تهران -۱.۱۵° كمينه -۲.۲۱°  بیشینه -۱.۰۱°
۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸
پاسخ‌های عزت‌الله ضرغامی

صادق بوقی، معین و مساله ایرانی‌های خارج

صادق بوقی، معین و مساله ایرانی‌های خارج
عزت‌الله ضرغامی درباره گرانی سفر، ماجرای لغو یکطرفه ویزای ایران، نگرانی ایرانیان مقیم خارج برای بازگشت و سفر به کشور، صبحانه‌های معروفش و برخی سخت‌گیری‌ها در ارتباط با شادی و چند موضوع دیگر توضیحاتی داد.
کد خبر: ۷۴۸۴۰

به گزارش معاصر، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که برای ارائه گزارش حوزه کاری‌اش به مناسبت دهه فجر در یکی از برنامه‌های تلویزیونی حاضر شده بود، اشاره‌ای داشت به پیروزی تیم ملی ایران در برابر ژاپن و در ادامه گفت: مردم دلخوشی می‌خواهند. یک خرده این روزها بلد نیستیم دل خوش کنیم و دلخوشی‌ها را یک جاهایی از مردم می‌گیریم، ظاهرا در این‌باره مسابقه داریم.

ضرغامی در واکنش به اشاره‌ای که در این برنامه به صبحانه‌های معروفش با برخی شخصیت‌ها شد، اظهار کرد: همچنان برنامه‌های صبحانه برقرار است، ولی خبری نمی‌کنم، چون به حاشیه می‌رود. صبحانه‌های من فراجناحی است و به «صبحانه‌های سیاسی» معروف شد، ولی سیاسی نبود، بیشتر فرهنگی، اجتماعی، امنیتی و گاهی هم سیاسی بود، که البته برای این کار در این سال‌ها خیلی هزینه داده‌ام.

او در تفسیر این صبحانه‌ها گفت: وقتی با قرائت‌های مختلف آشنا می‌شوید قضاوت‌ها هم تنظیم می‌شود. این مشکل کشور است، چون ما فقط یک قرائت می‌شنویم، یک نفر هم گزارش می‌دهد، بعد هم تصمیم می‌گیریم. با این وصف حتی وقتی یک متهم روایت می‌کند می‌بینید که باید تشویقش کنید. درباره «صادق بوقی» هم گفته بودم اگر او ۲۲ بهمن این کار را می‌کرد همه تشویقش می‌کردند، ولی حالا که در بازار ماهی‌فروشان این کار کرده، با او برخورد می‌کنیم و صفحه او را می‌بندیم. حالا هم که می‌بینید چقدر طرفدار دارد.

رئیس اسبق صدا و سیما با اشاره به نقشی که هر یک از دولت‌ها پس از انقلاب داشتند، اظهار کرد: انقلاب اسلامی مثل دو امدادی است و از ابتدای انقلاب به هر که مدیریت کرده و ادامه مسیر را به نفر بعدی سپرده است باید احترام گذاشت و از همه آن‌ها سپاسگزاری کرد. وقتی می‌گوییم ۴۵ سال از انقلاب اسلامی گذشته و دستاوردهایی داریم، به هر حال از زیر بوته که به عمل نیامده است، پنج رئیس‌جمهور آمده‌اند و کار کرده‌اند، حالا یکی کمتر، یکی بیشتر. حتی آن کسی که به قول ما تست ناموفقی داشته است، به مدیران بعدی کمک می‌کند که آن راه ناموفق را نرود. این رویه را فرهنگ کنیم. من هر چند وقت یکبار، از بعضی ویژگی‌های رؤسای جمهور بدون لکنت زبان یاد می‌کنم، انصاف چیز خوبی است. در این حوزه هم دیگرانی با زحمت، کار را جلو برده‌اند، مثل دیواری که آجرچینی شده و حالا هم ما باید چند آجر بچینیم.

ضرغامی در نقد یکسان‌سازی گفت: باید مقابل جریان یکسان‌سازی فرهنگی بایستیم. زمانی کمونیست‌ها می‌خواستند یکسان‌سازی کنند که شکست خوردند. غربی‌ها هم تلاش می‌کنند. برای همین به بعضی دوستان توصیه می‌کنم یکسان‌سازی نکنید. برخی دوستان ما خیلی تلاش می‌کنند که همه را وادار کنند جوری زندگی کنند که با شاقول آنها تراز باشد. حتما غلط است و شکست هم خورده است. نقطه قوت ما تفاوت‌های فرهنگی است و قرآن هم این تفاوت را به رسمیت شناخته است.

او سپس گزارشی از وضعیت و اقدامات انجام‌شده در حوزه صنایع دستی ارائه کرد و خبر داد که مشکل بیمه حدود ۱۰ هزار نفر از هنرمندان صنایع دستی با دستور رئیس‌جمهور حل شده است. او در عین حال گفت: قالی‌باف‌ها از این گروه جدا هستند. البته در این دولت قبول کردند فرش به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی الحاق شود، ولی شرایطی را اعلام کرده بودم که چون محقق نشد، همچنان این طرح باقی مانده است.

ضرغامی همچنین گفت: با توجه به اینکه حدود ۳۵ درصد فعالان صنایع دستی، روستایی هستند، بیمه روستایی برای این دسته تقویت شده است. اعتبار تخصیص داده‌شده برای بیمه هنرمندان صنایع دستی، امسال ۱۳۵ میلیارد تومان، سال آینده ۱۶۸ میلیارد تومان و برای بیمه روستایی ۴۰ میلیارد تومان است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تأیید مصائب هنرمندان صنایع دستی، اظهار کرد: من تا الان به ۲۰۱ شهر سفر کرده‌ام، هر کجا رفته‌ام از حوزه صنایع دستی بازدید کرده‌ام، واقعا مصائب دارند، که یکی از آنها بیمه است و اگر زمینه تولید و فرش فراهم شود دیگر این مشکل هم حل می‌شود، اگر صادرات صنایع دستی راه افتاد، بیشتر مشکلات این بخش حل می‌شود. الان صادرات چین همه جا را گرفته است، با آقای احمدی‌نژاد که آمریکا رفته بودیم، یک شب وقت کردم در وال‌استریت قدم زدم و به چند مغازه رفتم، می‌خواستم کفش ورزشی بخرم که دیدم همه‌اش چینی است.

او افزود: اخیرا پیمان‌سپاری ارزی را در دولت حذف کردیم و آیین‌نامه دیگری را برای نمایشگاه‌ها تصویب و کمک کردیم صادرات رونق بگیرد. برای حل بعضی از مشکلات باید زیر میز بزنیم. یک جاهایی طوری این میز را برای ما می‌چینند که هر چه می‌خواهیم حرکت کنیم نمی‌شود، بن‌بست است. آنجا باید زیر میز بزنیم. در دولت گفته‌ام صنایع دستی می‌خواهد رونق بگیرد یک سال صادرات را آزاد بگذارند خودمان نظارت می‌کنیم. اینقدر صادرکننده‌ای را که آن طرف دنیا مشتری پیدا کرده است اذیت نکنید.

ضرغامی با نقد نظام اداری، آن را «پوسیده» و  «تحمیلی» خواند و گفت: این نظام اداری عین بختک روی ما افتاده است، می‌خواهیم یک طرح کوچک تصویب کنیم باید به کمیسیون مربوطه برود، در آن جلسه هم ۴۰ نفر کارتابل به دست از ۴۰ دستگاه آمده‌اند تا ما مطالبه‌مان را مطرح می‌کنیم یکی از این دستگاه‌ها معترض می‌شود و اصلا از طرح و پیگیری آن منصرف می‌شویم. کشور گرفتار این ماجراست.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین از مذاکره با برخی دستگاه‌ها برای ایجاد مرکز عرضه صنایع دستی خبر داد و گفت: با بهزیستی، سازمان زندان‌ها و صدا و سیما برای اختصاص محل عرضه صنایع‌ دستی مذاکره کرده‌ایم. همچنین فرماندارها موظف شدند در مبادی ورودی تمامی شهرها بازارچه دائمی صنایع‌دستی راه‌اندازی کنند و استان هرمزگان در این راستا پیشگام بوده و بسیاری شهرها بازارچه‌ها را برپا کردند و زنجان نیز بسیار خوب کار کرده است.

ضرغامی همچنین برای حمایت از صنایع دستی پیشنهاد کرد یکسری کارهای صنایع دستی را می‌توان جایگزین اقلام دیگر کرد و گفت: مثلا ملیله‌کاری که از نقره است، هم هنر محسوب می‌شود و هم ارزان‌تر است، مثلا دختر و پسر جوانی که خرید عروسی دارند، می‌توانند به جای طلا، ملیله‌کاری بخرند. چه کسی گفته حتما باید طلا بخرند؟ البته نقره هم الان کیلویی ۴۰ میلیون تومان است ولی قیمت آن نسبت به طلا بسیار پایین‌تر است.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز