تهران ۲۸.۸۵° كمينه ۲۸.۷۳°  بیشینه ۲۸.۹۹°
۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۱

حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا سه برابر می شود

نماینده ایران در دومین مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا خاطرنشان کرد: باید از فرصت کنونی در توسعه مناسبات با اوراسیا استفاده بهینه ای داشته باشیم و با امضای تفاهم نامه جامع تجارت آزاد،حجم مبادلات سه برابر خواهد شد.
کد خبر: ۶۵۰۳۹

حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا سه برابر می شود

 

به گزارش معاصر ,امید گلزاری در حاشیه دومین مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا افزود: از حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا در سال گذشته، نزدیک به ۳.۳ میلیارد دلار تعریفات ترجیحی به معنای تخفیف در تعرفه های گمرکی بود.

سرپرست دفتر همکاری های بین الملل و روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در مرحله مهمی از سطح همکاری های اقتصادی ایران و اوراسیا هستیم، گفت: مبادلات با این کشورها از نظر وزنی پارسال ۱.۸ میلیون تن بود که عمده کالاها را اقلام کشاورزی، صنعتی، ساختمانی و پتروشیمی تشکیل می دادند.

گلزاری با اشاره به مباحث مطرح شده در مدت دو روز برپایی دومین مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا در مسکو گفت: با توجه به شرایط خاص منطقه، فضا و فرصت مناسبی برای نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران فراهم است.

وی اظهار داشت: رئیس جمهور روسیه و دیگر مسئولان ارشد اتحادیه اوراسیا در سخنان خود خطاب به شرکت کنندگان در این اجلاس، به صراحت به نقش و جایگاه ایران اشاره و از امضای قرارداد ساخت راه آهن رشت – آستارا به عنوان رخدادی قابل توجه یاد کردند. سرپرست دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران ادامه داد: این دیدگاه ها گویای آن است که کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا هم به اراده قابل توجهی برای افزایش مبادلات با جمهوری اسلامی ایران دست یافته اند و هر زمان که این اراده در دولت ها ایجاد می شود، افزایش حجم مبادلات تجاری را شاهد هستیم.

گلزاری خاطرنشان کرد: باید از فرصت کنونی در توسعه مناسبات با اوراسیا استفاده بهینه ای داشته باشیم و تراز تجاری مبادلات خود با این اتحادیه را با تمرکز بر صادرات بیشتر افزایش دهیم.

نماینده ایران در دومین مجمع اقتصادی اتحادیه اوراسیا در مسکو با اشاره به دیدارهای دوجانبه خود در این اجلاس با دیگر مسئولان شرکت کننده در این اجلاس گفت: توسعه دیپلماسی گمرکی، یکی از مولفه های اصلی دیپلماسی اقتصادی است و در صورتی که معادلات و سازوکارهای گمرکی بین ایران و اوراسیا روان تر تعریف شود به توسعه اقتصادی کمک خواهد کرد.

گلزاری گفت: گمرک ایران در ماه های اخیر سندهای تفاهم نامه ای را با کشورهایی همچون قزاقستان و روسیه امضا کرده است که آخرین سند در این زمینه، معرفی فعالان اقتصادی مجاز ایران و روسیه بود که به واسطه این سند همکاری، برخی تجار دو کشور از خدمات ویژه همراه با سرعت عمل در امور گمرکی برخوردار می شوند.

وی ادامه داد: روندهای کنونی نویدبخش اقدامات قابل توجهی در راستای تعاملات تجاری بین ایران و کشورهای حوزه اتحادیه اوراسیا است.

 

دومین مجمع کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در حالی چهارشنبه در مسکو آغاز به کار کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای تجارت آزاد با کشورهای عضو این اتحادیه اعلام کرد؛ موضوعی که مقدمات آن طی سال های گذشته فراهم شده است.

گلزاری سرپرست دفتر همکاری های بین الملل و روابط عمومی گمرک ایران در سخنانی در این مجمع که با حضور بیش از ۵۰۰ نماینده از ۵۴ کشور جهان برگزار شد، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران سال ۲۰۱۸ موافقتنامه موقت ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) را امضا کرد و پس از چهار سال تجربیات موفق در زمینه تجارت خارجی با این اتحادیه، آماده تجارت آزاد با این اتحادیه است.

 

سخنان مقام های عضو اتحادیه اوراسیا حاکی از آن است که این اتحادیه و جمهوری اسلامی ایران به امضای توافقنامه نهایی و جامع ایجاد منطقه آزاد تجاری نزدیک شده اند، موضوعی که به تحقق تحول اقتصادی مهم در این کشورها منجر خواهد شد.

 

اتحادیهٔ اقتصادی اوراسیا (EAEU) یک اتحادیهٔ اقتصادی میان‌دولتی شامل بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان است. اعضای ناظر این اتحادیه ازبکستان، مولداوی و کوبا هستند.

 

پیش‌نویس توافقنامه بین ایران و اوراسیا بر سر اخذ تعرفه‌های صادراتی ترجیحی در ۵ ژوئیه ۲۰۱۷ در ایروان امضا شد. در سال ۲۰۱۸ توافقنامه موقت (برای مدت سه سال) در خصوص مشارکت این کشور با اوراسیا منعقد شد و از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ مذاکرات برای انعقاد یک توافق نامه تمام عیار بین ایران و اتحادیه اقتصائی اوراسیا در حال انجام است.

 

آلکسی اورچوک معاون نخست وزیر روسیه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ در حاشیه چهاردهمین مجمع اقتصادی بین المللی «روسیه - جهان اسلام: کازان فوروم» به منابع خبری روسیه گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ممکن است زودتر از سایر کشورها به توافق بر سر منطقه آزاد تجاری با ایران دست یابد.

وی در پاسخ به این سوال که اتحادیه اوراسیا با کدام کشورها به توافق بر سر منطقه آزاد تجاری نزدیکتر است، گفت: ما با ایران نزدیکتریم.

آندری اسلپنف وزیر بازرگانی کمیسیون اقتصادی اوراسیا نیز پیش تر اعلام کرده بود که احتمال ایجاد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU)و ایران تا پایان سال جاری میلادی بسیار زیاد است.

انتهای پیام
منبع: ایرنا
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز