تهران ۱۶.۷۳° كمينه ۱۵.۷۹°  بیشینه ۱۶.۹۹°
۳۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶

خشکسالی در ایران ۳۰ ساله شد

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس شاخص خشکسالی SPI، از سال ۱۳۷۰ به بعد به‌جز سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ همواره در کشور خشکسالی داشته‌ایم .
کد خبر: ۶۶۶۴۹

خشکسالی در ایران ۳۰ ساله شد

 

به گزارش معاصر, از سازمان هواشناسی کشور، «احد وظیفه» در نشست تخصصی «تغییر اقلیم از دیدگاه هواشناسی» در محل پژوهشکده سوانح طبیعی و کرسی یونسکو در مدیریت سوانح طبیعی اظهار داشت: شاخص‌های دیگر خشکسالی نیز گویای وجود درازمدت خشکسالی در کشور است.

وی افزود: بر اساس شاخص SPEI که علاوه بر بارش، تبخیر و تعرق، اثر دما را نیز لحاظ می‌کند، ایران همواره در خشکسالی است و برخی نقاط دیگر دنیا نیز به شدت نسبت به این شاخص تغییر کرده و خشک‌تر شده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور ادامه‌داد: به طور کلی برخی پارامترهای اقلیمی کشور در ۵۰ سال اخیر تغییر کرده‌اند؛ برای نمونه، دما در هر دهه به طور متوسط حدود چهار دهم درجه افزایش یافته و به تبع آن تبخیر نیز افزایش یافته است.

وظیفه تصریح‌کرد: میانگین بارش تجمعی کشور در پنج دهه اخیر از ۲۵۰ به حدود ۲۰۰ میلی متر در دهه اخیر کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به سطح تحت تاثیر خشکسالی در کشور افزود: خشکسالی پیامدهای بسیاری در پی دارد که یکی از آن‌ها افزایش مهاجرت به شهرها است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور به آخرین تغییرات آبخوان‌های کشور اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر بیش از ۸۰ درصد آب تجدید پذیر سالیانه از زمین پمپاژ می‌شود، این در حالی است که استاندارد جهانی آن ۲۰ درصد است و در هر صورت برای پایداری سرزمین نمی‌بایست از ۴۰ درصد تجاوز کند. در صورت ادامه این روند، روندهای گذشته نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۴۰ برخی آبخوان‌های کشور تخلیه خواهد شد.

انتهای پیام
منبع: ایرنا
اشتراک گذاری :
برچسب ها : خشکسالی ایران
ارسال نظر

آخرین اخبار روز