تهران ۲۶.۵۱° كمينه ۲۶.۵۱°  بیشینه ۲۶.۹۹°
۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۰

با تجهیزات حفاری ساخت یک شرکت دانش بنیان چاه‌های نفتی کم‌بازده احیا شدند

متخصصان شرکت دانش‌بنیان ژرف نفتون کاویان توانسته‌اند با بومی‌سازی این ابزار، نقشی اثربخش در صرفه‌جویی حاصل از ساخت داخل این ابزار مهم و عواید حاصل از افزایش بهره‌وری چاه‌های نفتی ایفا کنند.
کد خبر: ۷۴۷۷۸

به گزارش معاصر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، در شرایطی که برداشت بیش از حد بسیاری از چاهای نفتی، منطقه خاورمیانه را با مشکل افت فشار  روبه‌رو کرده و همه ساله تعداد قابل‌توجهی از چاه‌ها، بازدهی خود را از دست می‌دهند، چاره بازگردانی و احیای مجدد این چاه‌ها استفاده از «ویپ استاک» است.

هرساله، میزان استفاده از این تجهیز افزایش می‌یابد و تعداد قابل توجهی چاه، دوباره به چرخه برداشت بازمی‌گردند. بازار استفاده و تولید ویپ‌استاک در منطقه، بالغ بر نیم میلیارد دلار است و متخصصان شرکت دانش‌بنیان ژرف نفتون کاویان توانسته‌اند با بومی‌سازی این ابزار، نقشی اثربخش در صرفه‌جویی حاصل از ساخت داخل این ابزار مهم و عواید حاصل از افزایش بهره‌وری چاه‌های نفتی ایفا کنند.

ویپ‌استاک، یک وسیله ایجاد انحراف در چاه است که در چاه‌های باز (Openhole) یا جداری‌شده (Cased hole) کاربرد دارد. ویپ استاک در چاه باز قابل بازیابی است و معمولاً برای ایجاد یک انحراف عمیق در چاه‌های با حرارت بالا و یا دکل‌های کوچک مورد استفاده است. در چاه جداری‌شده برای ایجاد انحراف از مسیر اولیه از درون جداری‌ها (Casing) به‌کار می‌رود، درون جداری محکم و ثابت می‌شود تا اجازه انحراف ازدرون آن را بدهد و سپس در پایان کار در همان جا رها می‌شود

بهنام خدایار، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به یک دهه فعالیت مستمر تحقیق، توسعه و تولید در حوزه تجهیزات پیشرفته حوزه نفت اظهار کرد: فعالان شرکت ژرف‌نفتون کاویان از سال ۱۳۹۰، کار جدی همسو با بومی‌سازی و تولید نمونه ایران‌ساخت دستگاه ویپ استاک را آغاز کرده‌اند، ابزاری که در  صنعت حفاری به‌ویژه حوزه نفت، کاربردی اساسی دارد.

وی با اشاره به اهمیت بالای این محصول دانش‌بنیان افزود: کاربردهای ویپ استاک در صنعت حفاری، گسترده و غیرقابل اجتناب است و از همین روی، از این ابزار به‌عنوان سلاح راهبردی در صنعت حفاری یاد می‌شود.

خدایار تصریح کرد: به‌دلیل نیاز شدید صنعت نفت و تجربه‌هایی که کشور در زمینه ساخت سایر تجهیزات مشابه حفاری داشت و البته فناوری ساخت آنها متعلق به ۶۰ سال قبل بود، با استفاده از دانش فنی بومی و کار جدی تحقیق و توسعه، در مسیر ساخت ویپ استاک با فناوری جدید و متناسب با نیاز داخلی، گام برداشتیم.

مدیرعامل شرکت ژرف‌نفتون کاویان، مهم‌ترین مزیت نمونه ساخت این شرکت را استفاده از دانش فنی کاملاً داخلی دانست و گفت: نمونه‌های دیگری در ایران ساخته می‌شود که تماماً از روی نمونه‌های خارجی و به روش مهندسی معکوس ساخته شده‌اند. این دست تولیدات، قابلیت صادرات ندارند و تنها نمونه ساخت داخل که طراحی ایرانی دارد و از ظرفیت صادراتی برخوردار است توسط شرکت ژرف‌نفتون کاویان تجاری‌سازی شده است.

وی ادامه داد: محصولات این شرکت دانش‌بنیان در انواع هیدرولیک و مکانیکال در ابعاد گوناگون و با طراحی انحصاری ساخته می‌شوند و قدرت عملیاتی این تولیدات همگام با نمونه کشورهای غربی است.

خدایار با اشاره به امکان صادرات با طراحی انحصاری و قدرت عملیاتی بسیار بالا، افزود: تولیدات ما کوتاه‌تر از نمونه‌های مشابه داخلی یا خارجی (۲۰ درصد کوتاه‌تر از نمونه‌های آمریکایی) است و با قدرت فوق‌العاده‌ای که دارد، فصل جدیدی در تجهیزات نفتی باز خواهد کرد. با وجود کوتاه‌تر بودن، نه‌تنها قدرت عملیاتی خود را از دست نداده، بلکه کارایی بالاتری را به نمایش گذاشته است. بررسی عملیات اجراشده توسط چند شرکت آمریکایی و انگلیسی و مقایسه آنها با عملیات داخل کشور به کمک این محصول، نشانگر آن است که تجهیزات تولیدشده توسط شرکت نسبت به بسیاری از تولیدات غربی سریع‌تر و بهتر عمل می‌کند.

مدیرعامل شرکت ژرف‌نفتون کاویان گفت: ویپ استاک در شمار آن دسته تجهیزاتی قرار دارد که واردات آن به کشور ممنوع است، اما برخی شرکت‌های داخلی، نسبت به واردات آن اقدام کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه محصول ساخت داخل، کارایی قابل قبولی را در عملیات حفاری نشان داده است، اظهار کرد: عملیات گوناگونی که انجام داده‌ایم همگی در بالاترین سطح کیفی و همگام با استانداردهای جهانی بوده‌اند. با طراحی‌های فناورانه‌ و نوآورانه‌ای که انجام شده، بدون‌شک موقعیت بسیار خوبی در بازار جهانی خواهیم داشت.

انتهای پیام
منبع: Array
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز