تهران ۹.۹۱° كمينه ۸.۷۹°  بیشینه ۹.۹۹°
۲۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۹

رتبه سوم ایران در پرداخت یارانه سوخت

بانک جهانی در گزارش جدیدی که از وضعیت پرداخت یارانه های انرژی در جهان منتشر کرده دولت ایران را به عنوان سومین یارانه دهنده جهان برای مصرف سوخت های فسیلی معرفی کرده است.
کد خبر: ۶۶۵۸۲

رتبه سوم ایران در پرداخت یارانه سوخت

 

به گزارش معاصر,بر اساس این گزارش که بر پایه آمار سال 2020 تهیه شده است دولت ایران در این سال 41.72 میلیارد دلار یارانه انرژی به شهروندان خود پرداخت کرده است که بیشتر از هر کشور دیگر در جهان بجز روسیه و عربستان است.

برق بیشترین سهم را در یارانه های پرداختی دولت ایران برای سوخت داشته است. میزان یارانه پرداختی برای مصرف برق در ایران طی این سال 26.51 میلیارد دلار برآورد شده است. برای بنزین و سایر فرآورده های نفتی نیز 15.21 میلیارد دلار یارانه در ایران پرداخت شده است.

در مجموع پنج کشور ایران، هند، روسیه، عربستان و ونزوئلا تقریبا نصف کل یارانه های انرژی در جهان را به خود اختصاص داده اند. این کشورها در مجموع 211 میلیارد دلار یارانه برای مصرف سوخت به شهروندان خود پرداخت می کنند.

روسیه بزرگترین یارانه دهنده در جهان است. میزان یارانه پرداختی دولت این کشور به سوخت های فسیلی 78 میلیارد دلار در سال است. عربستان با 54 میلیارد دلار در رتبه دوم از این نظر قرار گرفته است.

پس از ایران که در جایگاه سوم قرار گرفته است ونزوئلا با پرداخت سالانه 22 میلیارد دلار یارانه به سوخت های فسیلی در رتبه چهارم و هند با 17 میلیارد دلار در رتبه پنجم قرار گرفته اند.

*نجات 31 هزار نفر از مرگ با حذف یارانه سوخت در ایران

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود به بررسی آثار و نتایج مثبت اصلاح یارانه های پرداختی به سوخت های فسیلی بر سلامت مردم پرداخته است. بر اساس محاسبات این نهاد بین المللی حذف یارانه سوخت های فسیلی می تواند از مرک 31 هزار نفر در ایران طی سال های 2022 تا 2035 جلوگیری کند.

دولت روسیه به عنوان بزرگترین یارانه دهنده سوخت های فسیلی با حذف یارانه این نوع سوخت ها می تواند مانع مرگ 110 هزار نفر در این کشور تا سال 2035 شود. در عربستان هم با حذف یارانه سوخت های فسیلی از مرگ حدود 6 هزار نفر در این کشور جلوگیری می شود.

انتهای پیام
منبع: تسنیم
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز