تهران ۱۹.۹۱° كمينه ۱۹.۷۹°  بیشینه ۱۹.۹۹°
۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰
وزیر نیرو

جزییات مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان

جزییات مشارکت ایران در ساخت مرتفع‌ترین سد جهان
وزیر نیرو با اشاره به بازدید از پروژه راغون در سفر به تاجیکستان گفت: پروژه ارزشمندی در کل منطقه در حال انجام است. این سد با حجم آب ۱۴میلیارد مترمکعب، ۳۶۰۰ مگاوات نیروگاه و ۱۰۰ کیلومتر تونل به عنوان مرتفع‌ترین سد جهان در دست ساخت است
کد خبر: ۷۵۳۴۶
وزیر نیرو با اشاره به بازدید از پروژه راغون در سفر به تاجیکستان گفت: پروژه ارزشمندی در کل منطقه در حال انجام است. این سد با حجم آب ۱۴میلیارد مترمکعب، ۳۶۰۰ مگاوات نیروگاه و ۱۰۰ کیلومتر تونل به عنوان مرتفع‌ترین سد جهان در دست ساخت است و شرکت‌های متعدد و فعال ایرانی نیز در این پروژه مشغول به کارند.

به گزارش معاصر به نقل از ایسنا، نشست مجازی پیگیری مفاد سند همکاری‌های مشترک ایران و تاجیکستان در شانزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور با حضور علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو و دلیر جمعه، وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان برگزار شد.

در این نشست که به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، محرابیان از تلاشهای دولت جمهوری تاجیکستان برای برگزاری شانزدهمین اجلاس کمیسیون جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان در دوشنبه و برپایی نمایشگاه ایران ساخت که دستاوردهای خوبی را به نمایش گذاشت، تقدیر کرد.

وزیر نیرو آمادگی شرکت‌های ایرانی برای حضور و فعالیت در پروژه‌های کشور تاجیکستان را یادآور شد و افزود: خدمات شرکت‌های ایرانی در تمام حوزه‌ها به ویژه در حوزه توربین‌های بزرگ و بخش‌های تکنیکی قابل ارائه است و می توان با استفاده از توان شرکت‌های فعال در این پروژه و حضور دیگر شرکت‌های توانمند ایرانی به تکمیل پروژه سرعت بیشتری بخشید.
نیروگاه سنگ توده ۲ و احداث نیروگاه خورشیدی در منطقه واروخ از دیگر محورهای مورد بحث در نشست وزیران نیرو و انرژی دو کشور ایران و تاجیکستان بود که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دلیر جمعه، وزیر انرژی و ذخائر آبی تاجیکستان نیز با بیان اینکه بررسی موارد سند و قابلیت اجرایی بودن آن بعد از امضای سند شانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان در اولویت است، درخواست پیگیری قرارداد سنگ توده دو و بازپرداخت مطالبات شرکت‌های ایرانی، احداث نیروگاه خورشیدی در منطقه واروخ و همکاری‌های لازم جهت تامین سوخت جهت راه‌اندازی پالایشگاه دنغره در تاجیکستان را در کمیسیون مطرح کرد.

طبق اعلام وزارت نیرو،  گزارش شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، تجاری و علمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان و نیز نمایشگاه ایران ساخت برای تبادل اطلاعات، برقراری ارتباطات تجاری جدید، افزایش توانمندی کسب‌وکار و آشنایی با آخرین دستاوردهای شرکت‌های ایرانی در دی ماه امسال به میزبانی وزارت انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد که به‌عنوان پلی برای توسعه صادرات و تبادل تجارب با کشور تاجیکستان بوده است./اینسنا

انتهای پیام
منبع: ایسنا
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز