تهران ۲۸.۳۱° كمينه ۲۸.۳۱°  بیشینه ۲۸.۳۱°
۱۹ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶

منشا فقرزدایی در کشور ساخت مدرسه است

معاون اول رئیس جمهور مدرسه‌سازی را منشا فقرزدایی در کشور خواند و گفت: سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش هزینه جاری نیست بلکه ساختن آینده کشور است.
کد خبر: ۶۷۷۷۴

منشا فقرزدایی در کشور, ساختن مدرسه است

 

به گزارش معاصر,محمد مخبر روز دوشنبه در بیست و پنجمین همایش خیرین مدرسه‌ساز در سالن همایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با اشاره به نقش ارزنده خیرین در تامین زیرساخت‌های آموزشی، مدرسه‌سازی را منشا فقرزدایی در کشور خواند و افزود: سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش هزینه جاری نیست بلکه ساختن آینده کشور است. تربیت نیروی انسانی، ریشه و اساس توسعه هر کشوری است و این مهم از مدارس آغاز می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور، مدیریت، تشخیص مساله، اخلاص، از خودگذشتگی و نگرانی برای آینده فرزندان ایران را از مهمترین ویژگی‌های خیرین مدرسه‌ساز در کشور برشمرد و افزود: در کنار ارائه خدماتی چون برق رسانی و آبرسانی، ساخت جاده و ایجاد بنگاه‌های کوچک اشتغالزایی در سال‌های گذشته، اما ساخت مدرسه جلوه‌ای دیگر در خدمت به مردم دارد.

مخبر با اشاره به افزایش فوق‌العاده آورده خیرین مدرسه ساز به ۱۶ هزار میلیارد تومان در سال، از آمادگی دولت برای بهره‌برداری چند برابری از این ظرفیت خبر داد و گفت: رشد و بالندگی در میان خیرین مدرسه ساز چه به لحاظ کیفی و چه به لحاظ کمی بی‌نظیر است و دولت با تمام توان سعی می‌کند تا تحقق نیت‌های خیر و پاک این عزیزان را تسریع کند.

وی با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده در این جلسه در خصوص کمبودهای آموزشی و از جمله تحصیل کودکان و نوجوانان اتباع و پناهندگان کشورهای همسایه، ادامه داد: برنامه ریزی‌های لازم در خصوص تکمیل مدارس خیرساز، توقف مدارس دوشیفته و ادامه تحصیل پناهندگان کشورهای خارجی در دولت درحال انجام است.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دولت برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های برنامه هفتم توسعه و بودجه جاری کشور، تصریح کرد: با اقدامات و تصمیمات دولت سیزدهم ظرف چهار ماه گذشته رشد نقدینگی و رشد تورم در کشور تحت کنترل درآمده و طبق آمارهای رسمی نقدینگی در کشور به زیر ۳۰ درصد رسیده است.

مخبر خاطرنشان کرد: دولت موفق شد در سه ماهه اول سال جاری نرخ تورم را ثابت نگه دارد اما در زمینه رشد تولید نیازمند رویکرد و روحیه ای همانند خیرین مدرسه ساز برای پیشرفت و آبادانی کشور هستیم و همانطور که مقام معظم رهبری تبیین کرده‌اند، توسعه و رشد تولید در کشور جز با مردمی کردن اقتصاد میسر نیست و دولت در هر کجا مردم را به صحنه بیاورد قطعاً مشکلات حل شدنی است.

تصویب آیین نامه اداره مدارس هیات امنایی

رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش هم در این مراسم با اعلام خبر تصویب آیین نامه اداره مدارس هیات امنایی در شورای عالی آموزش و پرورش در راستای مشارکت و مدیریت خیرین مدرسه ساز در اداره مدارسی که توسط آنان ساخته شده است، افزود: با ابلاغ این آیین نامه خیرین مدرسه ساز می‌توانند مدارس خود را مطابق دستورالعمل ها اداره کنند و همچنین طبق دستور وزارت آموزش و پرورش هیچ ارگانی حق ندارد نام مدرسه خیرساز را جز با رضایت خیر مدرسه ساز تغییر دهد.

وی با بیان اینکه در برهه کنونی از خیرین مدرسه ساز می‌خواهیم در مدرسه یاری و مدرسه داری و همچنین بخش نرم‌افزاری مدارس نیز به دولت و وزارت آموزش و پرورش کمک نمایند، گفت: با تلاش‌های دولت سیزدهم ردیف بودجه خیرین ۴۳ درصد افزایش یافته است و همچنین در طرح مولدسازی دارایی‌های دولت، ۵۲۰ ملک برای مولدسازی معرفی شده است که تمامی درآمد حاصل از فروش این اموال برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام وزارت آموزش و پرورش و ساخت مدارس هزینه خواهد شد.

صحرایی افزود: اولویت اول این وزارتخانه اتمام پروژه‌های نیمه تمام است و تا پایان شهریور ماه ۲ هزار طرح اتمام و بالغ بر ۱۰ هزار کلاس تحویل نظام آموزشی کشور می شود که ۴۶ درصد ساخت این مدارس با مشارکت خیرین انجام شده و همچنین بیش از ۸ هزار پروژه در وزارت آموزش و پرورش در حال اجرایی و نهایی شدن است.

ناصر قفلی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور نیز در این مراسم با اشاره و قدردانی از حمایت های دولت سیزدهم در اتمام پروژه های نیمه تمام و مدارس کشور که با کمک خیرین مدرسه ساز ساخته شده است، گفت: در سال گذشته خیرین مدرسه ساز بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز مدارس کشور و آینده درخشان فرزندان ایران هدیه کردند که البته بسیاری از مدارس ساخته شده نیازمند تکمیل امور جزیی هستند که امیدواریم با کمک سازمان نوسازی مدارس هر چه سریعتر اتمام یابد تا از هزینه های تحمیلی در سالهای آینده کاسته شود.

وی همچنین افزود: از وزارت آموزش و پرورش می‌خواهیم تا درخصوص نحوه کار مدارس دو شیفته، نوسازی مدارس با کمک خیرین، کمک و حمایت از اقشار آسیب پذیر برای خرید لوازم تحصیلی و امکان تحصیل اتباع کشورهای همسایه و پناهندگان خارجی اقدامات لازم اتخاذ شود.

در این مراسم با حضور محمد مخبر از سه جلد کتاب زندگینامه خیرین مدرسه ساز و تمبر یادبود همایش ملی تکریم خیرین مدرسه ساز کشور رونمایی و از چند تن از خیرین مدرسه ساز و خانواده معظم شهدا تجلیل شد.

انتهای پیام
منبع: ایرنا
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز