تهران ۳۲.۴۳° كمينه ۳۲.۴۳°  بیشینه ۳۲.۴۳°
۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳

کارشناس سعودی: آمریکا فقط به فکر منافع یکجانبه خود است، همکاری با چین سرآغاز مهمی است

این سفر رئیس جمهوری چین به ریاض در سایه تنش در روابط عربستان و آمریکا به علت تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت انجام شده است.
کد خبر: ۵۲۶۵۸

کارشناس سعودی: آمریکا فقط به فکر منافع یکجانبه خود است، همکاری با چین سرآغاز مهمی است

به نقل از ایرنا؛ یک کارشناس مسائل بین الملل سعودی با انتقاد شدید از سیاستهای آمریکا در منطقه گفت که واشنگتن فقط به فکر منافع یکجانبه خودش است و به فکر دیگران نیست.

وجدی القلیطی" کارشناس مسائل بین الملل سعودی در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به نشست هایی که قرار است در سطح سران بین چین و کشورهای عرب در جریان سفر کنونی رئیس جمهوری چین به ریاض برگزار شود، گفت: این نشستها می تواند متغیرهای زیادی را به وجود بیاید.

وی افزود: هدف چین بهبود وجهه خود در جهان عرب در چارچوب بازاریابی پروژه «جاده ابریشم» است و مایل است روابط خود را با کشورهای خلیج فارس و خاورمیانه تقویت کند.

این کارشناس ابراز عقیده کرد: آنچه مشخصه همکاری "بی قید و شرط" بین کشورهای عربی و چین است، نقطه شروع مهمی است.

وی تاکید کرد: عربستان چندین سال است که به سمت تنوع بخشیدن به ائتلاف‌های خود حرکت کرده است و همین رویکرد را نیز کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس دارند؛ بویژه که واشنگتن همیشه می‌تواند در صورت تحقق منافع یکجانبه‌اش خودش - بدون فکر کردن به دیگران- عقب‌نشینی کند؛ همانطور که در افغانستان اتفاق افتاد.

این کارشناس سعودی خاطرنشان کرد: مهندسی مجدد روابط در خلیج فارس و منطقه عربی، منافع مشترک را در نظر می گیرد؛ نه منافع یکجانبه را که برخی کشورها از جمله آمریکا انجام می دهند.

وی در مورد تأثیر نشست های سران در ریاض با توجه به تنش‌های کنونی جهانی ‌گفت: غرب اکنون همه اتفاقات و پیامدهای این نشست ها را رصد می‌کند و همچنین همه پروژه‌هایی را که توافق‌نامه درباره آن امضا شده است، زیر نظر دارد. چین از طریق تسهیل حضور خود توسط عربستان، در منطقه عربی حضور دارد.

"شی جین پینگ" رئیس جمهور چین هم اکنون در سفر دو روزه در عربستان به سرمی برد.

پیشتر شبکه "سی.ان.ان" گزارش داد: سه منبع شامل یک دیپلمات عرب، یک مسئول بلندپایه عربی و یک منبع آگاه از این سفر گفتند که برگزاری یک نشست در سطح سران عرب و چین و یک کنفرانس بین چین و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با مشارکت کشورهای شورای همکاری از جمله برنامه های شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در ریاض است.

به گفته دیپلمات عرب، پیش بینی می شود که دستکم ۱۴ نفر از سران کشورهای عربی در نشست سران عرب و چین حضور داشته باشند.

این دیپلمات سفر شی جین بینگ به ریاض را "نقطه عطفی" در روابط کشورهای عربی و چین توصیف کرد.

رئیس جمهوری چین روز پنجشنبه با سلمان بن عبدالعزیز و محمد بن سلمان شاه و ولیعهد سعودی و نیز شماری از سران دیگر عربی از جمله عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر و نیز محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار و گفت وگو کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز پنجشنبه از امضای ۳۴ قرارداد سرمایه‌گذاری با چین در زمینه های مختلف خبرداد.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان پیشتر بر روابط تاریخی کشورش با چین تاکید کرده بود.

این سفر رئیس جمهوری چین به ریاض در سایه تنش در روابط عربستان و آمریکا به علت تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت انجام شده است.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز