تهران ۲۸.۸۵° كمينه ۲۸.۷۳°  بیشینه ۲۸.۹۹°
۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۰

شگفتی هوش مصنوعی در بازسازی  چهره فرعون مصر

گروه بازسازی چهره اندازه لب‌ها، موقعیت چشم‌ها، جای گوش‌ها و اندازه جلوی بینی را به شکلی دقیق بازسازی کردند.
کد خبر: ۶۵۴۳۳

خبر آنلاین : هزاران سال پس از مرگ توت‌عنخ‌آمون فرعون مشهور هجدهمین سلسله پادشاهان مصر سرانجام می‌توان نگاهی به چهره این فرعون مشهور انداخت

بازسازی چهره پادشاهی که بیش از سه هزار سال پیش در جوانی مرده را تیمی بین‌المللی از دانشگاهیان برزیل، استرالیا و ایتالیا انجام داده است. آن‌ها با استفاده از مدل دیجیتالی جمجمه مومیایی، چهره توت‌ عنخ آمون را بازسازی کرده‌اند.

سیسرو مورائس پژوهشگر برزیلی حاضر در این پروژه می‌گوید: «نتیجه کار بیشتر شبیه دانشجویی جوان است تا شخصیتی پادشاهی باستانی که مومیایی‌اش همراه با ده‌ها گنجینه باورنکردنی در نوامبر سال ۱۹۲۲ توسط هاوارد کارتر باستان‌شناس انگلیسی در دره پادشاهان مصر پیدا شد.»

از آنجایی که تیم بین المللی دسترسی مستقیم به جمجمه فرعون نداشت، تکمیل مدل به امر چالش‌برانگیز تبدیل شده بود. خوشبختانه، مطالعات قبلی اندازه‌گیری‌های جمجمه را ثبت کرده و تصاویر مرجع را منتشر کرده بودند.

گروه بازسازی چهره اندازه لب‌ها، موقعیت چشم‌ها، جای گوش‌ها و اندازه جلوی بینی را به شکلی دقیق بازسازی کردند. آن‌ها برای به دست آوردن نتیجه دقیق از سی‌تی‌اسکن جمجمه افراد زنده نیز بهره گرفته‌اند.

البته عناصر مثل رنگ چشم چندان دقیق نیست و برای طبیعی‌تر شدن نتیجه به چهره‌ نهایی اضافه شده‌اند.

توت عنخ آمون یک هزار و ۳۲۳ سال پیش از میلاد مسیح از دنیا رفته است.

شگفتی هوش مصنوعی در بازسازی  چهره فرعون مصر

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز