تهران ۴.۹۱° كمينه ۰.۷۹°  بیشینه ۴.۹۹°
۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۹

درخواست عشقی از وزیر اقتصاد برای رفع ابهامات عرضه خودرو در بورس

گفتنی است عرضه خودرو در بورس کالا با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان عضو شورای عالی بورس در جلسه این شورا در تیر ماه سال جاری، وارد فاز جدیدی شده بود.
کد خبر: ۵۵۴۴۹

درخواست عشقی از وزیر اقتصاد برای رفع ابهامات عرضه خودرو در بورس

به گزارش معاصر به نقل از تسنیم؛ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای به وزیر اقتصاد با دفاع از عرضه خودرو در بورس خواستار اقدام مناسب و فوری برای از بین بردن ابهامات توقف عرضه و فروش خودرو در بورس شد.

 مجید عشقی" رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای به احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس، خواستار اقدام مناسب و فوری برای از بین بردن ابهامات عرضه و فروش خودرو در بورس کالا که موجبات نگرانی سهامداران را فراهم آورده، شد.

گفتنی است عرضه خودرو در بورس کالا با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان عضو شورای عالی بورس در جلسه این شورا در تیر ماه سال جاری، وارد فاز جدیدی شده بود.

متن این نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر خاندوزی، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس

سلام علیکم

احتراماً همانطور که مستحضرید صنعت خودرو در سال‌های گذشته به دلایل متعدد فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است و ادامه روند قبلی تقریبا غیرممکن بود. بخشی از ضعف‌های صنعت خودرو ناشی از مدیریت‌های نادرست در این صنعت و بخش دیگر مواردی است که از خارج از صنعت خودرو و بر اساس تصمیم‌های سیاستگذاران اقتصادی بر صنعت تحمیل گشته است؛ قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو خصوصا بر محصولات دو خودروساز بزرگ کشور، سهم مهمی در زیان 150 هزار میلیارد تومانی این صنعت را به خود اختصاص داده است.

در جلسه مورخ 21 تیرماه 1401 شورای عالی بورس با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر گردید عرضه خودرو در بورس کالا صورت پذیرد که این فرایند به صورت گام به گام در حال تکامل می‌باشد و از ماه گذشته تاکنون با همکاری وزارت صمت و خودروسازان مبنی بر افزایش عرضه، روند رو به رشد آن ادامه دارد.

تاکنون تنها سه هزار و ٦� � دستگاه انواع خودرو در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است و رانتی بیش از 11 همت از بین رفته است؛ در حالیکه این تعداد خودرو درصد بسیار کمی از کل تولید خودرو در کشور است که نسبت آن به کل تولید رانت بیش از 100 همت را در این بازار نشان می‌دهد.

علاوه بر حذف رانت، واقعی شدن تقاضا، رشد قیمت سهام خودروسازان و تاثیر آن بر بازار سرمایه (به عنوان نمونه قیمت سهام ایران خودرو در تاریخ 20 تیرماه تا تاریخ 20 دی ماه با عرضه خودرو در بورس کالا از 190 تومان به 348 تومان رسیده است که رشد حدود 75 درصد را ثبت کرده است!)، بازگشت اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری، افزایش درآمد مالیاتی دولت، تزریق نقدینگی به خودروسازان جهت اجرای طرح های توسعه پیش‌رو، تحویل خودرو در موعد تحویل توسط خودروسازان، جذب نقدینگی از جامعه، عدم نیاز خودروسازان به دریافت وام از سیستم بانکی و به تبع آن کاهش اثر این بخش در خلق نقدینگی و ... از مواردی است که تا کنون با موفقیت مورد تجربه قرار گرفته است و نیازمند این امر است تا زمان مناسب اجرای این طرح در بورس کالا ادامه یابد و با اصلاحات لازم تعادل در این بازار متلاطم برقرار شود.

در روزهای گذشته اظهارات شفاهی مسئولان سازمان بازرسی کل کشور، جلسات برگزار شده در شورای رقابت، برخی از مکاتبات صورت گرفته از سوی نمایندگان محترم مجلس با وزارت صمت و ... سبب شده است در خصوص ادامه این روند ابهاماتی ایجاد شود.

از طرفی این اظهارات بعضا برخلاف اختیارات قانونی دستگاه‌ها در خصوص کالاهای مورد معامله در بازار سرمایه بوده و این ابهام سبب نگرانی سرمایه‌گذاران گردیده است. لذا از حضرتعالی تقاضا می‌شود در این خصوص ارائه طریق و راهنمایی فرمایید.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز