کد خبر: ۸۶۱۸
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۴
فرمانده گروهک تروریستی موسوم به جیش الاسلام در جریان بمباران مقری سری او در حومه دمشق به هلاکت رسید.
زهران علوش،فرمانده جیش الاسلاماخبار معاصر: "زهران علوش" فرمانده گروهک تروریستی موسوم به جیش الاسلام و شماری از مسئولان این گروهک در حمله هوایی روسیه به مقر سری آن ها در حومه دمشق به هلاکت رسید.

خبرگزاری رویترز نیز ضمن اعلام این خبر، افزود: فرمانده گروهک جیش الاسلام در جریان حملات هوایی روسیه به مواضع گروه های مسلح در منطقه "اوتایا" در غوطه شرقی به هلاکت رسید.

بنابر گزارش ها جنگنده های روسیه به شکل دقیق محل نشست فرماندهان گروهک تروریستی جیش الاسلام را در حومه دمشق بمباران کردند.

در این عملیات "زهران علوش"، معاونش و سخنگوی گروهک تروریستی جیش الاسلام به هلاکت رسیدند.

گروهک تروریستی جیش الاسلام، ابو همام البویضانی را به عنوان جانشین زهران علوش معرفی کرد.

زهران علوش کیست؟

 "زهران علوش" سرکرده یکی از گروه های تروریستی در سوریه بود که به صورت مستقیم از سوی عربستان سعودی حمایت مالی و تسلیحاتی شد.

"زهران علوش" به صورت مستقیم از سوی "بندر بن سلطان" رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان به عنوان فرمانده گروهک تروریستی جیش الاسلام منصوب و حمایت مالی و تسلیحاتی شد.

بندر امیدوار بود که با نیروهای وهابی علوش بتواند نظام سوریه را سرنگون کند و وارد دمشق شود؛ اما این رؤیای او هیچگاه به واقعیت نپیوست.

"محمد زهران عبدالله علوش" سال 1960 در غوطه در خانواده‌ای وهابی و افراطی به دنیا آمد. پدر اول "عبدالله علوش" یکی از مهمترین سران وهابی در سوریه بود.

زهران دارای مدرک "شریعت اسلامی" از دانشکده شریعت دانشگاه دمشق است. وی پس از تکمیل تحصیلات دانشگاهی در سوریه، به عربستان سفر کرد و در آنچا زیر نظر شیوخ معروف وهابی سعودی به تحصیل پرداخت. افرادی مانند "عبدالعزیز بن باز" (که در آن زمان مفتی عربستان بود) و "عبدالله بن عبدالعزیز العقیل" (که رئیس هیئت دائمی شورای عالی قضایی عربستان بود) از استادان زهران در عربستان بودند.

علوش پس از آن به سوریه بازگشت و با یک شریک سعودی، شرکتی را تحت عنوان خدمات ساخت و ساز راه اندازی کرد. در همان زمان نیز به صورت مخفیانه فعالیت های امنیتی خود را به نفع اخوان المسلمین و اطلاعات عربستان آغاز کرد.

وی پس از تأثیرگذاری بر جوانان دوما و غوطه، آنان را به سوی وهابیت کشاند تا بتواند هسته‌های تروریستی کوچکی را تشکیل دهد. به دلیل همین فعالیتها از سال 1987 تحت تعقیب سرویسهای اطلاعاتی سوریه قرار گرفت.

علوش در سال 2009 به اتهام دست داشتن در برنامه ریزی برای انجام عملیات تروریستی دستگیر شد؛ علوش به خاطر همین اتهام به زندان افتاد، اما در ژوئیه 2011 مشمول عفو عمومی ریاست جمهوری شد و توانست به همراه شمار قابل توجهی از کسانی که در جریان ناآرامی‌ها به دلیل دست داشتن در اقدامات مسلحانه زندانی شده بودند، از زندان خارج شود.انتهای پیام/
انتهای پیام
منبع: میزان
خبرهای مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار