پیام های خود را برای انتشار می توانید در قسمت "تماس با ما" ارسال کنید      
کد خبر: ۸۱۳۲
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
حجت‌الاسلام صدیقی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:
امام جمعه موقت تهران گفت: نامه دوم رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی حکمت‌نامه، افشاگری تاریخی، نسخه جامع و روشنگری و البته هشداری به جوانان خودمان و دنیا بود.
اخبار معاصر : حجت الاسلام کاظم صدیقی خطیب نمازجمعه تهران در خطبه‌ دوم نمازجمعه این هفته در سخنانی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی و اروپایی، اظهار داشت: نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غربی یک حکمت نامه، افشاگری، روشنگری، تاریخی و دعوت فطرت‌ها به حقایق اسلام است.

وی افزود: این نامه خطاب به جوانان اروپایی و غربی است این نامه دعوت فطرت‌ها به حقایق اسلام و واقعیت استعمار و یک تصویر قشنگی بین حق و باطل تزویر و حقیقت و هشداری هم به جوانان خودمان و هم به جوانان دنیا است که بدانند ما در چه شرایطی هستیم و چه جو مسمومی جلوی حقایق را گرفته و تکلیف ما این است که این دست تزویر، فریب و غارت را و نیز دست‌های ناامن کننده جامعه بشری را بشناسیم و به فطرت برگردیم. که این دین، دین فطری دین مبین اسلام است.

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا نشان داد که ما باید به سوابق تزویر توجه داشته باشیم، تأکید کرد: باید ببینیم که این ترور‌ها از چه پایگاه‌هایی دامن زده می‌شود، لذا سراسر این نامه نور است و انسان احساس می‌کند که ایشان نماینده پیغمبر و امام زمان است و همه بندگان خدا را عائله خدا می‌داند و سرپرستی همه را برعهده خودش می‌داند و به نسبت جهانیان دلسوزی دارد و این همان دلسوزی‌است که در وجود نازنین حضرت خاتم نیز بوده که قرآن کریم آن را ترسیم کرده است.

صدیقی همچنین تصریح کرد: نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپایی انتظار می‌رود همانطور که برخی از کلیساها این نامه را پذیرفته‌اند و قرائت کرده‌اند و در محافل مختلف غرب مطرح شد است مانند نامه‌های پیغمبر اسلام نوید جهانی شدن اسلام و انقلاباسلامی و اسلامی و فطری را می‌دهد که آرامبخش اسلام و نشانه‌ای برای ظهور امام زمان است که رهبر انقلاب نیز با نگارش این نامه انقلاب را در داخل کشور محصور نمی‌دانند و بشریت را محتاج این انقلاب می‌دانند و به همه بشریت عشق می‌ورزند. این نامه حکیمانه و دلپذیر است که هیچ کس نمی‌تواند خدشه‌ای در مطالب عالی و روحبخش آن وارد کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به روز 16 اذر و گرامیداشت مقام دانشجو اشاره کرد و گفت: این روزی است که در آن روز به مناسبت جنبش دانشجویی در دانشگاه تهران و دانشگاه‌های ایران پس از کودتای ننگین 28 مرداد که قرار بود نیکسون به ایران بیاید و دانشجویانی که هویت حقیقی دانشجویی را ابراز کردند و با این حرکت مقابله نمودند، نامگذاری شد که موجب شد تعدادی از دانشجویان در صحنه دانشگاه به قتل برسند.

خطیب نمازجمعه تهران در ادامه روز دانشجو را یک خاطره تاریخی و آموزنده دانست واظهار داشت: در این روز هم چهره کریه شیطان بزرگ را که از ابتدای تأسیسش تا به امروز، چهره خشونت و فریب بوده و غیرقابل اعتماد و عهد شکن بوده را نشان داده است. چهره استکبار همواره چهره‌ای گرگ بوده و حتی در جایی نیز که طعمه ندارد نمی‌تواند گوسفند را زنده ببیند و همه عالم را گوسفندان خودش می‌داند و معتقد است باید بخورد و عده‌ای را نیز باید لت و پار کند که این روز چهره واقعی استکبار را نمایان کرد.

صدیقی با بیان اینکه روز دانشجو به صورت سنت و فرهنگ همه ساله در دانشگاه‌های ایران تجدید خاطره دانشجویان به قتل رسیده را به پا داشته است، گفت: هویت دانشگاهی و دانشجویی ایران غیر از هویتی است که موسسین دانشگاه در ایران درنظر داشتند. این دانشجویان در اصل انقلاب همراه امام بودند و در تشکیل نظام نقش موثری ایفا کردند. آنها همچنین در تشکیل سپاه و جهاد سازندگی موثر بودند. دانشجویان ما هویت دینی دارند و مادرانشان با مهر و محبت امیرالمومنین به اینها شیر داده و اینها را در مجالس امام حسین بزرگ کرده‌اند لذا سیاست‌زده‌ها و غرب‌گراها علی‌رغم همه تلاش‌هایی که تاکنون کرده‌اند نتوانسته‌اند دانشگاه‌ها را به صورت پایگاه دشمندربیاورند و این اتاق جنگی که در اوایل انقلاب بعضی گروهک‌ها در دانشگاه تشکیل داده بودند دیدید که خیلی زود ریشه کن شدندو رخت بربستند.

وی ادامه داد: امروز که 36 سال از پیروزی انقلاب گذشته و دانشگاه‌های ما پایگاه اعتکاف است و نمازجماعت‌های باشکوه در آنها برگزار می‌شود و مراسم عزاداری امام حسین در این دانشگاه‌ها به خوبی برگزار می‌شود، باید امروز ببینیم که صحنه دانشگاه‌ها صحنه مانور سیاست‌زده‌ها و سیاست‌بازها شده و کسانی که قائله 88 را به پا کردند به راحتی به آنجا بروند و فتنه را احیا کنند، جای بسی تأسف و تأمل دارد. اینکه مجاری اجرایی ما این طور زمینه سازی کنند که آنها بار دیگر مردم را نگران کنند، درست نیست. مگر نقشه‌ای در کار است و باز هم می‌خواهند چه کارهایی بکنند؟

خطیب نمازجمعه تهران  در ادامه ضمن گرامیداشت روز دانشجو گفت: ما روحیه دانشجویی و احراز هویت دانشجویی و جنبش دانشجویی را گرامی می‌داریم. روحیه جنبش دانشجویی هویت استقلال‌خواهی، مقابله با استبداد و استعمار است. این روحیه افشاگری علیه استکبار جهانی و فریب و تزویر است. این روحیه مقابله با بی‌دینی، ابتذال و هرزگی است. از نسل جوان دانشجو این توقعات است. امید می‌رود که اینها یاران امام عصر باشند و منشأ تحول در کشور قرار گیرند. انتظار می‌رود اینها دانشگاه‌ها را مدینه فاضله کنند اینها همان بچه‌هایی هستند که سپاه و جهاد سازندگی را تشکیل دادند و سنگرسازان بی‌سنگر بودند. توقع ما این است که دانشگاه در این خط پیش رود نه اینکه دوباره به حالت‌هایی برگردد که خدای ناکرده مردم، متدینین و علاقه مندان به شهدا را نگران کنند.

صدیقی همچنین ضمن ابراز تأسف برخی سخنرانی‌ها و حضور بعضی سخنران‌ها در مراسم 16 آذر امسال گفت: این فضای مسموم که درست می‌کنند انسان را نسبت به بعضی امور نگران می‌کند. واقعاً حیف است مسئولان مردم را نسبت به خودشان بدبین نکنند، این مردم مسلمان و ولایت مدارند و به قداست‌ها و مقدسات انقلابشان عشق می‌ورزند و حیف است که افرادی کارهایی بکنند که نسبت به آنها بدبین شوند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به برخی اظهارات علیه شورای نگهبان اشاره کرد و افزود: از روز اولی که قانون اساسی شورای نگهبان را قانونی کرده و این میثاق ملی ما شورای نگهبان را در سرنوشت کشور دخیل قرار داده است، نظارت شورای نگهبان را نظارت استصوابی قرار داده و با تفسیری که قانون برعهده آنها گذاشته، این نظارت یک نظارت استصوابی است و از همان روزها نیز غرب گراها برخلاف تمدن غربی هم با این اساس مخالفند، با اینکه هیچ کشوری نیست که رئیس جمهور و نمایندگانش بدون حساب و کتاب هر کسی را که خواست کاندید کند و در این پست‌ها راه داشته باشد.

خطیب نمازجمعه تهران در همین زمینه ادامه داد: امروز می‌بینید که اگر یک نانوا و یک کاسب اگر بخواهد در یک محله‌ای مغازه‌ای باز کند باید پروانه کسب کند و تا شرایطش را نداشته باشد به او پروانه نمی‌دهند. اگر یک راننده تاکسی بخواهد راننده شود و یا تاکسی بگیرد، تا وقتی که از او امتحان نگیرند و دستگاهی صلاحیت اورا برای رانندگی احراز نکند به او مجوز نمی‌دهند اما شما می‌خواهید پست‌های کلیدی کشور را به دست افرادی بدهید و اگر عده‌ای فقیه، حقوقدان و باسواد و دارای بینش و با وابستگی‌های الهی صلاحیت بررسی را داشته باشند و تا احراز صلاحیت نشود این کار صورت نمی‌گیرد چطور می‌شود بدون صلاحیت افراد را انتخاب کرد؟

 صدیقی با بیان اینکه این حق مردم است که مسئول و وکیل خوب داشته باشند، اظهار داشت: این حق مردم است که خبرگان محل فتنه و فتنه گر نباشند. این مطالبات مردم و نص قانون اساسی و یک کار عقلایی و پذیرفته شده در همه جای دنیا است. اما هرجا به مناسبت فرهنگ و آرمان‌هایش صافی را قرار می‌دهد. در ایران هم نظام ما اسلامی و ولایت فقیه، قرآنی و اخلاقی است که اینجا هم به تناسب این نظام فقهای شورای نگهبان و حقوقدانان مسئولیت نظارت و بررسی را برعهده دارند. لذا این نوع حرکت‌ها همیشه از سوی عده‌ای که نگرانند که انتخاب نشوند و نتوانند شلوغ کنند، دامن زده می‌شود و می‌بینیم که قبل و یا بعد از آنها رسانه‌های بیگانه آتش افروزند. و آتش بیار معرکه می‌شوند و تأیید می‌کنند.

وی با ابراز تأسف از اینکه برخی افرادی که هجمه‌هایی به شورای نگهبان وارد می‌کنند با رسانه‌های بیگانه هم‌صدا می‌شوند، اظهار داشت: این شورای نگهبان و سپاه پاسداران، بسیج و حرکت‌های فرهنگی عاشورایی و اربعینی مورد بغض دشمنان ما است. اما شما که در داخل هستید چرا با آنها همصدایی می‌کنید. شما که امنیت و آرامشتان و موقعیت‌تان به اینهاست، شما نباید با این اساس دربیفتید.

خطیب نمازجمعه تهران همچنین تصریح کرد: ما مطمئنیم شورای نگهبان با فقاهت و دیانتی که دارد و با اعتمادی که مقام معظم رهبری به آنها کرده است و مجاری قانونی نیز به آنها اعتماد کرده، با اینطوفان‌ها نمی‌لرزند و بلکه مصمم‌تر و باخبر می‌شوند که خبری هست و مشخص می‌شود که افرادی مطرحند و با نداشتن صلاحیت می‌خواهند خودشان را تحمیل کنند لذا شورای نگهبان بدون هیچ واهمه‌ای کار الهی و امانت‌داری و حفظ حقوق مردم را در سرلوحه کارش قرار دهد و تا احراز صلاحیت درست نکرده است، صلاحیت کسی را تأیید نکنند.

حجت الاسلام صدیقی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به مراسم اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: مراسم پیاده روی اربعین حسینی در سالهای اخیر به راه افتاده که لازم است از مسئولان کشور خودمان که در برگزاری این مراسم در کمال آرامش سهیم بوده‌اند تشکر کنیم. این نشانه اعتمادات ریشه دار مردم نسبت به امام حسین(ع) و هم نوید یک بیداری جدید و احساس حال حماسی است.

وی پیاده روی اربعین را دارای آهنگ تهاجمی علیه تروریست‌ها و تکفیری‌های داعش دانست و بیان کرد: در شرایطی که داعش و گروه‌های ترور تهدید می‌کنند و بخش‌هایی از کشوری را اشغال کرده‌اند و هر روز فاجعه می‌آفرینند سیل مشتاقان امام حسین(ع) جان به کف می‌گیرند و مقابله فرهنگی با فرهنگ منحط غربی و انفعالی بعضی از داخلی‌ها و روزنامه‌ها دارند و یک حرکت تهاجمی عارفانه، عاشقانه به سوی محور عشق حماسه، قیام و ظلم‌ستیزی و احیاگری دین است که از نقاط عطف بسیار مبارکی است و نوید آمدن امام عصر را می‌دهد و نوعی مانور عاشقانه و ایثار است.

خطیب نمازجمعه تهران همچنین تصریح کرد: ما ضمن تشکر از دست اندرکاران برپایی مراسم اربعین به صورت باشکوه، از آنها توقع داریم که آسیب‌های موجود را شناسایی کنند. گروهی از عاشقان در این مراسم و رفت و برگشت صدمه دیدند و با مشکلاتی مواجه بودند که لازم است مشکلات برطرف شود.

حجت الاسلام صدیقی مراسم اربعین را یک هشدار و پیامی به آنهایی است که دارای امکانات اقتصادی و تشکیلاتی هستند دانست و گفت: آنهایی که این امکانات را دارند نمی‌توانند امنیت زائران بر تأمین کنند اما این چه نیرو و عظمتی است که بیست و چند میلیون جمعیت در یک کشوری که هم جنگ را پشت سر گذاشته و هم در جنگ با تروریست‌ها هستند، جمعیت با این امنیت می‌رود و برمی‌گردد که این نکته‌ای است که دنیا با آن باید توجه کند و اسلام و امام حسین باید به آن روی بیاورد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش موضوع وقف را یکی از راه‌های ابدی کردن سعادت انسان دانست و گفت: خوب است که از این مسئله غفلت نشود.

خطیب نمازجمعه تهران همچنین ضمن محکوم کردن تجاوز ترکیه به کشور عراق گفت: این تجاوز ترکیه الحق و الانصاف خیلی برای خودش و منطقه بسیار مضر است و هیچ منطقی در این قضیه دیده نمی‌شود. چرا و به چه جهت؟ ملت ترکیه مسلمانند و از این کار حکومتشان ناراضی‌اند و نمی‌خواهند به چالش کشیده شوند.

صدیقی خطاب به مردم ترکیه گفت: چرا می‌خواهند چهره‌شان را در میان مسلمانان طوری وانمود کنند که نگذارند امنیت یک کشوری برقرار شود؟ امنیت، اسلامیت و اقتصاد کشور خودتان را رعایت کنید ما این تجاوز را هم محکوم و هم به مسئولان ترکیه نصیحت می‌کنیم که این حیف شما است و دست از کارهایی که دشمن را شاد می‌کند دست بردارید شما از این کار سود نمی‌برید و شما را تنها ضعیف و منفور می‌کند و این کار به صلاح شما نیست.

وی همچنین ضمن محکوم کردن کشتار تعدادی از شیعیان در روستای نارداران کشور اذربایجان افزود: اینها دوستداران امام حسین هستند، از طول تاریخ از بنی امیه تا به امروز هیچ نیروی قهری نتوانسته آتش عشق حسینی را خاموش کند چرا در روز اربعین عزاداران امام حسین مورد یورش مأموران شما قرار گرفته‌اند؟ اینها به نفع هیچ حکومتی نیست. حرکت قهری دوام ندارد و برمی‌گردد.

خطیب نمازجمعه تهران  همچنین در پایان خطبه‌های نمازجمعه تهران رحلت حضرت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) را تسلیت گفت.

صدیقی در خطبه‌های اول نمازجمعه این هفته تهران ضمن دعوت خودش و نمازگذاران به رعایت تقوای الهی گفت: همه بدی‌ها و نکبت‌هایی که نصیب انسان می‌شود از دوری از پروردگار متعال است. تقوی انسان را محبوب خدا می‌کند. مقام و نعمتی بالاتر از این نداریم که محبوب خدا باشیم.

وی افزود: کسانی که خدا را دوست نداشته باشند، هرچه داشته باشند بی‌نتیجه است. نه غفلت نکنیم که یک اراده در عالم است و آنهم اراده خداوند است و باید بدانیم که آنچه که او بخواهد همان می‌شود و آنچه که او نخواهد نیز نمی‌شود.

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه امروز کسانیکه با نمادهای انقلابی و ولایتی و اصول ارزشی ما درمی‌افتند با ما دشمنی نمی‌کنند بلکه دشمنی‌شان با خداست و محکوم به شکست هستند، تصریح کرد: اینها باید بدانند که این جوسازی‌ها باعث بدبختی خودشان می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار