تهران ۲۸.۳۱° كمينه ۲۸.۳۱°  بیشینه ۲۸.۳۱°
۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹
امیرعبداللهیان:

سفیر جدید ایران در ریاض به زودی مستقر می‌شود

وی نخستین سفیری است که بعد از قطع روابط ۲ کشور در دی ماه ۱۳۹۴ و پس از سرگیری مجدد مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی عهده‌دار این سفارتخانه می‌شود.
کد خبر: ۶۸۳۱۱به گزارش  معاصر؛ وزیر امور خارجه اعلام کرد که «علیرضا عنایتی» سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در ریاض در روزهای آینده در محل ماموریتش مستقر می‌شود.

 ۱۶ و ۱۷ خرداد ماه سالجاری بود که بعد از اعزام هیأت‌های فنی ایران به عربستان سعودی برای بازگشایی سفارتخانه در ریاض، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده و دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی، اماکن دیپلماتیک ایران با حضور علیرضا بیکدلی معاون امور کنسولی، مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، «حسن زرنگار» سرپرست سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض و مقامات سعودی رسما بازگشایی شد.

در همین ارتباط حسین  دیشب (سه‌شنبه) ۲۷ خرداد ماه در گفت‌وگویی از استقرار سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در ریاض در روزهای آینده خبر داد و گفت: سفیر ما در روز‌های آینده در ریاض مستقر می‌شود، الان سرپرست در آنجا داریم، امسال حج خوبی را توانسته‌ایم برگزار کنیم. اگر ایرادات جزیی هم در کار پیش آمد، با یک پیام من و وزیر امور خارجه عربستان سعودی، سعودی‌ها وارد کار شدند و اگر مانعی بود به سرعت برطرف کردند. حتی ما در حج شاهد بودیم که بعضی جریاناتی که در داخل عربستان مایل نیستند روابط ایران و عربستان وضعیت خوبی داشته باشد، جا‌هایی می‌خواستند کارشکنی‌هایی کنند. در تماس‌های مستقیم بین خود من و جناب آقای نواب و مسؤولان حج و زیارت و مقامات عربستان سعودی، توانسته‌ایم از هرگونه چالشی در بحث‌های مربوط به حج به خوبی عبور کنیم.

بر همین اساس، «علیرضا عنایتی» دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه عهده‌دار سفارت ایران در ریاض خواهد شد. وی نخستین سفیری است که بعد از قطع روابط ۲ کشور در دی ماه ۱۳۹۴ و پس از سرگیری مجدد مناسبات دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی عهده‌دار این سفارتخانه می‌شود.

عنایتی همچنین سوابقی چون سفارت ایران در کویت را در کارنامه کاری خود دارد. علیرضا عنایتی از اردیبهشت ۱۳۹۳ عهده دار سفارت ایران در کویت بود. وی قبل از تصدی به عنوان سفیر ایران در کویت، مدیرکل خلیج فارس وزارت خارجه بود.

در پی توافق ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ در پکن بین ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک ظرف حداکثر دو ماه، مقرر شد وزرای خارجه دو کشور با یکدیگر دیدار و مقدمات بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور فراهم‌ شود که بر همین اساس، وزرای خارجه ایران و عربستان پس از سه دور گفت‌وگوی تلفنی در صبح پنجشنبه ۱۷ فروردین، بعد از حدود ۷ سال و ۳ ماه قطع روابط، در پکن رسما دیدار و بیانیه‌ای مشترک را امضا کرده و بر آمادگی برای از بین بردن موانع پیش روی گسترش همکاری‌ها تأکید کردند.

پس از آن هیأت‌های فنی دو کشور به پایتخت‌ها سفر کردند تا روند بازگشایی این اماکن را بررسی کنند که در همین راستا اماکن دیپلماتیک ایران در عربستان سعودی در اواسط خرداد بازگشایی شد و آنگونه که ناصر کنعانی اعلام کرده سفارتخانه عربستان در تهران و همچنین سرکنسولگری این کشور در مشهد هم بزودی بازگشایی خواهد شد.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه پیش از این در گفت‌وگویی با ایرنا از معرفی سفیر جدید عربستان سعودی در تهران خبر داد و گفت: ما هم بزودی سفیر جدید خود در ریاض را به دولت عربستان معرفی خواهیم کرد. پس از آن هم بود که ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی ۱۹ تیر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره تعیین سفرای ایران و عربستان اعلام کرد: سفرا معرفی شدند و دو کشور با سفرای معرفی شده موافقت کردند. تبادل سفرا انجام خواهد شد. روابط دو کشور در روند خوبی است و با مشکلی مواجه نیستیم و روند طبیعی خود را طی می‌کند.

انتهای پیام
منبع: فارس
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز