تهران ° كمينه °  بیشینه °
۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۹
در برنامه «میز گرد فرهنگی»

پزشکیان: فرهنگ یعنی برخورد مهربانانه و با گذشت با مردم

پزشکیان: فرهنگ یعنی برخورد مهربانانه و با گذشت با مردم
پزشکیان کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به دستورات حضرت علی به مالک گفت: فرهنگ یعنی برخورد مهربانانه و با گذشت با مردم. ما شهروند درجه یک و دو نداریم. همه مثل هم هستند در اشتغال و در خدمات.
کد خبر: ۷۷۳۵۲

به گزارش معاصر، مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بعد ازظهر چهارشنبه؛ ۳۰ خرداد سال ۱۴۰۳ با حضور در ششمین برنامه «میزگرد فرهنگی» شبکه دو سیما با اشاره به این‌که «باور من بر این است که اگر به دستور العمل حضرت علی(ع) به مالک عمل می‌کردیم این اوضاع را نداشتیم» یادآور شد: ایشان می‌گوید «تقوا پیشه کن و سنت را از یاد نبر و به کتاب عمل کن. امر می‌کند که جلوی نفس خود را بگیر. آن‌چه که نفس سرکشی می کند بر آن غلبه کن. بعد می گوید نگهدار نفس خود باش بر آنچه که بر تو حلال نیست. انصاف را در مقابل آن‌چه که دوست داری و دوست نداری رعایت کن. با تمام وجودت به این مردم عشق بورز و لطف کن. با این‌ها برخورد خشن نکن. این مردم دو دسته هستند. یا در دین و باور با تو برابر هستند یا در خلقت با تو برابرند. ممکن است اشتباه یا خطا کنند. بگذر از این‌ها. با مردم با محبت و گذشت برخورد کن.» فرهنگ یعنی برخورد مهربانانه و با گذشت با مردم. «وقتی عفو می‌کنی هیچ وقت پشیمان نباش. خشمگین و زشت با مردم برخورد نکن. هیچ وقت نگو من امیر هستم و دستور می دهم که این ها باید اطاعت کنند. این ادبیات قلب را تیره می کند. دین را تضعیف می‌کند و تغییر ها و دگرگون ی‌ها را نزدیک می‌کند» بعد حضرت علی(ع) خدا را یکجا و مالک را یک طرف می‌گذارد. می‌گوید «هرچه برای قوم و خویش خود خواستی برای مردم هم بخواه». یعنی ما شهروند درجه یک و دو نداریم. همه مثل هم هستند در اشتغال و در خدمات.

وی ادامه داد: در بهداشت و درمان دولت و مجلس برای خود یک سفره باز کرده و به مردم که می رسد، ندارند. «آن‌چه برای خود می‌خواهی برای مردم هم بخواه». من وقتی به قدرت می‌رسم آدم‌های خودم را استخدام می‌کنم و آن‌هایی که طرف دیگر هستند را تحویل نمی‌گیرم. عده‌ای را قبول کرده و عده‌ای دیگر را تهدید قلمداد می‌کنیم. در حالی که همه مردم فرصت هستند. تهدیدی وجود ندارد. «اگر با انصاف با مردم برخورد نکنی نه تنها مردم با تو دشمن می شوند که خدا هم با تو دشمن شده و برهان و دلیل تو را ضایع می‌کند. دیگر نمی‌توانی جلوی مردم پاسخگو باشی». این ظلم است که فقط به آدم‌های خود پست دهیم. اکنون در جامعه از اقوام مختلف خیلی‌ها اصلا پستی ندارند. چرا باید در جامعه فقط گروه خاصی در قدرت باشند. این‌ها نخبه‌تر هستند؟ وقتی این فرصت را ندهیم یعنی ظلم کردیم. می‌گوید «هیچ چیزی عذاب خود را زودتر نازل نمی‌کند مگر اصرار بر این ظلم».

وی اظهار کرد: آن‌چه که بیشتر از همه باید دوست بداریم وسط عدل است. عدلی است که همه را دربر بگیرد. حضرت علی(ع) می‌گوید «خواص پرمدعا هستند. در سختی ناراضی هستند». حضرت (علی) به مالک میفرماید که «ستون‌ها و پایه‌های دین و لشکر و عده و عده مردم هستند نه خواص. تو باید با این مردم باشی. میلت و نگاهیت با مردم باشد.» حق نداریم با مردم برخورد خشن کرده و به زور بخواهیم باوری را به مردم تزریق کنیم . باید به مردم خدمت کنیم، حق نداریم به مردم زور بگوییم. باید ببنیم مردم پشت سر ما چه می‌گوید. باید مردم را راضی نگهداریم. حق نداریم مردم را ناراضی کنیم. داریم با رفتارهای خود مردم را ناراضی می‌کنیم. درباره قومیت‌ها حق نداریم یکی را خوب و دیگری را بد ببینیم. شهروند درجه یک و درجه دو داریم. پیامبران آمدند تا بگویند که حق مردم را بدهید. حضرت علی(ع) به مالک می‌گوید «مراقب نفست باش». قرآن نیز همین را می‌گوید.

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: روز حساب و کتاب یادمان رفته است. تمام اختلافات و دعواها بین ما و گروه‌ها به خاطر هوای نفس است. اگر حقوق افراد را رعایت کرده و بر اساس عدالت عمل کنیم جامعه با عشق پشت حاکمان خواهد ایستاد. اگر نیست برای همه نیست . اگر هست باید برای همه باشد. تبعیض است که مردم را نارضای و درجامعه تنفر ایجاد می‌کند. دعوای ما بر اساس نفس است. مردم ناراضی هستند؛ چراکه انصاف را در قبال آن‌ها رعایت نمی‌کنیم. به نظر من آن‌چه که خدا به ما گفته و آنچه که در قرآن آمده هیچ فرقی بین علم و باورهای ما نیست. حق آن چیزی است که علم ثابت می کند. علم ثابت کرده است که نمی‌توانیم در مقابل آن بایستیم.

وی در پاسخ به این پرسش کارشناس برنامه که «اگر شما رئیس جمهور شوید چه تدبیری دارید برای متوقف کردن ماشین اخراج اساتید و اعاده حیثیت از اساتیدی که اخراج شدند؟ » بیان کرد: من با هر اخراجی مخالف هستم. من اوایل انقلاب مسئول گزینش و پاک‌سازی شدم. در دانشگاه خود یک استاد و یک کارمند هم اخراج نکردم. اگر جرم دارد دادگاه حکم دهد اخراجش کند. این رفتارها از نظر من تسویه حساب‌های فردی است. با هوای نفس رقیب را از میدان بیرون می‌کنیم. چهارتا حرف می‌زنیم و می‌گوییم اینگونه لباس پوشیدی پس باید اخراج شوی. اگر قدرتی داشتم اجازه نمی‌دادم نه تنها استاد بلکه هیچ دانشجویی برای اندیشدن اخراج یا جابه‌جا شود. سوال را از ذهن انسان که نمی‌شود پاک کرد. ما هستیم که به سوالات دانشجو پاسخ دهیم.

پزشکیان یادآور شد: یادم هست رئیس دانشگاه بودم، وبا آمد و تعدادی از مردم ما فوت کردند. یکسری در بیمارستان فوت کردند که عذرخواهی کردیم و گفتیم مقصر ما هستیم. از وزارتخانه نامه فرستادند گفتند تکذیب کن. گفتم که اگر ما در بیمارستان رسیدگی می‌کردیم نمی‌مرد. من نمی‌توانم تقصیر خود را به گردن دیگران بیاندازم. این همه مشکل در جامعه ایجاد شده است هیچ کسی تقصیر را گردن نمی‌گیرد. این گرفتاری‌هایی که برای مردم ایجاد شده است مقصر که بوده است؟ مقصر ما هستیم. در پزشکی بررسی می‌کنیم تا ببینیم چرا مریض مرد؟ ممکن نیست کاری کنم اما باید علت را پیدا کرد تا دفعه دیگر تکرار نشود. اگر قصوری صورت گرفته باید از رمدم عذرخواهی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در آتش‌سوزی بیمارستان اولا باید از مردم عزیز رشت عذرخواهی کنیم. نبود استاندارد است. ما خیلی چیزها را بدون استاندارد درست کردیم. وزیر بودم و در بم زلزله آمد. اگر شاخصه استاندارد را رعایت کنیم که با 5 ریشتر نباید ساختمان بریزد. یادم هست که قبل انقلاب طبس اتفاقی افتاد گفتیم شاه خائن به آنجا نرسیدی مردم اسیب دیدند. ما اگر در ارائه خدمت و سیاست‌گذاری‌ها و عمل به سیاست‌گذاری‌های خود اشکال داریم. من گفتم می‌خواهم سیاست کلی و قانون برنامه را اجرایی کنم. به ما خندیدند و گفتند برنامه نداریم. می‌گویند بعد 5 سال همه برنامه ها 20 درصد اجرا شده است. کسی نمی‌پرسد چرا؟ حالا آن را اجرا نکرده اما از نو یک برنامه دیگر می‌نویسیم. ما هدف‌گذاری می‌کنیم. همین مجلسی‌ها و دولت‌ها این کار را می‌کنند اما بعد 5 سال این کار را نکرده و آن را رها می‌کنیم. به سراغ برنامه جدید می رویم. چرا نصف رها می‌کنیم. این از نظر علمی زیرسوال است که چرا ما برنامه می‌نویسیم و به آن عمل نمی‌کنیم. اگر سیاست کلی رهبری را عمل می‌کردیم امروز وضعیت این نبود. مقصر ما نمایندگان و ما مسئولان هستیم. همه در یک کشتی باهم نشستیم. همه ما باهم مقصر هستیم. من در مجلس از وزیر سوال کردم. وزیر دو سال در نوبت بود و به صحن نیامد؛ چراکه ما داشتیم مدام قانون می‌نوشتیم.

وی درباره مرجعیت رسانه‌ گفت: می‌دانید چرا نمی‌گذاریم رسانه حرف بزند؟ چون ایراد داریم. اگر رسانه آزاد باشد و حرف خود را بزند من مدیر راحت نمی‌توانم پول را گم کنم و بعد کسی نفهمد. یا دارم تخلفی می‌کنم و حق انسانی را ضایع می‌کنم. اکنون در دانشگاه دستور دادند طوری آئین‌نامه بنویسید هرچه آقایان گفتند بچرخد این چه دانشگاهی ایت که دانشجو نتواند اندیشه خود را بگوید. دانشجو مگر دیوانه است. دانشجو آینده کشور است.

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اظهار کرد: نایب رئیس مجلس بودم. می‌گشتیم چگونه جلوی رانت و فساد را بگیریم. بررسی کردیم دیدیم قانون داریم. هر کسی در هر جایی زندگی می‌کند باید محل خود را اعلام کند. هر انسانی یک کد ملی و کد محل دارد. اگر این را دنبال کنیم دنبال ساختمان‌های گم شده نمی‌گردیم. اگر قانون را اجرا کنیم مهاجران غیرقانونی نمی‌توانند جایی مستقر شوند. نمی‌توانند خرید کنند. مشکل ماست و عدم تسلط بر حرکت‌های اجتماعی است. در جامعه‌ای که همه داده‌ها را از طریق گوشی دنبال می‌کنند چگونه می‌شود قاچاق بیاورند و نفهمند. افراد کاردان را بیرون می‌گذاریم تا افراد دیگر راحت بتواننند بخورند و ببرند.

وی گفت: ما اگر بر اساس علم و شایسته‌سالاری مدیریت کنیم اگر بخواهم تخلف کنبم به این راحتی نمی‌توانیم. در این مملکت پول گم می‌شود. پول گم شدنی نیست! این ناتوانی‌ ما در رصد کردن است. بانک ما یک دفعه می‌گوید یک دفعه 10 هزار میلیارد پول خوردند. در هر کجای دنیا یک میلیون اضافه پول به حساب من بیاید می‌گویند از کجا آمده است. در کشور ما یکباره 60 هزار میلیاراد پول در یک بانک گم شده است. چه کسی می‌پذیرد؟ غیر از سوءمدیریت ما و عدم تسلط بر سیستم‌ها؟ باید بپذیریم ما مقصر هستیم.

سید محمد بهشتی و محمد فاضلی در این نشست پزشکیان را به عنوان مشاوران فرهنگی همراهی کردند.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز