تهران ۱۶.۷۳° كمينه ۱۶.۵۱°  بیشینه ۱۶.۹۹°
۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵

بازسازی چهره دختر نوجوان متعلق به قرن هفتم

همچنین صلیب جنس طلا و لعل او نیز یکی از ۵ مورد صلیب مشابهی است که در بریتانیا کشف شده است.
کد خبر: ۶۶۶۷۹


متخصصان موفق شده‌اند با بررسی اسکلت دختر نوجوانی که بیش از هزار سال پیش در انگلستان دفن شده بود،‌ چهره احتمالی او را بازسازی کنند.

به گزارش معاصر، در سال ۲۰۱۱ گور یک دختر نوجوان ۱۶ساله مسیحی متعلق به اواسط قرن هفتم در یکی از روستاهای واقع در بریتانیا کشف شد. نکته‌ای که کشف این گور آنگلوساکسون را ویژه کرده بود، مجموعه‌ای از روش‌های خاصی بود که برای خاکسپاری این دختر مورد استفاده قرار گرفته بود. جسد این دختر به همراه یک تخت و صلیب خیره‌کننده‌ای از جنس طلا و لعل دفن شده بود، که در حقیقت یک اثر باستانی مسیحیت با ارزش بالای تاریخی است.

اکنون باستان‌شناسان با استفاده از فناوری پیشرفته و با بررسی جمجمه او موفق شده‌اند که چهره این دختر نوجوان را بازسازی کنند. موزه باستان‌شناسی و انسان‌شناسی کمبریج نیز بازسازی چهره این دختر را به عنوان بخشی از جدیدترین نمایشگاه این موزه به نمایش خواهد گذاشت.

این نمایشگاه که با عنوان «زیر پاهای ما: باستان‌شناسی منطقه کمبریج»‌ نام دارد از بیست و یکم ژوئن امسال تا چهاردهم آوریل سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت و علاوه بر چهره بازسازی شده این دختر، اشیاء تاریخی را که در گور او کشف شده است نیز به نمایش خواهد گذاشت.

بازسازی چهره این دختر با اندازه‌گیری ابعاد مختلف جمجمه و استفاده از مجموعه اطلاعات موجود درباره زنان هم نژاد او انجام شده است. فقدان اطلاعات مربوط به DNA این فرد باعث شد تا متخصصان نتوانند رنگ دقیق مو و چشم‌های او را شناسایی کنند،‌ با این حال تصویر ارائه شده تا حد زیادی چهره قبل از مرگ این دختر را آشکار کرده است.

بررسی‌های بیشتر روی بقایای دفن‌شده نشان داد که این فرد از منطقه‌ای در نزدیکی «آلپ» و احتمالا جنوب آلمان به انگلستان مهاجرت کرده بود. پروتئین موجود در رژیم غذایی او پس از ورود به انگلستان کاهش یافت، اما این تغییر در اواخر عمر او رخ داد. بر همین اساس باستان‌شناسان نتیجه گرفتند که فاصله مهاجرت او به کمبریج و مرگ او مدت زمان بسیار کوتاهی بوده است.

تختی که به همراه او دفن شده است، یکی از ۱۸ مورد مشابهی است که تاکنون در بریتانیا پیدا شده است.

همچنین صلیب جنس طلا و لعل او نیز یکی از ۵ مورد صلیب مشابهی است که در بریتانیا کشف شده است.

با توجه به وجود این صلیب به همراه دختر می‌توان او را به عنوان یکی از نخستین مسیحیان انگلستان در نظر گرفت و همچنین ارتباط او با اشرافیت و سلطنت را مطرح می‌کند.

بازسازی چهره دختر نوجوان متعلق به قرن هفتم

انتهای پیام
منبع: ایسنا
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز