گزارش|‌شایعه‌سازی تکنیکی برای فرار از حقیقت پیدایش ویروس کرونا

گزارش|‌شایعه‌سازی تکنیکی برای فرار از حقیقت پیدایش ویروس کرونا

اخبار معاصر: شایعه یکی از اصلی‌ترین آفت‌های رسانه و حوزه خبر است و شایعه‌سازی به چند دلیل اتفاق می‌افتد. یکی از اصلی‌ترین دلایل پیدایش شایعات لذت انتشار اخبار دست‌اول توسط عاملان غیرحرفه‌ای حوزه خبر است و این لذت از نیاز به دانستن بشر و القای حس دانای کلی افراد تغذیه می‌شود. اشخاص دوست دارند حامل اخبار دست‌اول باشند و این لذت به‌دلیل حس جلب توجه شکل می‌گیرد.

اما گاهی شایعه‌سازی اهداف کلان و سیستماتیک دیگری را پی می‌گیرد. این جریان شایعه‌سازی دیگر به عملکرد اشخاص ارتباطی پیدا نمی‌کند و اهداف کلان‌تری را پیگیر است که متأسفانه فضای اطلاع‌رسانی ایران اغلب دچار شایعه‌سازی‌های سیستماتیک می‌شود. کافی است چند رویداد بااهمیت کشور را نه در سالهای دور بلکه در همین سالها پیگیری کنید تا به این جریان‌سازی‌ها پی ببرید.

کلیپهای تولیدشده با موضوع کرونا دارای سناریو و روندِ ترندشدنشان در فضای مجازی غیرعادی بود

اخبار مربوط به ویروس کرونا هم تحت تأثیر همین روال شایعات قرار گرفته است اما شرایط شایعه‌سازی در ایران با دیگر کشورها متفاوت بود. نهادهای فعال برای پیشگیری و درمان ویروس در سایر کشورها با معضل دیگری به‌نام شایعه یا کمتر مواجه بودند و یا اصلاً ذهن خود را درگیر آن نکردند اما این موج هراس و شایعه در ایران شکل دیگری داشت و در اغلب موارد هدایت‌شده بود. کلیپهای تولیدشده دارای سناریو و روندِ ترندشدنشان در فضای مجازی غیرعادی بود. اغلب این کلیپها هم از رسانه‌های معاند و ضدانقلاب سر در می‌آوردند.

به‌عنوان مثال مشخص شد پرستاری که با گریه مصنوعی از شرایط بحرانی می‌گفت یک فرد عادی بوده است. بعد از دستگیری او توسط اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معلوم شد این کلیپ‌ها برای "مصی علی‌نژاد" فرستاده می‌شدند؛ یا نمایش افتادن افراد در خیابان و بی‌توجهی به آنها، که معلوم شد این افراد مشکلات دیگری غیر از کرونا داشتند؛ یکی از اعتیاد رنج می‌برد و دیگری مبتلا به بیماری صرع بود.

اما جریان شایعه‌سازی تنها متمرکز بر نمایش بی‌تدبیری مسئولان داخلی نشد و فرآیند درمانی ویروس را هم نشانه گرفت، تا جایی که برای درمان؛ راهکارهای غلط و غیرعلمی پیشنهاد می‌شد و جان مردم را به خطر می‌انداخت. حالا هم محدودیت تردد و قرنطینه، بهانه تازه شایعه‌سازان قرار گرفته است. جریان شایعه‌سازی هم تنها محدود به ایران نشده و برخی کشورها مانند چین را در بر گرفته است.

اما چه‌جریانی از شایعه‌سازی نفع می‌برد؟!

اما چه‌جریانی از شایعه‌سازی نفع می‌برد؟ به‌طور حتم شایعه ایجاد می‌شود تا حقیقت در آن کتمان شود. اما کدام حقیقت است که پشت این جریان عظیم شایعه‌سازی پنهان شده است؟ حالا که چین در حال عبور از بحران درمان و پیشگیری کرونا است، فرصت بیشتری برای تمرکز بر دلایل پیدایش ویروس کرونا دارد. افکار عمومی جهان هم تشنه شنیدن این دلایل خواهد بود.

حالا گفت‌وگوهای پراکنده در جهان خبر از ارتباط ویروس کرونا و حمله بیولوژیکی می‌دهند. یک مقام چینی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «اولین بیمار مبتلا (patient zero) در آمریکا کِی شناسایی شد؟ چه‌تعداد از مردم آلوده شدند؟ نام بیمارستان‌ها [محل نگهداری افراد آلوده] چیست؟ ممکن است ارتش آمریکا این بیماری همه‌گیر را به ووهان چین آورده باشد. شفاف باشید! آمارهای خود را علنی کنید! شما به ما یک توضیح مدیون هستید!»

گمانه‌زنی‌های دیگری در جهان مطرح شده است که اعلام می‌کند ممکن است برخی مبتلایان به آنفلوآنزا در آمریکا که چندی پیش جان خود را از دست داده‌اند در واقع مبتلا به ویروس کرونا بوده‌اند. ممکن است این ویروس در جریان مسابقات ارتش‌های جهان که در اواخر سال 2019 در چین برگزار شد به چین آمده باشد.

یکی از اصلی‌ترین اهداف شایعه‌سازی انحراف افکار عمومی از موضوعی است که شایعه‌سازان علاقه ندارند در فضای رسانه به آن پرداخته شود و مورد کنکاش قرار گیرد. جریان شایعات هم اغلب از منابعی شکل می‌گیرد که مستقیم و یا غیرمستقیم با آمریکا در ارتباط است؛ از رسانه‌های آمریکایی گرفته تا بستر فضای مجازی مرتبط با آن.

باعث تعجب است که چطور اینستاگرام به‌عنوان یک نرم‌افزار آمریکایی به‌صورت هوشمند می‌تواند عکس شهید قاسم سلیمانی را فیلتر کند و حساب کاربران را ببندد و یا توئیتر توانایی شناسایی ویدئوهای فیک و جعلی را که حتی از برای ساخت آن از "دیپ فیک" استفاده شده باشد، دارند اما توان مقابله با محتواهای جعلی مرتبط با ویروس کرونا را خیر!

شاید تمرکز افکار عمومی بر حقیقت پیدایش ویروس کرونا تبعات زیادی برای آمریکایی‌ها داشته باشد.