تهران ۲۹.۸۴° كمينه ۲۹.۸۴°  بیشینه ۲۹.۹۹°
۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۱
اولین مناظره انتخابات ۱۴۰۳

قالیباف: در دولت خدمت و پیشرفت حقوق متناسب با تورم افزایش پیدا می کند

قالیباف: در دولت خدمت و پیشرفت حقوق متناسب با تورم افزایش پیدا می کند
محمدباقر قالیباف گفت: انتخابات فرصت بزرگی است که مردم می توانند برای آینده خود و فرزندان و ایران عزیز ما تصمیم گیری کنید.
کد خبر: ۷۷۳۱۷

به گزارش معاصر، محمدباقر قالیباف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در اولین مناظره تلویزیونی در چهار دقیقه اول مرحله اول در پاسخ به سوالات مربوط به برنامه هفتم توسعه و رشد اقتصادی کشور گفت: انتخابات فرصت بزرگی است که در اختیار شما مردم شریف ایران است که بتوانید برای آینده خود و فرزندان و ایران عزیز ما تصمیم گیری کنید. 

سوالات کارشناسان به شرح زیر است:

آیا دولت شما برنامه هفتم قبول دارد یا باید اصلاح شود؟
چگونه نرخ رشد ۸ درصد را فراهم می کنید؟
برای تامین مورد نیار برای رشد ۸ درصد چگونه تامین مالی می شود و برنامه برای جلب سرمایه گذاری خارجی و هدایت آن و در چهارچوب قانون مصوب مجلس چیست؟
چه برنامه ای برای تهییه سند راهبردی توسعه کشور دارید؟
برنامه شما برای ارتقای کسب و کار چیست؟
چه برنامه ای برای پیمان سپاری ارزی دارید؟
برنامه شما برای ثبات بخشی به اقتصاد کشور چیست؟

وی ادامه داد: رییس جمهور مسئولیت های سنگین دارد که باید این بار سنگین را با کمک دیگران به دوش بکشد لذا انتخاب مردم بسیار مهم است. 

 تحول و توجه در حوزه اقتصاد از مهمترین وظایف رییس جمهور است

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: از مهمترین وظایف رییس جمهور در شرایط سخت امروز تحول و توجه در حوزه اقتصاد به ویژه برای خانواده های محروم و کارمندان و کارگران و پرستاران و مددجویان کمیته حضرت امام و سازمان بهزیستی است و آن ها که حقوق ثابتشان با تورم فاصله دارد.

قالیباف بیان‌ کرد: رییس جمهور باید حل این مشکلات را ضمانت کند البته این هم با کمک مردم میسر می شود.

وی ادامه داد: بازنشستگان لشکری و کشوری و تامین اجتماعی و ایثارگران مشکلات دارند که باید رفع شود.

قالیباف با بیان اینکه شرایط سختی را در دهه ۹۰ گذراندیم، افزود: آن زمان رشد متوسط سالانه یک درصد و نقدینگی ۲۶ درصد بود که حاکی از اقتصاد سخت و مشکلات بود.

وی با یادآوری ایام کرونا گفت: در آن شرایط زنان ایرانی کار تربیت و آموزش و حفظ بچه ها را دنبال کردند و هم به تعبیری مادرخرج خانواده بودند؛ اکنون باید جبران شود.

رییس مجلس با بیان اینکه برنامه هفتم کار مشترک دولت سیزدهم و مجلس یازدهم بود، گفت: امروز برنامه هفتم میثاق ماست که باید اجرا شود پس باید رییس جمهور حواسش به سفره مردم و رشد اقتصادی و اجرای پروژه های کلان باشد؛  معتقدم باید قفل این توقف را شکسته و کار دولت شهید رییسی را ادامه دهیم. نقاط صوت را تصویب و ضعف ها را برطرف کنیم.

در دولت خدمت و پیشرفت حقوق متناسب با تورم افزایش پیدا می کند

قالیباف با اشاره به ظرفیت های کشور گفت: در دولت خدمت و پیشرفت با مشارکت کارمندان، کارگران و زحمت کشان، بازنشستگان و قشر محروم و سرمایه گذاران  اقتصاد قوی را دنبال کرده که دولت بتواند حقوق عزیزان را متناسب با تورم پیش ببرد و قدرت خرید متناسب با رشد اقتصادی را حفظ کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه دوم مرحله اول صحبت هایش درباره دیدگاه سایر کاندیداها گفت: آقای پزشکیان درباره لزوم انسجام در برنامه هفتم تاکید داشتند که قبول دارم؛ آقای پورمحمدی نیز اشاره داشت که تنها اقتصاد نیست و فرهنگ هم مهم است که حتما همین طور است. باید به فرهنگ کار و تولید و مصرف توجه کنیم.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری و بهره‌وری در کنار هم مهم است؛ بهره‌وری به معنای استفاده درست از مدیریت صحیح است و رییس جمهور باید قابلیت انجام این کار را داشته و بتواند از ظرفیت اندیشمندان و متخصصان استفاده کند.

برنامه هفتم سند ملی ما است

قالیباف با اشاره به اهمیت بهره وری گفت: برنامه هفتم سند ملی ما است که ممکن است اشکالات داشته و در عین حال نقاط قوت نیز دارد.

وی افزود: مهمترین موضوع برنامه هفتم، خانواده محوری و دیدن سید خانوار است؛ در ماده ۱۱۷ برنامه هفتم شورای راهبری پیش بینی شده که در صورت وجود اشکالی در برنامه هفتم کمیته‌ای به ریاست معاون رییس جمهوری و دولت اصلاحات اعمال شود پس قانون است و باید اجرا شود نه اینکه قانون کنار گذاشته شود چون این به معنای از دست دادن انسجام و بهانه جویی است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هدررفتی در انرژی داریم، گفت: هدررفت انرژی در نیروگاه ها و گازهای مشعل است. در شرایطی که درآمد حوزه پتروشیمی نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار است و فقط ۷.۵ درصد آن را استفاده می کنیم.  

قالیباف اضافه کرد: ما ظرفیت های بزرگی داریم که هدر می رود و احتیاج به مدیر قوی داریم؛  مشکل دیگر این است که اقتصاد را پیش بینی پذیر نکرده‌ایم.

وی گفت: شاهد تصمیمات سیاستی و قاعده گذای غلط هستیم نمونه آن دو روز قبل است که یک وزارتخانه بخشنامه ای صادر کرده که داد همه را درآورده است. با این تصمیمات غلط سرمایه فرار کرده و نمی توان از ظرفیت داخل استفاده کرد.

قالیباف بیان کرد: سیاست ها طوری است که واردات را کند کرده و به سمت واردات می رویم.

سوال کارشناسان در بخش دوم به شرح زیر است.

برنامه شما برای جهش تولید با مشکلات مردم چیست؟
رییس جمهور برای تاکید روی طرح های مردمی کردن اقتصاد و تولید چه رویکردی داشته باشد؟
چرا سیاست های اصل ۴۴ به درستی اجرا نشد و فقط به سراغ واگذاری های شرکت های بزرگ با نگاه درآمدی رفتیم؟
برنامه شما برای بازکردن دست بخش خصوصی و کم شدن نقش نهادهای غیردولتی در بازار رقابت اقتصادی چیست؟
برنامه شما برای واگذاری بنگاه های خصولتی چیست؟
نقش شبه دولتی ها در واگذاری ها چگونه است و سیاست شما برای استفاده ار منابع مردم چیست؟

بهره وری بر سرمایه گذاری ارجح است 

به گزارش ایسنا، این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه اول مرحله دوم درباره مردمی سازی اقتصاد گفت: برای رشد ۸ درصد سرمایه گذاری و بهره وری داریم؛ از نظر بنده بهره وری بر سرمایه گذاری ارجح است چون بهره وری فرصت می‌دهد که ظرفیت های موجود را حفظ و دنبال کرده که این برای ادامه سرمایه گذاری بسترسازی می کند.

 سال گذشته ۸ میلیارد دلار فقط در حوزه خودرو ارز دادیم

وی ادامه داد: به درستی آقای دکتر پزشکیان فرمودند که خودرو دست دوم می آوریم و ارز برای واردات آنها نداریم اما من می گویم ارز داریم؛ سال گذشته ۸ میلیارد دلار فقط در حوزه خودرو ارز دادیم بعد این وضعیت ماشین‌هاست که دولت و مردم از قیمت و کیفیت ماشین ها ناراحت هستند پس چرا ۸ میلیارد دلار می دهیم؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: نکته‌ای که آقای زاکانی درباره نقدینگی فرمودند قطعا این شکلی است اما نقدینگی بیش از هزار همت است که از کمان برنامه ریزی خارج شده است.  

وی یادآور شد: طبق ماده ۸ برنامه هفتم، دولت موظف شده در سال ۱۴۰۳ یکی از بانک های تخصصی را تبدیل به بانک توسعه کرده و همه نقدینگی آن جا آمده و فقط به سمت اجرای پژوه های زیرساختی برود. 

قالیباف اضافه کرد: همین الان در ال پی جی آن چیزی که در مدار خزانه اداره می شد، ۲۷ همت در سال ۱۴۰۰ بود که با پیگیری و کنترل مجلس یازدهم مشخص شد که حیف می شود بدان معنا که ۶ زده پایین‌تر برای آن تصمیم می گیرند در نهایت ال پی جی در سالی که گذاشت، ۱۸۰ همت شد. در حوزه یارانه ها ۳.۵ برابر هدر می‌دهیم یعنی ۱۲۶۰ همت.

وی با بیان اینکه حتما تحریم اثر می‌گذارد گفت: معتقدم همه دستگاه‌های دولتی یک طرف و دستگاه دیپلماسی یک طرف است لذا باید برای رفع تحریم تلاش کند و برای آن طرح مشخص و روشن داریم و می شود اقدام با اقدام دنبال کرد.

قالیباف گفت: ۱۰۴ میلیارد دلار در حوزه بهره برداری در سال پرت داریم؛ این‌ها نشان می‌دهد انتخاب رییس جمهور درست چقدر مهم است  که بتواند این ظرفیت ها را استفاده کند.

وی اضافه کرد: قرارداد با چین باز مانده و تفاهم‌ها اجرایی نشده است و این شامل قرارداد با روسیه هم می‌شود. باید از ظرفیت شانگهای و بریکس استفاده کرد.

قالیباف تاکید کرد: باید به برنامه هفتم و موضوعات زیرساختی و فرهنگی توجه کرد و با اهمیت به مردم آنها مشارکت واقعی داشته باشند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه دوم مرحله دوم گفت: انتخابات در سرنوشت کشور و زندگی مردم بسیار مهم است.

وی ادامه داد: اگر خودتحریمی داخل کشور را رفع نکنیم، امکان ندارد رفع تحریم را در خارج از کشور حل و فصل کنیم.

قالیباف رییس مجلس انضباط مالی در دولت را مهم دانست و افزود: طبق مصوبات مجلس یازدهم در احکام دائمی بودجه حساب های دولتی تحت عنوان حساب خزانه بانک مرکزی متمرکز شد. بیش از ۲۵۰ هزار پول در دستگاه ها و وزارت خانه بود که حدود ۶۰۰۰ حساب بود. با متمرکز شدن مقرر شد که پول یه جای نقدی، اعتباری و به ذی نفع نهایی داده شود.

وی یادآور شد: همیشه دولت ها در ماه آخر سال در پرداخت حقوق کسری نقدینگی داشته و از خزانه پول برمی داشتند و بعد سال بعد پرداخت می کردند؛ سال گذشته دولت در پایان سال بیش از ۱۹۰ همت پول در اعتبارات داشت؛ پس می‌شود و می توانیم.

قالیباف با اشاره به عملکردش در شهرداری تهران گفت: در شهرداری تهران ۱۲ سال توفیق خدمت داشتم و دولت نهم، دهم و یازدهم به هر دلیلی همراهی نکرد و در یک جلسه دولت شرکت نکرده و پیشتیانی لازم نشد و حتی مصوبات مجلس را درست اجرا نمی کردند. در این شرایط در این مدت ۱۵۰ کیلومتر ریل برای مترو کشیده شد که این میزان ۲۵ سال قبلیش ۷۰ کیلومتر ریل برای مترو بود. منابع هم با استفاده از ظرفیت داخلی و ال سی از چین مهیا شد.

وی اضافه کرد: آقای صفری که آن زمان سفیر در چین بودند می توانند بگویند که تنها ال سی ۱۵ درصد بدون پیش پرداخت و بدون گارانتی بانک مرکزی و با حمایت بخش خصوصی بود و می‌توان از ظرفیت خارجی استفاده کرد.

قالیباف گفت: بین ۱۸ تا ۱۲ میلیارد دلار ظرفیت های گفت‌وگو و ارتباطات با کشورها وجود دارد که پرونده آن  بلاتکلیف است مثلا بحث مربوط به شانگهای و توافقات با روسیه استفاده نشده که باید عملیاتی کرد لذا معتقدم ما می توانیم تحول ایجاد کنیم. این ظرفیت در برنامه هفتم وجود دارد.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز