تهران ۲۹.۸۴° كمينه ۲۹.۸۴°  بیشینه ۲۹.۹۹°
۰۷ تير ۱۴۰۳ - ۰۰:۲۶
خاندوزی اعلام کرد؛

نرخ بیکاری در دولت سیزدهم به ۸.۸ درصد رسید

نرخ بیکاری در دولت سیزدهم به ۸.۸ درصد رسید
وزیر اقتصاد و دارایی گفت: نرخ بیکاری متوسط در دوره ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ معادل ۱۰.۸ درصد بود که این نرخ به ۸.۸ درصد در دولت سیزدهم رسید.
کد خبر: ۷۷۴۸۹

به گزارش خبرنگار سیاسی معاصر، نشست خبری مشترک علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با حضور سید احسان خاندوری وزیر امور اقتصادی و دارایی و داوود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری مشترک، خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی اظهار کرد: نرخ بیکاری متوسط در دوره ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ معادل ۱۰.۸ درصد بود که این نرخ به ۸.۸ درصد در دولت سیزدهم رسیده است.

وی افزود: افزایش سرمایه گذاری از منفی ۱۳.۷ درصد به مثبت ۳.۸ درصد، صادرات غیرنفتی از حدود ۴۲ میلیارد دلار به ۵۰ میلیارد دلار، متوسط نرخ فقر (طبق گزارش بانک جهانی) از ۲۷ درصد به ۲۲ درصد، مجموع افزایش تورم (تغییرات تورم) از مثبت ۹ درصد به مثبت ۱.۵ درصد و تغییرات نقدینگی از مثبت ۶ درصد به منفی ۵ درصد رسیده است.

خاندوزی در ادامه تاکید کرد: نرخ ارز در بازار غیررسمی که طی سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ معادل ۴۵۰ درصد افزایش داشت، در دولت سیزدهم ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: در مقایسه مجموع شاخص‌های عددی را با ۳ سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ می‌توانیم بگوییم بیماری در بخش مراقبت‌های ویژه با شاخص‌های نگران کننده در معرض خطرات بزرگ وجود داشت که با تلاش‌هایی که در ۳ سال گذشته صورت گرفت، این بیمار به بخش منتقل شده و با احیایی که صورت گرفته و امیدواریم بتوان برنامه بهبود و علاج بلندمدت با نگاه رو به آینده را در اقتصاد ایران دنبال کرد.

وزیر اقتصاد گفت: درگاه ملی مجوزها در سال 1401 تعداد 511 هزار مجوز صادر کرد یعنی روزانه 1401 مجوز الکترونیکی و برخط و امیدواریم ظرف یک ماه آنده یک میلیون مجوز کاغذی دیگر تبدیل شود.

وی افزود: 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی محقق شده داشتیم که دو برابر سال‌های برجام در دهه 90 است.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: از 11.5 میلیون تن ترانزیت کشور به ۱۸ میلیون تن رسیدیم که بالاترین عدد ثبت شده ترانزیت از خاک ایران توسط همسایگان در تمام دوران‌های گذشته است و هر تن ترانزیت ۷۰ دلار درآمد برای کشور دارد یعنی معادل یک بشکه نفت.

وزیر اقتصاد گفت: درگاه ملی مجوزها در سال 1401 تعداد 511 هزار مجوز صادر کرد یعنی روزانه 1401 مجوز الکترونیکی و برخط و امیدواریم ظرف یک ماه آنده یک میلیون مجوز کاغذی دیگر تبدیل شود وی افزود: 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی محقق شده داشتیم که دو برابر سال‌های برجام در دهه 90 است. سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: از 11.5 میلیون تن ترانزیت کشور به ۱۸ میلیون تن رسیدیم که بالاترین عدد ثبت شده ترانزیت از خاک ایران توسط همسایگان در تمام دوران‌های گذشته است و هر تن ترانزیت ۷۰ دلار درآمد برای کشور دارد یعنی معادل یک بشکه نفت.

خاندوزی تصریح کرد: ما در شروع دولت سیزدهم حدود ۲ میلیون و چهارصد هزار موعدی در کشور داشتیم و اگر حقوق بگیران هم اضافه می‌کردیم مجموعا ۵ و نیم میلیون موعدی مالیاتی در کل کشور وجود داشت و بار مالیاتی در کل کشور بر روی دوش ۵ و نیم میلیون نفر تقسیم می شد،با اقداماتی که در سه سال گذشته انجام شد و شناسایی فرارهای مالیاتی؛امروز بار مالیاتی کشور بر روی دوش ۱۲ و نیم میلیون نفر موعدی مالیاتی توزیع می شود.

وی ادامه داد: ۱۹ میلیون دستگاه کارت خوان در کشور وجود داشت که بسیاری از اینها یا بی نام و نشان بود یا اطلاعات به نام فرد دیگری بود.

خاندوزی خاطر نشان کرد: ۲ هزار میلیارد تومان بعضی از این دستگاه های کارتخوان مجموع گردش سالانه اش بود اما به نام فرد دیگری بود و امروز ۹ میلیون کارتخوان دارای شماسنامه و متصل به حساب بانکی مشخص تبدیل شده است.
وی افزود: ۳۵ درصد کل بار مالیاتی کشور را ۷۰۰ شرکت بر دوش می کشد و تمرکز بر موعدیان بزرگ است نه کوچک.

خاندوزی تصریح کرد: ما در شروع دولت سیزدهم حدود ۲ میلیون و چهارصد هزار موعدی در کشور داشتیم و اگر حقوق بگیران هم اضافه می‌کردیم مجموعا ۵ و نیم میلیون موعدی مالیاتی در کل کشور وجود داشت و بار مالیاتی در کل کشور بر روی دوش ۵ و نیم میلیون نفر تقسیم می شد،با اقداماتی که در سه سال گذشته انجام شد و شناسایی فرارهای مالیاتی؛امروز بار مالیاتی کشور بر روی دوش ۱۲ و نیم میلیون نفر موعدی مالیاتی توزیع می شود. وی ادامه داد: ۱۹ میلیون دستگاه کارت خوان در کشور وجود داشت که بسیاری از اینها یا بی نام و نشان بود یا اطلاعات به نام فرد دیگری بود. خاندوزی خاطر نشان کرد: ۲ هزار میلیارد تومان بعضی از این دستگاه های کارتخوان مجموع گردش سالانه اش بود اما به نام فرد دیگری بود و امروز ۹ میلیون کارتخوان دارای شماسنامه و متصل به حساب بانکی مشخص تبدیل شده است. وی افزود: ۳۵ درصد کل بار مالیاتی کشور را ۷۰۰ شرکت بر دوش می کشد و تمرکز بر موعدیان بزرگ است نه کوچک.

وزیر اقتصاد گفت: تعداد بانک‌های زیان‌ده از ۵ بانک در سال گذشته به یک بانک کاهش یافت و امسال به صفر بانک خواهد رسید.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز