تهران ۳۰.۴° كمينه ۳۰.۴°  بیشینه ۳۰.۹۹°
۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۵
برنامه «با مردم»

قالیباف: از تورم و گرانی شرمنده‌ایم

قالیباف: از تورم و گرانی شرمنده‌ایم
کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران یک بازیگر اصلی در صحنه منطقه و بین المللی است، گفت: امروز می توان با افتخار بیان کرد
کد خبر: ۷۷۲۸۳

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ایران یک بازیگر اصلی در صحنه منطقه و بین المللی است، گفت: امروز می توان با افتخار بیان کرد که ایران سربلند از رویکرد حفظ بقا عبور کرده و به بلوغ رسیده که می توان در گام دوم انقلاب اسلامی حرکت را به سمت پیشرفت و در حقیقت از پایایی به سمت پویایی برد.

به گزارش معاصر، محمدباقر قالیباف شنبه - ۲۶ خرداد ۱۴۰۲ - در برنامه «با مردم» با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا گفت: تاریخ چند هزار ساله کشور پهناور و بزرگ ما، ایران عزیز همراه با مبارزات و سختی ها و فرودها بوده و امروز کشوری آزاد مستقل و آباد هستیم. این تلاش ها در دوران ۴۵ ساله انقلاب اسلامی رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.

وی ادامه داد: پیام انقلاب فراخوانی یک حرکت بزرگ برای ساختن آینده‌ای متفاوت از گذشته بود و به خاطر همین پیام مورد حمله معارضان داخلی و تهاجم خارجی قرار گرفت؛ ما ۸ سال جنگ سخت را در یک نبرد نابرابرانه پشت سر گذاشته و ۳۵ سال دیگر را در جنگ نیابتی و فشارهای جنگ شناختی و در راس آن در یک تحریم ظالمانه اقتصادی بودیم.

قالیباف بیان کرد: دشمنان به دنبال این بوده که ملت ما را از آینده خود ناامید و از گذشته خود پشیمان کرده و آن ها را پریشان کنند، اما ایران عزیز و ملت ما همچنان سروی بلندقامت و مستحکم ایستاده و از همه سختی ها و دشمنی ها عبور کرده و اقتدار و بزرگی خود را در اوج نگه داشته اشت.

وی ادامه داد: ایران عزیز و قوی ما با قدرت کسب کرده، ایده مقاومت و عمل به وعده صادق و جغرافیای سیاسی منحصر به فرد منطقه‌ای و جهانی یک بازیگر اصلی در صحنه منطقه و بین المللی است. امروز می‌توان با افتخار گفت که ایران سربلند از رویکرد حفظ بقا عبور کرده و به بلوغ رسیده و می‌توانیم در گام دوم انقلاب اسلامی حرکت را به سمت پیشرفت و در حقیقت از پایایی به سمت پویایی برسیم.

اجازه نمی دهیم دشمنان «ایران جان ما» را دور بزنند

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: هرگز اجازه نمی دهیم دشمنان و بدخواهان ایران و اسلام «ایران جان ما» را دور بزنند.

قالیباف توضیح داد: همانطور که در حوزه دفاعی توانسته‌ایم در یک قدرت بالای بازدارندگی فعال در منطقه و جهان باشیم که همه کشورها حسرت این قدرت ما را می‌خورند، می توان این تجربه را در عرصه پیشرفت همه جانبه تکرار کرده و در این مسیر با هم گام برداریم.

وی اضافه کرد: در آغاز تجاوز دشمن و دفاع مقدس بدون سازماندهی و حداقل تجهیزات به سمت جبهه رفتیم؛ همه ما باور و ایمان داشتیم و گوش به فرمان و با انگیزه برای دفاع از وطن و انقلاب و ناموس مان بودیم. اینگونه کنار هم قرار گرفتیم و بعد سازماندهی و آموزش پیدا شد؛ ایستادیم و سرنوشت جنگ تغییر کرد و خرمشهر آزاد شد. تجهیزات نداشتیم و از دشمن غنیمت گرفتیم.

قالیباف اظهار کرد: آن روز حداکثر توپخانه ۱۵ کیلومتری داشتیم و امروز موشک های نقطه زن و با برد بیش از ۲ هزار کیلومتر داریم که بر سر دشمنان و بدخواهان ما و بشریت، فرود می آید؛ همان اراده و فرهنگ ادامه پیدا کرد و امروز قدرتی داریم که حسرت کشورهای منطقه است.

قالیباف یادآور شد: بعد از پایان جنگ قرارگاه سازندگی بود که البته اول قرارگاه بازسازی برای رسیدگی به روستاهای خراب شده و جنگ زده بود، بعد نام تغییر کرد. این قرارگاه برای سازندگی در انتقال انرژی از جنوبی ترین به شمالی ترین نقطه در کمترین زمان بود و در تمامی مسیرها رفت، پس مسیر سخت اما شدنی است.

وی ادامه داد: در زمانی که در هوافضا و در زیرساخت های مهندسی و فنی بودم، اینگونه توان عملیاتی وعده صادق انجام شد.

* تحول امکان پذیر است

قالیباف با اشاره به عملکردش در نیروی انتظامی گفت: نیروی انتظامی در کمترین زمان و بدون تغییر در اعتبار بودجه به سمت تحول در رفتار، سازمان، آموزش و کیفیت خدمات رسانی با رویکرد امنیت پایدار و عادلانه رفت و همه خدمت از پلیس گرفتند و این تحول را مردم در زندگی خود و با تمام وجودشان حس کردند پس تحول امکان پذیر است.

وی با اشاره به عملکردش در شهرداری تهران نیز بیان کرد: همه شهر تبدیل به یک کارگاه شده بود که نمونه آن را در حمل و نقل، مترو، توسعه ‌پارک‌ها و فراهم کردن فرصت برای کودکان و زنان دیدید؛ این ها پیش شرط داشتن پول و اختیار نبود چون بر این باوریم تحول نیازمند مدیر قوی است.

* بزرگ‌ترین ضعف در یک کشور بلاتکلیفی و تردید است

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، ایمان و باور به کار را رمز موفقیت و تحول دانست و گفت: با همین روحیه و با دوستان در کنار مجلس شورای اسلامی، با یک قانون کشور را از بلاتکلیفی و تردید خارج می‌کنیم. بزرگ‌ترین ضعف در یک کشور بلاتکلیفی و تردید است.

قالیباف اظهار کرد: در مجلس یازدهم وعده دادیم که برای خیزش اقتصادی آمده ایم؛ خیزش اقتصادی به معنای تصویب قوانین مربوطه که انجام شد و به آن عمل کردیم؛ البته این قوانین به تنهایی برای تحول کفایت نمی کند. قانون مهم است اما اگر اجرا نشود اعتباری بیشتر از یک کاغذ نداد و مدیریت قوی می تواند به کاغذ بی جان، جان داده و حرکت تحول را رقم زند.

وی با اشاره به مشکلات کشور گفت: امروز شاهد مشکلاتی هستیم که تکرار آن برای بنده هم سخت است، چون شما مردم عزیز انقدر این ها را شنیدید که از حرف خسته‌اید؛ در این شرایط به شما قول می دهم و به عهد خود وفا می کنم که مشکلات را با کمک شما مردم حل کنیم.

*ما از تورم و گرانی شرمنده‌ایم

قالیباف گفت: ما از گرانی و تورم و کاهش قدرت خانوارها شرمنده ایم و برای رفع آن در دولت چهاردهم «خدمت و پیشرفت» برنامه و روش اجرا داریم که ضمانت آن کارنامه عملکردم در سالیان گذشته است.

وی اظهار کرد: نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد درآمد خانوارها برای مسکن هزینه می شود که باید این مشکل را حل کنیم؛ در زمینه خودرو و اتباع بیگانه هم مشکل داریم که برای آن ها برنامه دارم.

قالیباف با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان با مشکلات سختی روبرو هستیم، افزود: این مشکلات در حوزه تامین هزینه ها و پیدا کردن دارو است به خصوص برای کسانی است که دچار بیماری خاص هستند؛ البته مجلس یازدهم اقدامات موقتی برای بیماران خاص انجام داد اما باید این کار به صورت اساسی و به صورت دائمی باشد.

وی ادامه داد: باید مشکلات بازنشستگان و مستمری بگیران و مددجویان، نخبگان، دانشمندان و دانش آموزان و معلمان حل شود که برنامه داریم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ناترازی ها را به عنوان مشکلات اساسی کشور دانست و افزود: ناترازی در عرصه انرژی، مسائل بانکی و پولی، آب و کسری بودجه داریم؛ برنامه و بودجه برای زندگی مردم است؛ لذا ناترازی در آن بدان معناست که مستقیم و غیرمستقیم از زندگی مردم برمیداریم و باید برای آن چاره اندیشی اساسی کرد.

وی با طرح این پرسش که کسری بودجه به معنای نداشتن پول، ثروت و دارایی است، گفت: ۱۹.۵ درصد ذخیره های نفت و گاز دنیا در ایران است یعنی ما رتبه اول را داریم. از این میزان ۶۶ درصد ذخیره گازی و ۳۴ درصد برای نفت خام است. غیر از آن معادن را داشته و موقعیت ترانزیتی و کریدورهای شرقی و غربی و شمال و جنوبی داریم که فرصت های بسیار طلایی و منحصر به فردی در درآمدهای ارزی به ما می‌دهد.

قالیباف ادامه داد: نفت و گاز تولیدی ما ۲۳۰ میلیارد دلار است که ۲۵ درصد از آن را اتلاف کرده و یا هدر داده و یا از کشور قاچاق می شود؛ آن هم در شرایطی که به ان نیاز داریم؛ در واقع ۳.۵ برابر یارانه که سالیانه می دهیم، هدر می رود که چیزی حدود ۱۲۶۰ همت می شود.

وی گفت: این ها میل نمی شود، اما به طور قطع و یقین حیف می شود و این ظرفیت در چرخه پیشرفت و سرمایه گذاری کشور نمی آید. ریشه این فرصت سوزی ها و از دست دادن فرصت ها، بی عرضگی و ناکارآمدی است.

*ریشه اصلی مفاسد در کشور ناکارآمدی است

قالیباف ریشه اصلی مفاسد در کشور را ناکارآمدی دانست و افزود: اعداد و ارقام به گونه ای است که آدم غصه می خورد؛ مجلس یازدهم و دولت شهید رئیسی آمدند تا ریل را عوض کرده و اراده برای تحول داشتند. در این مسیر پیش رفتیم و شتاب گرفتیم. برنامه هفتم تصویب شد، اما مشیت الهی اینگونه شد که این رفیق عزیز را از دست ما گرفت.

وی افزود: امروز پیش روی ما دو راه است؛ اجازه دهیم چرخ بر همان پاشنه گذشته بچرخد یا اینکه مسیر تحول را با قدرت ادامه دهیم. اراده ما ادامه این مسیر است؛ لذا همه نقاط تقویت دولت سیزدهم را حفظ کرده و ضعف را تبدیل به قوت کرده و به سمت تحول بریم.

قالیباف خطاب به مردم گفت: ملت عزیز ایران در یک نقطه تاریخی در لحظه مهم و اساسی برای یک تصمیم بزرگ هستید؛ همیشه تحولات و نزدیک ترین مسیر برای تحولات انتخاب است. این انتخاب و تصمیم شما برای تحول در اقتصاد و آینده فرزندان مان و پیشرفت و عزت ملت و ایران عزیزمان است.

وی تاکید کرد: ما فرصت آزمون و خطا نداریم و باید مسیر پیشرفت را محکم دنبال کرده و به دنبال تحول در تمام عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باشیم؛ بدون شک تحول به مدیر قوی نیاز دارد و هیچ تحولی بدون یک مدیر قوی امکان پذیر نیست.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: آیا برای تحول مشکل ما برنامه و یا نبود امکانات است؟ ۶ برنامه گذشته کمتر از ۳۰ درصد اجرا شد پس مشکل، نبود مدیر قوی بود.

وی ادامه داد: امروز بعد از ۴۵ سال از انقلاب باید در انتخاب مان به افرادی نگاه کرده که کارنامه و عملکرد روشن و قدرت تصمیم گیری داشته و شجاع و آگاه و اهل خرد جمعی و مشاورره باشد و بتواند قبل از تصمیم گیری اعتقاد به تصمیم سازی داشته و به نخبگان و اندیشمندان جامعه فرصت دهد.

قالیباف با بیان اینکه همه به عملیات وعده صادق افتخار کردند، گفت: مدیر قوی می تواند همیشه کشور را عزیز و قوی نگه دارد؛ قوه مجریه محل کارآموزی و تمرین نیست و حق آزمون و خطا نداریم. باید با کمک نخبگان مشکلات را حل کرده و گره از زندگی مردم باز کنیم. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: خودم را متعهد می دانم مثل مناصب قبلی، با قدرت و قوت حرکت کرده و اجازه ندهم نابسامانی ها تکرار شود.

* به دوستانم در جبهه انقلاب می گویم که باید در رقابت به وحدت برسیم

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان و جوانان گفت: باور دارم مداخله دولت و تصمیمات خلق الساعه دولت در زندگی و امور مردم در عرصه های اقتصادی باعث فرار سرمایه و ناامنی در حرمت اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: در این انتخابات همه رقبا بدانیم که اساس رقابت رعایت اخلاق است؛ به دوستانم در جبهه انقلاب می گویم که باید در رقابت به وحدت برسیم تا به موفقیت دست پیدا کنیم. بعد از ۸ تیر همه ما با هم کار کرده و همگرایی برای رقم زدن تحول اساسی و بزرگ داشته باشیم چون به جز کار جمعی نمی توان به موفقیت رسید.

قالیباف بیان کرد: ما می توانیم گام دوم انقلاب را با تحول مدنظر مقام معظم رهبری رقم زده و مردم شاد باشند و سایر کشورها ما را به عنوان الگو و تحول انتخاب کنند؛ مطمئن هستم که می شود و می توانیم.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز