳۹۲ با شکایت وزارت نفت، بازداشت و پس از طی مراحل قضایی محاکمه گردید.

موضوع شکایت وزارت نفت از بابک زنجانی عبارت بود از: عدم پرداخت وجوه حاصل از محموله‌های نفتی دریافتی و عدم عودت ارزهایی که جهت پرداخت بدهی وزارت نفت به پیمانکاران خارجی در اختیارش قرار داشت.

وی همچنین با اتهاماتی مانند پولشویی، کلاهبرداری و جعل اسناد نیز روبرو شده بود.

در نهایت و پس از بررسی‌های همه جانبه قضایی که طبق قانون در تمامی مراحل، همراه با حضور وکیل بابک زنجانی انجام میشد، دادگاه بدوی در اواخر سال ۹۴، حکم محکومیت وی را صادر نمود و نامبرده به اتهام افساد فی الارض از طریق تشکیل شبکه سازمان یافته به اعدام و رد مال به میزان یک میلیارد و نهصد و شصت و هفت میلیون و پانصد هزار یورو در حق وزارت نفت جمهوری اسلامی محکوم گردید.

با اعتراض بابک زنجانی و وکلای او و بعد از طی مراحل قضایی، این حکم در دیوان عالی کشور، مورد بررسی قرار گرفت و در آذرماه ۱۳۹۵، دیوان ضمن تأیید و ابرام حکم دادگاه بدوی، در دادنامهی صادره این نکته را اضافه نمود:  

«بدیهی است در صورت استرداد اموال و جبران خسارات وارده و اظهار ندامت و پشیمانی و توبه، محکوم علیه استحقاق برخورداری از مقررات ذیل ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی را خواهد داشت».

در طول سال‌های بعد از صدور حکم، با وجود تلاش های صورت گرفته برای بازگشت اموال زنجانی از خارج کشور به داخل، به دلیل برخی موانع نظیر شرایط سختِ تحریمی و البته عدم تایید اظهارات محکوم علیه توسط هیات های کارشناسی اعزامی در زمینه بعضی از اموالی که ادعا میکرد در خارج از کشور دارد، این اقدامات نتیجه مطلوبی در پی نداشت و تنها حدود یک چهارم از کل بدهی های او، از محل شناسایی و سپس اقدامات قانونی صورت گرفته برای مصادره اموال وی در ایران، به بیت‌المال بازگردانده شد.

با توجه به نگاه قاطع رئیس دستگاه قضا درباره لزوم پیگیری و روشن شدن وضعیت اموال متهم در خارج از ایران و امکان یا عدم امکان بازگشت آن ها به کشور، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با ابلاغ ویژه حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، یکی از قضات مجرب دادگستری استان تهران که از ابتدا در جریان پیگیری‌های این پرونده نقش داشت بر موضوع متمرکز گردید.

در این مرحله و در پی تاکیدات رئیس قوه قضائيه، به محکوم علیه، فرصتی با بازه زمانی مشخص داده میشود تا تکلیف بازگرداندن بدهی ها را مشخص کند.

بر همین اساس و در پی تعامل سازنده ایجاد شده بین دستگاه قضایی و سازمان اطلاعات سپاه، اموال بابک زنجانی با همکاری خودش در خارج از کشور شناسایی و اطلاعات جدیدی از دارایی‌های او در اختیار مسئولین پرونده قرار می‌گیرد.

اطلاعات به دست آمده بلافاصله مورد ارزیابی قضایی قرار گرفته و پس از تایید صحت آن و طی مراحل کارشناسی دقیق در خصوص ارزش گذاری این دارایی ها، طراحی  مجموعه‌ای از راهکارهای پیچیدهی اطلاعاتی و حقوقی در دستور کار قرار میگیرد تا امکان بازگشت موفق و کامل این اموال به داخل کشور فراهم گردد.

در نتیجهی این اقدامات شبانه روزی، محموله‌ای معادل بدهی های ارزی بابک زنجانی در بهمن ماه ۱۴۰۲، در چند مرحله توسط سازمان اطلاعات سپاه وارد کشور شده و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی قرار میگیرد تا ان شاءالله پشتوانه ای قابل اتکا برای ذخایر ارزی کشور باشد.

در برآورد اولیهی کارشناسان، ارزش دارایی های وارد شده به کشور با احتساب اموال قبلی مصادره شده، مجموعاً از مبلغ بدهی بابک زنجانی و خسارات وارده بیشتر میباشد که البته با دستور رئيس قوه قضائیه این ارزیابی های کارشناسی در حال ادامه است.

در پایان تاکید می شود آنچه منجر به حل این پروندهی مهم و پیچیده و بازگشت اموال  ملت بزرگ ایران به کشور شد، لطف و عنایت الهی و صبر و استقامت و همچنین تلاش‌ها و همکاری های صمیمانه گروه مشترک قضایی و دستگاه های اطلاعاتی بود که سعی کردند حقوق مردم عزیز و سرافراز ایرانِ اسلامی را استیفا نمایند.

این تجربه و الگو در به نتیجه رساندن تمامی پرونده های مفاسد اقتصادی ادامه خواهد داشت و قوه قضائیه با همکاری دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی، مصمم است تا ضمن اجرای عدالت، همواره حقوقِ ملت بزرگ و صبور ایران را محقق نماید.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز