تهران ۲۸.۸۵° كمينه ۲۴.۷۹°  بیشینه ۲۸.۹۹°
۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۶

امیرعبداللهیان بزودی به بورکینافاسو سفر می کند

وزیر خارجه بورکینافاسو با اشاره به دعوت رئیسی از رئیس دولت انتقالی بورکینافاسو برای سفر به تهران گفت: در راستای تقویت همکاری‌های فیمابین قرار شد امیرعبداللهیان بزودی به بورکینافاسو سفر کند.
کد خبر: ۷۰۷۹۵

امیرعبداللهیان بزودی به بورکینافاسو سفر می کند

 

به گزار معاصر, خانم «اولویا روآمبا» وزیر خارجه بورکینافاسو که به همراه هیأتی به تهران سفر کرده، ظهر امروز (دوشنبه) ۱۳ شهریور ماه در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال رسمی حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود قرار گرفت.

وزیر خارجه بورکینافاسو پس از این دیدار در پاسخ به سؤال خبرنگار تلویزیون دولتی بورکینافاسو درباره دیدارش با امیرعبداللهیان گفت:‌ فرصت خوبی پیش آمد که با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره نحوه همکاری‌های آینده و مناسبات دو کشور گفت‌وگو کردیم.

وی افزود: در زمینه امنیتی، دفاعی، کمک‌های بشردوستانه و موضوع انرژی گفت‌وگو کردیم. همچنین در خصوص نشست کمیسیون مشترک دو کشور هم به رایزنی پرداختیم تا همکاری‌های فیمابین را هر چه بیشتر گسترش دهیم. 

اولویا روآمبا همچنین گفت: بر افزایش رفت و آمدها بین مقامات دو کشور تأکید کردیم.

وزیر خارجه بورکینافاسو ادامه داد: آقای امیرعبداللهیان یک بار دیگر بر حمایت‌های ایران به بورکینافاسو تأکید کرد و من هم تأکید کردم قدردان حمایت‌های ایران از بورکینافاسو هستیم و علاقه‌مندیم همکاری‌های مشترک افزایش یابد. 

وی اضافه کرد: در راستای تقویت همکاری‌های فیمابین قرار شد آقای امیرعبداللهیان بزودی به بورکینافاسو سفر کند و آقای رئیسی رئیس جمهور ایران هم از رئیس دولت انتقالی بورکینافاسو دعوت کرد که سفری رسمی به ایران داشته باشد.

روآمبا گفت: در راستای تقویت همکاری‌های دوجانبه قرار شد سفیر مقیم بورکینافاسو در ایران بزودی در محل کار خود در تهران مستقر شود تا همکاری‌های فیمابین از جهش بیشتری برخوردار شود.

حسین امیرعبداللهیان نیز درباره رایزنی‌هایش با همتای بورکینافاسویی گفت: امروز گفت‌وگوهای خوبی را با وزیر خارجه بورکینافاسو داشتیم و ایشان هم دیدار سازنده‌ای با آقای دکتر رئیسی داشت. در این دیدار پیام مثبت و سازنده‌ای را از رئیس دولت انتقالی بورکینافاسو در نهاد ریاست جمهوری از طریق خانم وزیر دریافت کردیم.

وی ادامه داد: خرسندیم که در ماه‌های گذشته رفت و آمدهای موثری را بین دو کشور شاهدیم. زمینه‌های همکاری متنوعی را مورد توجه قرار دادیم. این رویکرد مهم در بورکینافاسو که مردم خود قادر به تعیین سرنوشت باشند مورد توجه جدی ماست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: در خصوص همکاری‌های دو کشور از جمله در حوزه‌‌های فنی، همکاری در حوزه‌های پزشکی، درمان و دارو و همچنین درباره آموزش در حوزه‌های مختلف گفت‌وگو کردیم.

امیرعبداللهیان در پایان بیان کرد: برای دولت و مردم بورکینافاسو بهترین‌ها را آرزو داریم.

 روز سه‌شنبه هفتم شهریور ۱۴۰۲ «مجتبی فقیهی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بورکینافاسو با خانم «اولویا روآمبا» وزیر امور خارجه بورکینافاسو دیدار و درباره مناسبات دوجانبه و تحولات غرب آفریقا به گفت‌وگو پرداخت و سفر دیپلمات عالیرتبه بورکینافاسو به تهران هم از جمله موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار بود. در دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه بورکینافاسو برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور هم مورد بحث و گفت‌‌وگو قرار گرفته بود.

پیش از این نیز «عیسی بورو» قائم مقام وزارت امور خارجه بورکینافاسو به تهران سفر و روز یکشنبه ۲۸ خرداد ماه با حسین امیرعبداللهیان دیدار کرده بود. وزیر امور خارجه در این دیدار از توسعه و گسترش مناسبات  فیمابین استقبال و  برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک در آینده نزدیک در بورکینافاسو را فرصت خوبی برای تنظیم روابط در همه زمینه‌های اقتصادی، تجاری، علمی و آموزشی توصیف کرد.

 

انتهای پیام
منبع: فارس
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز