تهران ۲۱.۷۳° كمينه ۲۰.۷۹°  بیشینه ۲۱.۹۹°
۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۵

ایران می‌تواند به مرکز تولید انرژی منطقه تبدیل شود

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: با توجه‌ به دانش فنی و تخصص موجود، باید ایران می تواند به قطب انرژی در منطقه تبدیل شود تا بتوانیم افزون بر تأمین نیاز داخل، صادرات برق به کشورهای همسایه را نیز توسعه دهیم.
کد خبر: ۷۴۵۹۹

به گزارش معاصر، محمد مخبر امروز (یکشنبه، هشتم بهمن‌ماه) در نشست توسعه نیروگاه‌ها بر توسعه صادرات‌محور نیروگاه‌های برق تأکید و اظهار کرد: وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی ضمن تلاش برای تأمین برق مورد نیاز مصارف مختلف در داخل کشور باید هدف‌گذاری و چشم‌اندازی دقیق در احدث و توسعه نیروگاه‌های تولید برق با رویکرد صادرات به کشورهای همسایه داشته باشند.

وی بر پیگیری جدی برنامه تولید ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور هم تأکید کرد و افزود: باید موانع اجرایی احداث این نیروگاه‌ها از جمله واگذاری زمین و صدور مجوزها رفع و در بهره‌برداری تسریع شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری برنامه‌ریزی برای تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را نیز ضروری دانست و گفت: با توجه‌ به دانش فنی و تخصص موجود، باید از همه ظرفیت‌های کشور اعم از حرارتی، تجدیدپذیر و هسته‌ای برای تولید برق استفاده و ایران به قطب انرژی در منطقه تبدیل شود تا بتوانیم افزون بر تأمین نیاز داخل، صادرات برق به کشورهای همسایه را نیز توسعه دهیم.

علی‌اکبر محربیان، وزیر نیرو نیز در این نشست با ارائه گزارشی از اقدام‌های انجام‌شده همسو با رفع ناترازی برق به تشریح عملکرد این وزارتخانه برای توسعه ظرفیت برق کشور در دو سال اخیر پرداخت و تصریح کرد: برنامه دولت برای توسعه نیروگاه‌ها در میان‌مدت، افزایش حداقل ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید شامل نیروگاه‌های حرارتی، سیکل ترکیبی و تجدیدپذیر هرکدام ۱۰ هزار مگاوات است.

بر اساس این گزارش در دهه ۹۰ سالانه به‌طور میانگین کمتر از ۲ هزار مگاوات نیروگاه به بهره‌برداری رسیده است که در دولت سیزدهم و در دو سال اخیر این عدد سالانه به بیش از ۴ هزار مگاوات افزایش یافته است.

در ادامه این نشست گزارشی در خصوص احداث واحدهای بخار و ارتقای واحدهای گازی و چالش ناترازی سوخت ارائه و اعلام شد که از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون ۱۳ واحد بخار به ظرفیت ۲۱۶۳ مگاوات به بهره‌برداری رسیده که سالانه باعث ۳.۲ میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود.

در این گزارش همچنین اعلام شد که احداث و اجرای کامل پروژه‌های واحدهای بخار و ارتقای واحدهای گازی، سالانه بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب یعنی بیش از تولید یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز