تهران ۲۷.۷۹° كمينه ۲۵.۷۹°  بیشینه ۲۷.۹۹°
۳۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۳
سازمان هواشناسی:

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در۱۱ استان

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق و احتمال آبگرفتگی معابر در۱۱ استان، همچنین وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشور هشدار داد.
کد خبر: ۶۸۴۷۰

بارش باران و احتمال آبگرفتگی معابر در۱۱ استان

 

به گزارش معاصر, سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از افزایش وزش باد جنوب شرقی و افزایش ارتفاع امواج بین یک تا دو متر در سواحل و بیش از دو متر در فراسواحل از اوایل وقت شنبه (۳۱ تیر) تا دوشنبه( ۲ مرداد) در دریای عمان و تنگه هرمز و شرق خلیج فارس، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان خبر داد.

بر اثر این مخاطره جوی غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و صیادی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس‌های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت‌های دریایی درسواحل و فراسواحل پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی اجتناب از فعالیت‌های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و صیادی و انجام فعالیت‌های تفریحی دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل را توصیه می‌کند.

این سازمان همچنین با صدور هشدار سطح زرد از فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی، رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک از شنبه (۳۱ تیر) تا یکشنبه (اول مرداد) خبر داد.

این شرایط جوی روز شنبه در اردبیل، نیمه‌شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، ارتفاعات مازندران، البرز، سمنان و تهران، دامنه و ارتفاعات جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب شرق فارس و یکشنبه در نیمه‌شمالی آذربایجان غربی، ارتفاعات مازندران، ارتفاعات و دامنه جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان، جنوب کرمان و جنوب شرق فارس پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شراط جوی اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری به‌ویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

این سازمان همچنین در ادامه این هشدار از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک از شنبه (۳۱ تیر) تا یکشنبه (۱ مرداد) خبر داد.

این شرایط جوی روز شنبه در سمنان، اصفهان، قم، تهران، البرز، کرمان، مرکزی، یزد، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، خوزستان و غرب ایلام و یکشنبه در شمال اصفهان، قم، البرز، جنوب تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال رخداد توفان شن در شرق کشور، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی را توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام
منبع: ایسنا
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز