تهران ۱۹.۸۴° كمينه ۱۹.۸۴°  بیشینه ۱۹.۹۹°
۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۷
تحلیلگر روزنامه انگلیسی گاردین:

اردن خود را در موقعیتی بغرنج قرار داده است

اردن خود را در موقعیتی بغرنج قرار داده است
مداخله نظامی اردن در روز شنبه به فوران خشم در داخل اردن و همینطور در میان همسایگان این کشور منجر شد و تظاهرکنندگان طبق تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، عبدالله دوم پادشاه اردن را به عنوان خائنی که پرچم اسرائیل را به تن دارد معرفی کردند.
کد خبر: ۷۶۰۵۲

به گزارش معاصر، تحلیلگر روزنامه انگلیسی گاردین ارزیابی کرد اردن به دنبال حمایتش از رژیم صهیونیستی برای مقابله با حمله هوایی تنبیهی ایران به این رژیم، خود را در موقعیتی بغرنج گرفتار کرده است.

«پاتریک وینتور»، دبیر دیپلماتیک روزنامه گاردین انگلیس با اشاره به اینکه دولت امان در مواجهه با خشم مردم اردن و دیگر کشور‌های منطقه مدعی شده که در راستای «دفاع شخصی» به رژیم صهیونیستی برای مقابله با حملات موشکی و پهپادی ایران کمک کرده است، می‌نویسد: «اردن خودش را در تقابل بین ایران و اسرائیل در تیررس قرار داده و به خاطر نقشش در سرنگون کردن چند پهپاد ایرانی که شنبه شب اسرائیل را هدف گرفتند با خشم عمومی در داخل و در منطقه مواجه شده است.»

این روزنامه انگلیسی می‌نویسد: «اردن با اسرائیل مرز مشترک داشته و میزبان بزرگترین جمعیت آوارگان فلسطینی بوده و به صورت تاریخی بزرگترین حامی آن‌ها در منطقه در نظر گرفته شده است. رهبران اردن انتقاد‌های شدیدی از جنگ در غزه مطرح کردند؛ عبدالله دوم، پادشاه اردن علنا از سازماندهی ارسال کمک‌هایی از طریق چتر به غزه حمایت کرد و ملکه رانیا، همسر او که در رسانه‌های اجتماعی مخاطبان زیادی دارد سخنرانی و بیانیه‌های شدیداللحنی را در دفاع از فلسطینی‌ها منتشر کرده است.»

دبیر دیپلماتیک گاردین با اشاره به اینکه عموم اردنی‌ها حامی فلسطین هستند و تقریبا دو هفته است که هزاران تن در اردن از جمله تعداد زیادی آواره فلسطینی در مقابل سفارت آمریکا در شهر امان تظاهرات کرده و به نقش آمریکا در تقویت تل‌آویو اعتراض می‌کنند، نوشته است: «در یک چنین فضایی مداخله نظامی اردن در روز شنبه به فوران خشم در داخل اردن و همینطور در میان همسایگان این کشور منجر شد و تظاهرکنندگان طبق تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، عبدالله دوم پادشاه اردن را به عنوان خائنی که پرچم اسرائیل را به تن دارد معرفی کردند.

مقام‌های امان اصرار می‌کنند که مداخله اردن مساله‌ای مرتبط با دفاع شخصی و حفاظت از حاکمیت خود در حریم هوایی است. ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، یکی از حامیان دیپلماتیک پر شور فلسطینی‌ها در ۶ ماه گذشته روز یکشنبه به تلویزیون محلی کشورش گفت ارزیابی انجام شده مبنی بر این است که خطر واقعی سقوط موشک‌ها و پهپاد‌های ایرانی به روی اردن وجود داشته و نیرو‌های مسلح اردن با این خطر مقابله کردند و اگر تهدید از سمت اسرائیل مطرح شده بود اردن دست به همین اقدام می‌زد. او گفت دلیل ریشه‌ای این بحران در رفتار اسرائیل با فلسطینی‌ها و مخالفت اسرائیل با پذیرش یک راه حل دو دولتی نهفته است.»

تحلیلگر گاردین تاکید می‌کند، با وجود استدلال‌هایی که اردنی‌ها برای حمایتشان از رژیم صهیونیستی برای مقابله با حمله تنبیهی ایران مطرح کرده‌اند، اما این مساله که رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیروی هوایی اردن را به عنوان یک متحد این رژیم به تصویر کشیدند باعث عصبی شدن امان می‌شود.

نویسنده این مطلب در ادامه تصریح داشته است: «کابینه اردن در بیانیه‌ای بعد از حمله ایران از مردم خواست برای کسب اطلاعات نه به رسانه‌های اجتماعی بلکه به منابع رسمی اتکا کنند. اردن قوانین سخت و بی‌رحمانه‌ای را در حوزه رسانه‌های اجتماعی به اجرا در آورده است. در دو روز گذشته نزاع‌های خشنی بین پرسنل امنیتی اردن و معترضان اتفاق افتاد که در جریان آن‌ها نیرو‌های امنیتی هدف حمله با مواد آتش‌زا و پرتاب سنگ قرار گرفتند.

خیلی دیگر از کشور‌های عربی در روز‌های اخیر در ضمن مشاهده بروز بحران سکوت اختیار کرده‌اند، اما گزارش شد کویت و قطر درخواست‌های آمریکا برای استفاده از پایگاه‌هایش برای دفع حمله ایران را رد کردند.

تصویری از تظاهرات اخیر اردن در رسانه‌های اجتماعی بازتاب یافته که در آن معترضان اردنی پوستر‌هایی را خطاب به ارتش اردن به نمایش گذاشته و در آن‌ها از این ارتش می‌خواهند درخواست‌های کمک کودکان و زنان در غزه را اجابت کرده یا از دشمن آن‌ها انتقام گرفته و سرزمین آن‌ها را آزاد کند. آن‌ها هشتگی را تحت عنوان ارتش الکرامه کجاست؟ بازتاب داده‌اند. کلمه‌ای که هم به معنی منزلت است و هم اشاره به نام جنگی در سال ۱۹۶۸ دارد که در جریان آن ارتش اردن ارتش اسرائیل را در یک عملیات تلافی جویانه مجبور به عقب نشینی از خاک اردن کرد.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد یکشنبه از پاسخ نیروی هوا فضای سپاه به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به کنسولگری ایران در دمشق خبر داد و اعلام کرد ایران ده‌ها فروند موشک و پهپاد را به اهدافی در سرزمین‌های اشغالی شلیک کرده است. این حمله در واکنش به حمله ارتش اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه صورت گرفت که به شهادت هفت تن از مستشاران نظامی ایران منجر شده بود.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز