تهران ۲۸.۰۷° كمينه ۲۸.۰۷°  بیشینه ۲۸.۰۷°
۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۷

فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز در سراجه قم با پیشرفت ۳۵ درصدی

محمد زمان جوکار گفت: هدف از اجرای این طرح، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز از یک میلیارد به ۱.۵ میلیارد مترمکعب است.
کد خبر: ۷۴۶۳۶

به گزارش معاصر، محمد زمان جوکار، مجری طرح‌های ذخیره‌سازی گاز در این شرکت با اشاره به اجرای این طرح راهبردی گفت: هدف از اجرای این طرح، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز از یک میلیارد به ۱.۵ میلیارد مترمکعب است، همچنین با اجرای فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان سراجه قم، برداشت گاز از ۱۰ به ۱۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر اهمیت این طرح افزود: میدان سراجه قم به‌دلیل نزدیک بودن به مناطق پرجمعیت کشور از جمله شهرهای تهران و قم، همچنین مجاورت با خط لوله سراسری گاز پنجم تهران، به لحاظ راهبردی اهمیت خاصی دارد و می‌تواند پشتیبانی مطمئن برای جبران ناترازی و تأمین بخشی از کمبود گاز در روزهای اوج مصرف در فصل زمستان و شرایط بحرانی باشد.

مجری طرح‌های ذخیره‌سازی گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به مشخصات این طرح بیان کرد: فاز دوم طرح توسعه ذخیره‌سازی گاز در میدان سراجه قم، مشتمل بر احداث یک واحد نم‌زدایی به ظرفیت ۵ میلیون مترمکعب در روز، احداث خط لوله ۱۶ اینچ به طول ۵ کیلومتر، تأسیسات لخته‌گیر و اندازه‌گیری گاز است. این طرح از ابتدای سال‌ ۱۴۰۲ آغاز شده و بنا بر زمان‌بندی تا آذرماه سال ۱۴۰۳ عملیاتی می‌شود. از سویی افزون بر فعالیت‌های جاری در پایین‌دست این میدان، فعالیت‌های بالادست و حفر چاه نیز تا پایان ۱۴۰۲ به پیمانکار سپرده خواهد شد.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز