تهران ۲۸.۰۷° كمينه ۲۸.۰۷°  بیشینه ۲۸.۰۷°
۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۹

عربستان: مشتاق ازسرگیری روابط با ایران هستیم

هیأت وزیران عربستان سعودی اعلام کرد که ریاض به دنبال آغاز مرحله جدیدی از روابط با جمهوری اسلامی ایران است.
کد خبر: ۷۰۱۴۴

عربستان: مشتاق ازسرگیری روابط با ایران هستیم

 

به گزارش معاصر,هیأت وزیران عربستان سعودی، بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)، در جلسه کابینه که در کاخ «السلام» در جده برگزار شد، به ازسرگیری روابط این کشور با جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، کابینه ریاض اقدامات انجام‌شده در راستای اجرای توافق ازسرگیری روابط دیپلماتیک عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران از جمله آغاز به کار سفرای دو کشور را در جلسه خود مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد مشتاق آغاز مرحله‌ جدیدی از روابط با ایران مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل است.

ازسرگیری روابط دیپلماتیک تهران و ریاض در حالی در جلسه کابینه عربستان سعودی مورد بحث و بررسی قرار گرفته که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه (۱۷آگوست)، در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت همتای سعودی خود به عربستان سفر کرد.

امیرعبداللهیان در این سفر با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دیدار کرد. دو طرف در این دیدار علاوه بر رایزنی درخصوص تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و تلاش‌های انجام شده در این خصوص، روابط دوجانبه عربستان و جمهوری اسلامی ایران، فرصت‌های آتی همکاری‌های دو کشور و راه‌های توسعه آن را بررسی کردند.

در این دیدار «فیصل بن فرحان» وزیر امورخارجه سعودی نیز حضور داشت. از طرف ایرانی هم، «علیرضا عنایتی» مشاور وزیر امور خارجه، «محسن مرتضایی» مدیرکل اداره مراسم و تشریفات وزارت امور خارجه و «حسن زرنگار» کاردار سفارت تهران در ریاض، در این نشست حضور داشتند.

ایران و عربستان سعودی در ماه مارس گذشته، پس از پنج دور مذاکره امنیتی در عراق و سه دور گفت‌وگو در عمان و وساطت‌های این دو کشور در نهایت در پکن به توافق رسیدند تا روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند. 

سفر اخیر امیرعبداللهیان به عربستان سعودی به دلیل اهمیت نزدیکی روابط ایران و ریاض، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و تحلیل‌گران و ناظران، دیدار وی برای نخستین بار با ولی‌عهد را ارتقای سطح روابط تهران و ریاض توصیف کردند.

انتهای پیام
منبع: فارس
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز