تهران ۹.۹۱° كمينه ۹.۷۹°  بیشینه ۹.۹۹°
۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۵

۵ سند همکاری بین ایران و بلاروس امضا شد

یکی از بخش‌هایی که جای کار بسیاری در آن وجود دارد صادرات دارو می‌باشد.
کد خبر: ۶۶۶۶۶


به گزارش معاصر، سفیر ایران در کشور بلاروس از امضای ۵ سند همکاری بین ایران و بلاروس خبرداد و گفت: بستر تجارت بین ایران و بلاروس فراهم است.

 علیرضا صانعی روز سه شنبه در جلسه مشترک فعالان اقتصادی استان زنجان با بیان اینکه معرفی خوبی از سوی اتاق بازرگانی زنجان در توانمندی‌های صادراتی و فرصت‌های سرمایه گذاری استان آماده شده بود که جای تقدیر دارد، تصریح کرد: با توجه به فعالیت‌های بلاروس در بخش‌های چون ماشین آلات، یکی از زمینه‌های همکاری استان زنجان با کشور بلاروس می‌تواند ماشین آلات معدنی باشد.

وی با اشاره به مراودات تجاری که بین کشور بلاروس و برخی از استان‌های ایران شکل گرفته است، اظهار کرد: با توجه به لزوم آشنایی برای تجارت با هر کشوری، مجموعه شرکت‌های تولیدی و صادراتی و همچنین بازرگانان و تاجرانی که سابقه فعالیت و همکاری در کشورهای منطقه همچون روسیه را داشته‌اند می‌توانند به صورت بهتری با کشور بلاروس نیز مراودات تجاری داشته باشند.

سفیر ایران در بلاروس با بیان اینکه آبزیان، میگو و ماهی می‌تواند زمینه‌های مناسب دیگر همکاری دو طرف باشد، گفت: طی ماه‌های اخیر ۵ سند همکاری بین ایران و بلاروس در زمینه‌هایی چون عسل، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات و … به امضا رسیده و الزامات بهداشتی و استانداردها نیز مورد توافق دو طرف است، ابراز کرد: اکنون بستر تجارت با کشور بلاروس برای تاجران ایرانی فراهم است و ما نیز در سفارت راهنمایی، تسهیل نقل و انتقالات بانکی و فراهم‌سازی زمینه‌ها را دنبال می‌کنیم.

صانعی با بیان اینکه مبحث ترانزیتی بین ایران و بلاروس در حال شکل‌گیری است، از برنامه‌ریزی برقراری پرواز مستقیم بین تهران و مینسک خبر داد و افزود: یکی از بخش‌هایی که جای کار بسیاری در آن وجود دارد صادرات دارو می‌باشد.

سفیر ایران در بلاروس با بیان اینکه یکی از راهکارهای عبور و دور زدن تحریم‌ها می‌تواند موضوع تهاتر بین دو طرف باشد، ابراز کرد: نمایشگاه کالاهای تخصصی ایران مرداد ماه سال جاری در مینسک بلاروس برگزار می‌شود که فعالان اقتصادی استان زنجان نیز می‌توانند در آن حضور پیدا کنند.

وی با اشاره به حضور برخی از کشورها چون آذربایجان، چین، ترکیه و ازبکستان در بازار کشور بلاروس، ابراز کرد: مناسبات تجاری و اقتصادی بین دو طرف می‌تواند با حضور، آشنایی و جلسات بین دو طرف هر چه بیشتر گسترش پیدا کند.

استان زنجان کالاهای صادراتی متنوعی برای صادرات به بلاروس دارد

رئیس اتاق بازرگانی زنجان گفت: اتاق بازرگانی زنجان آماده میزبانی از سفیر بلاروس در ایران و هیئت‌های تجاری و اقتصادی این کشور است.

وی با بیان اینکه کارخانجات بزرگی در استان زنجان در بخش‌های مذکور حضور و فعالیت دارند، ابراز کرد: با توجه به بررسی‌های اتاق بازرگانی زنجان در بخش واردات کشور بلاروس، زمینه‌هایی چون آهن، فولاد، کاغذ، مقوا، محصولات دارویی، لاستیک، لوکوموتیو و تجهیزات آن احصاء شد که در بخش‌های مذکور، واحدهای تولیدی و صادراتی خوبی در استان زنجان فعالیت دارند.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با تاکید بر اینکه می‌توان همکاری‌های دو طرف را در بخش‌های مذکور و دیگر بخش‌ها به شکل مطلوبی گسترش داد، تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در اتاق بازرگانی زنجان گسترش همکاری‌های تجاری اقتصادی با کشورهای مختلف در دستور کار قرار دارد و از این رو تلاش داریم تا در بخش‌های مختلف به صورت اختصاصی با کشورهای هدف روابط تجاری و اقتصادی برقرار شود.

یوسفی اصل با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی زنجان در محوریت توسعه روابط تجاری و اقتصادی استان با کشورهای دیگر قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: میزبانی و برگزاری جلسات مشترک اتاق بازرگانی زنجان با سفرای ایران در کشورهای مختلف به صورت هفتگی ادامه داشته و با هدف افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی استان زنجان با کشورهای طرف و همچنین آشنایی تجار با نحوه ورود و تجارت با آن کشور پیگیری می‌شود.

انتهای پیام
منبع: مهر
اشتراک گذاری :
برچسب ها : ایران بلاروس
ارسال نظر

آخرین اخبار روز