تهران ۳۰.۴° كمينه ۳۰.۴°  بیشینه ۳۰.۹۹°
۰۴ تير ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۵
چهارمین مناظره انتخابات ۱۴۰۳

قالیباف: حتما مذاکره می کنیم/دهه ۹۰ دوران تلخی بود

قالیباف: حتما مذاکره می کنیم/دهه ۹۰ دوران تلخی بود
کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتما مذاکره می کنیم، همان طور که شهید رئیسی ادامه مذاکرات را دنبال کرد و حتما به توافقی می رسیم که در چارچوب قانون و سیاست های کلان باشد.
کد خبر: ۷۷۴۴۹

به گزارش معاصر، محمدباقر قالیباف دوشنبه شب؛ چهارم تیر ۱۴۰۳ با حضور در چهارمین مناظره انتخابات ۱۴۰۳ با موضوع «ایران در جهان امروز» در فرصت ۵ دقیقه بخش اول مناظره اظهار کرد: باور شهید سلیمانی این بود که «فرصت‌های ما در دل تهدیدها است»؛ هر چقدر تهدیدها بزرگ باشد، فرصت‌های آن هم بزرگ است.

وی ادامه داد: اولویت من در دولت «خدمت و پیشرفت» در حوزه سیاست خارجی، دیپلماسی و سیاست های مصوبه نظام است که طبیعتا دستگاه دیپلماسی باید اینها را دنبال کند.

قالیباف بیان کرد: ما ده ها پرونده باز و نیمه باز داریم که بسته نشده و اگر بسته شده، اجرا نشده و سال هاست که ادامه دارد؛ اولین اولویت ما این است که به سمتی رفته که پرونده باز نداشته و آن را پیگیری و حل و فصل کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: برای این کار باید بتوان اجماع ایجاد کرد؛ در سطح ملی به وحدت و اجماع نیاز داریم. این اجماع در داخل و خارج ضرورت کار است چون سیاست داخلی ما امتداد سیاست خارجی است.

قالیباف تاکید کرد: به صورت روشن در حوزه مذاکره معتقدم، حتما مذاکره می کنیم، همان طور که شهید رئیسی ادامه مذاکرات را دنبال کرد و حتما به توافقی می رسیم که در چارچوب قانون و سیاست های کلان باشد که در قانون راهبردی به آن اشاره شده و مبنای کار قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: ما هر توافقی که در آن انتفاع اقتصادی داشته باشد را به صورت «گام به گام» و در مقابل اقدام انجام می دهیم. در حوزه داخل نیز خنثی سازی تحریم را با ۵ اولویت دنبال می کنیم.

قالیباف با اشاره به موضوع اجماع، خطاب به پزشکیان گفت: این روزها ستاد و مشاوران آقای پزشکیان نکاتی را مطرح کرده که مقداری از آن احساس نگرانی می کنیم؛ نشان می‌دهد در گفته ها و میتینگ ها کمتر توجه به اجماع نظر و وحدت است، رویکردی که باعث ایجاد تنش بین مردم با مردم، مجموعه دستگاه‌ها و افراد با هم می‌شود، ثمره این کار شنیده نشدن صدای مردم و عدم توجه به حل مشکلات است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به قانون راهبردی گفت: مشاور آقای پزشکیان به صراحت گفته این قانون را مانع رفع تحریم می داند؛ اگر این قانون مانع است پس چه طور می خواهیم کار را دنبال کنم آن هم در شرایطی که رهبر معظم انقلاب فرمودند که این قانون مبنای کار و مبنای تعیین تکلیف است. چگونه می‌خواهیم این تضاد و دوگانگی را پیش ببریم.

قالیباف اظهار کرد: اگر از همین الان این بحث ها مطرح می شود، بهانه ای برای آینده می شود که باز بگویند «نگذاشتند»؛ نمونه آن در موضوع واکسن این است که این روزها گفته اند «نگذاشتند واکسن وارد شود»؛ این حرف ها مردم را خسته کرده و کشور را دوباره به شرایط دهه ۹۰ برمی‌گرداند که آن دوران تلخی بود.

وی افزود: قبل از هر کاری به مردم قول دهیم که دغدغه ما حل مشکلات آن ها با اولویت های اقتصادی است و برای آن از ظرفیت ها استفاده می کنیم؛ باز هم می گوییم ما این جا از آقای دکتر پزشکیان، وحدت و انسجام شنیدیم، اما در میدان اتفاق دیگری می افتد.

******

قالیباف: ایران را در حوزه ترانزیت هوایی دور می‌زنند

قالیباف در فرصت ۵ دقیقه دوم مناظره گفت: متوجه نشدم پیشنهاد آقای پزشکیان و ستاد ایشان برای مذاکره و رفع تحریم چیست، با توجه به اینکه قانون اقدام راهبردی را مانع رفع تحریم دانسته و رسما گفته اند سیاست های کلان را قبول ندارند، این موضوع باید روشن شود.

وی درباره برنامه اش برای مذاکره گفت: ماده ۶ قانون اقدام راهبردی، فرصت اقدام متقابل و «قدم به قدم» را می‌دهد. به عنوان نمونه پروتکل الحاقی را که با قانون راهبردی متوقف شده، می‌توان مجددا در مقابل آزادسازی نفت برقرار کرد؛ این به معنای انجام یک اقدام از طرف مقابل و یک اقدام از طرف ما است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: نمونه دیگر غنی سازی ۶۰ درصد با مجوز قانون راهبردی است، اگر طرف مقابل بنادر و بیمه را آزاد کرده و به بانک مرکزی اجازه انجام کارش را بدهند، ما حتما برمی‌گردیم یعنی این کار باید پا یا پای انجام شود.

قالیباف با اشاره به اقدام ترامپ در خروج از برجام بیان کرد: وقتی با کسانی روبرو هستیم که صادقانه رفتار نمی‌کنند، باید این کار را حساب شده انجام دهیم. این موضوع را به صورت جدی در حوزه رفع تحریم دنبال می کنیم.

وی با بیان اینکه فرصت های بزرگی در حوزه خنثی سازی تحریم داریم، گفت: عضویت در اوراسیا و شانگهای و بریکس از جمله این فرصت ها است؛ اکنون در قراردادها با کشورهای نوظهور ۲۴ میلیارد دلار پرونده باز و متوقف داریم که همه مخالف آمریکا هستند و با ما هم می توانند کار کنند، این‌ها نشان می دهد در داخل انسجام و وحدت رویه نداریم و اختلاف بین دستگاه ها در داخل و حتی اختلاف میان دستگاهی وجود دارد.

قالیباف با اشاره به فرصت‌های هوایی برای ایران گفت: ایران را در حوزه ترانزیت هوایی دور می‌زنند و همه از اطراف ایران عبور می کنند و ما از یک درآمد بزرگ محروم هستیم؛ این مشکل در کمتر از یک سال قابل حل است.

وی با اشاره به مسیرهای هوایی گفت: ما بزرگ‌ترین موقعیت درآمد اقتصادی هوایی را داریم؛ از جمله پیشنهادات ما این است که پایتخت دوم اقتصادی ایران را در جنوب کشور می گذاریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: حدود ۲۵ درصد راه آهن های احداثی منفعت اقتصادی ندارد و حتی به اندازه هزینه خودشان درآمد ندارند؛ ما برای این موضوع هم طرح و برنامه داریم.

وی بیان کرد: حرف از سرمایه گذاری ۸۰ و ۱۰۰ میلیون دلار در چابهار زده می شود در شرایطی که ۲۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری در چهابهار می توان بدون مشکل FATF و تحریم هسته ای امریکا داشت. اینجاست که مدیریت قوی و تصمیم درست مهم است؛ در برنامه هفتم و ادامه آن این کار عظیم را انجام می دهیم.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز