تهران ۳۰.۹۲° كمينه ۳۰.۹۲°  بیشینه ۳۰.۹۲°
۲۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۶
آژانس بین‌المللی انرژی:

بازار نفت در نیمه دوم ۲۰۲۳ با کمبود عرضه نفت روبه‌رو خواهد بود

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد کمبود عرضه بازار نفت با تقاضای چین و کاهش تولید اوپک‌پلاس تشدید می‌شود.
کد خبر: ۶۷۸۴۱

بازار نفت در نیمه دوم ۲۰۲۳ با کمبود عرضه نفت روبه‌رو خواهد بود

 

به گزارش معاصر به نقل از رویترز، فاتح بیرول روز دوشنبه (۱۹ تیرماه) گفت: تقاضای چین و کشورهای در حال توسعه برای نفت همراه با کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس)، احتمالاً بازار را در نیمه دوم سال با وجود کُندی اقتصاد جهانی حفظ خواهد کرد.

وی افزود: حتی در رشد اقتصادی ضعیف، تقاضای چین و دیگر کشورهای در حال توسعه مطلوب است.

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی با در نظر گرفتن کاهش عرضه از سوی کشورهای تولیدکننده کلیدی، ادامه داد: همچنان معتقدیم ممکن است در نیمه دوم امسال شاهد کمبود عرضه در بازار باشیم.

این نهاد ماه گذشته اعلام کرد بازگشت تقاضای نفت واردکننده بزرگ نفت پس از رفع محدودیت‌های شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا مطلوب بوده است و کشورهای غیرعضو گروه سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (اوئی‌سی‌دی) ۹۰ درصد رشد تقاضا را در سال جاری میلادی شامل می‌شوند.

با این حال، اقتصاد شماره ۲ جهان در هفته‌های اخیر بعضی آمارهای اقتصادی ضعیف را ثبت کرده است.

در همین حال، عربستان کاهش تولید داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه‌ای خود را تا ماه اوت تمدید می‌کند و روسیه نیز صادرات نفت خام خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

دبیرخانه اوپک در گزارش ماهانه نفت خود در ماه ژوئن، بازگشت اقتصادی چین را حتی قوی‌تر از آنچه پیش‌تر انتظار می‌رفت، عامل افزایشی برای بازار دانست.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز