تهران ۲۳.۹۹° كمينه ۲۲.۷۹°  بیشینه ۲۳.۹۹°
۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۰
رئیس جمهور در نشست شورای اداری استان مازندران:

هیچ کدام از ما برای کوتاهی در رفع موانع از پیش پای مردم حجت و دلیلی نزد خدا و مردم نداریم

هیچ کدام از ما برای کوتاهی در رفع موانع از پیش پای مردم حجت و دلیلی نزد خدا و مردم نداریم
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هیچ کدام از ما برای کوتاهی در رفع موانع از پیش پای مردم حجت و دلیلی نزد خدا و مردم نداریم، گفت: درست است که قانون اساسی هر گونه توسعه را فرع بر حفظ محیط زیست قرار داده،
کد خبر: ۷۶۷۰۲

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هیچ کدام از ما برای کوتاهی در رفع موانع از پیش پای مردم حجت و دلیلی نزد خدا و مردم نداریم، گفت: درست است که قانون اساسی هر گونه توسعه را فرع بر حفظ محیط زیست قرار داده، اما نگاه کارشناس نباید ایجاد بن‌بست باشد، بلکه کارشناس باید با نگاه حل مسئله و برای رونق تولید و ایجاد اشتغال راهگشایی و گره‌گشایی کند.

به گزارش معاصر، آیت الله سید ابراهیمی رئیسی شامگاه ۲۷ اردیبهشت در جریان دومین سفر استانی به مازندران در شورای اداری حاضر شد و در سخنانی اظهار کرد: توفیقی است برای بنده و همکارانم که در این استان و شهرهای آن حضور داریم در خدمت مردم شهیدپرور که فخر کشور هستند خدمت کنیم. این امر ما را مسئول می‌کند که نسبت به مرئم ادای دین داشته باشیم.

وی با بیان اینکه انچه از شهدا و رزمندگان آموختیم این است که در حوزه کاری خود با نگاه «ما می‌توانیم» تحول ایجاد کنیم، افزود: ابتدای سال جاری رهبر فرزانه در سخنانی همه ما را به نگاه تحولی و کاستن از فاصله وضع موجود و مطلوب تاکید کردند و آنچه از ظرفیت کشور است را باید احیا کنیم.

رئیس جمهوری با اعلام اینکه مشکلی در کشور نیست که نتوانیم حل کنیم و حل آن به دست مدیران است و بسیاری از گره‌ها به دست رزمندگان، جوانان و دانشمندان ما حل شده است، خاطرنشان کرد: منطق انقلابی اندیشیدن و عمل کردن بر مبنای ما می‌توانیم استوار است و به دست همه ما کارهای بزرگ محقق می‌شود.

مقام عالی دولت با اشاره به اینکه در چوب و کاغذ مازندران متوجه شدم اگر تولید از ۴ هزار تن به ۴۵ هزار تن ارتقا می‌یابد به معنای «ما می‌توانیم» به دست کارگران است، گفت: امروز کتب درسی از همین کاغذ تامین می‌شود.

رئیسی افزود: وقتی به نساجی مازندران رفتم وضعیت اسفناکی دیدم و فریاد همه بلند بود در حالی که از صنایع برجسته استان است و تیم ورزشی هم دارد، اضافه کرد: اما امروز شاهد برداشتن گام‌های خوب در جهت ارتقا بودم. پس معلوم می‌شود که ما می‌توانیم.‌

رئیس جمهوری، ادامه داد: احیای کارخانه های راکد جلوه‌گاه ما می‌توانیم است و مدرسه خرماکلا تابلوی مشارکت مردمی است.

مقام عالی دولت با اشاره به اظهارات مردمی یادآور شد: عزیزی در این سفر گفت در روستای ما یک بیکار نداریم و کاملا توانستیم مهار کنیم، متوجه شدم یک جوان انقلابی باکفایت روستا را به خط کرده تا مشکلات را حل کند که نشانگر ارزش و اهمیت مشارکت مردمی است‌. وقتی رهبری گفتند مشارکت مردمی عینیت آن در این سفر هویدا شد.

وی افزود: بسیاری از آنچه در این سفر دیدم جلوه مشارکت مردم بود. به دست شما کارهای بزرگی اتفاق می‌افتد، در جهت میدان دادن به مردم و استفاده از نیروی کارگشای مردمی باید حرکت کنیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه در بحث مجوزها مردم از سلسله مراتب مجوزها و بوروکراسی اداری گلایه داشتند، اظهار کرد: متاسفانه این بلیه اداری است که بروکراسی و دموکراسی با هم متولد شدند اما آنها که دم از دموکراسی می‌زنند از بروکراسی ناله دارند. کارها بعضا متوقف می‌ماند در حالی که این افراد نیروی کار آماده فعالیت هستند، چرا برای مجوز باید معطل بمانند؟ باید تحول انجام شود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه برخی سرمایه‌گذاران آماده هستند خودشان سرمایه بیاورند و ما باید شرایط را تسهیل کنیم.، افزود: اگرصنعتی با محیط‌زیست سازگار نیست باید محیطزریست راهکار ارائه دهد. باید راهکار حفاظت از محیط‌زیست و عدم‌توقف صنعت توسط سازمان محیط‌زیست پیشنهاد شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: کشور باید قوی باشد، مهم این است که مدیر راهکار ارائه دهد، سرمایه‌گذار به دنبال تولید و اشتغال است و نباید متوقف شود، نه گفتن راحت است. در کارخانه چوب و کاغذ مازندران تنها کاغذ تولید نشده بلکه اشتغالزایی نیز رونق یافته است.

مقام عالی دولت سیزدهم با تاکید به مدیران، اظهار کرد: دولت با ۲۴۰ هزار تعهد به مسکن مهر آغاز به کار کرد، آقایان هم هزینه‌کرد مردم را صرف اولویت‌هایی کردند، ما موظف شدیم به اجرای تعهد، باید پاسخ مردم را داد؛ مردم نمی‌گویند رییس‌جمهور کیست؛ دولت را نگاه می‌کنند. کدام دولت مهم نیست و این جایگاه حقوقی متوجه دولت است. لذا با نگاه تعهد به اجرای کار آن هم برای مردمی با این خلوص و ابتکار باید عمل کنیم انچه امروز دیدم جلوه‌های ابتکار و خلاقیت بود که با مشارکت مردم محقق شد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قوانین حمایت از فناوری‌های نوین، اشتغالزایی و غیره داریم که مصوب شد و باید اجرایی شوند، تاکید کرد: به همه همکارانم می‌گویم با نگاه حل مشکل به مسائل نگاه کنند.

وی اضافه کرد: برای تامین نیروی انسانی معتبر اهمیت قائل هستم در مجموعه مدیریتی مانند مازندران اعلام می‌کنم که این انتظار خانواده شهدا است که پیام شهدا و وصیت آنها محقق شود چراکه در این فضا طنین‌انداز است.

رئیس جمهوری با اشاره به اینکه باید برای هر فردی که آماده کار است اشتغال ایجاد کنیم، تصریح کرد: چرا روستایی در حاشیه شهر باید با مشقت زندگی کند و زیست روستایی را به دلیل عدم‌صرفه کشاورزی رها کند، لذا باید خرید محصول را تضمین کنیم.

وی افزود: در روستای خرماکلا گفتند؛ مهاجرت معکوس اتفاق افتاده که همان چیزی است که ما به دنبال ان هستیم کاری کنیم اقتصاد دریا، صنعت، گردشگری، کشادرزی و غیره فعال شود و زندگی مردم از همین راه اداره شود مسئولیت همکاران ما در این حوزه خطیر است که امید را در جامعه و دل مردم زنده کنیم.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه سخنرانی خوب است اما مردم از ما بازگشایی گره‌ها را می‌خواهند، گفت: برنج محصول مورد نیاز مردم است که باید مطالعه و شناسایی شود، میزان نیاز کشور و تولید بررسی شود؛ اصل این است که جز در موارد خاص واردات نداشته باشیم و تنها به برنج محدود نباشد، بلکه در تمام محصولات این الگو رعایت شود.

رئیس دولت سیزدهم درباره ارز ترجیحی گفت: اصل در همه چیز تولید داخل است، همه تلاش ما باید این باشد که از منسوجات تا انچه روی سفره مردم است تولید داخل باشد.

این مسئول با بیان اینکه الگوی کشت می‌تواند براساس نیاز کشور تغییر کند، گفت: باید اولویت را در تولید کالای اساسی در نظر بگیریم و در راستای اقتصاد و توسعه آن حرکت کنیم.

آیت الله رئیسی در رابطه با کشت برنج نیز گفت: زنجیره از کاشت تا توزیع مطالعه و بررسی شود و با دلال‌هایی که بیشتر از کشاورز و باغدار سود می‌برند طوری برخورد شود که سود محصول به باغدار و کشاورز ما برسد، چرا کشاورز یک سهم و دلال چند سهم ببرد، نباید این‌طور باشد، کشاورزی نیازمند مدیریت و حمایت است.

رئیس جمهوری با اعلام اینکه برخی از مردم از حمایت مدیران تشکر کردند و بعضی هم گلایه داشتند، یادآور شد: مردم می‌گویند باید دنبال برخی مدیران در مرکز یا استان بگردیم تا پیدا کنیم؛ پس انگیزه فردی در مدیریت مهم است.

رئیسی به مساله پسماند در مازندران اشاره کرد و گفت: دستور می‌دهم زمان برای اتمام پروژه زباله سوز تعیین شود و در غیراین‌صورت خلع‌ید کنید.

وی افزود: در بحث زباله و پسماند هر تاخیری با سلامت مردم در ارتباط است، هرچه نیاز است زودتر فراهم شود و زمان آن را نیز زود تعیین کنید.

مقام عالی دولت سیزدهم با اعلام اینکه مساله پسماند اولویت این سفر است و زمان برای ان تعیین شود، اظهار کرد: مشکل مردم به ما مربوط است و نمی‌توانیم از آن غافل باشیم‌. مدت‌ها در رسانه خواندم که مشکل زباله و پسماند بابل حل نشده، رنج خانواده‌ها رنج ما است و باید در اولویت باشد.

وی به بحث مرکبات در مازندران پرداخت و گفت: کشورهای دوست ما مرکبات ما را می‌پذیرند و خوب هم می‌خرند. تردید ندارم مردم این استان پای برنامه‌های دولت هستند.

این مسئول در رابطه با سواحل مازندران گفت: برنامه ما راه سازی نبوده و باید مردم از این سواحل بهره‌مند شوند، برنامه‌ریزی شود؛ آزادسازی به معنای رهاسازی نیست.

دکتر رئیسی یادآور شد: ارز ترجیحی تشویق مردم به واردات است و مردم باید بدانند تولیدات بازاری دارد.

وی به موضوعات مربوط به مناطق آزاد در مازندران اشاره کرد و گفت: این موضوع باید مورد به مورد پیگیری شود، نظارت کنید که منطقه تولید و صادرات باشد، واردات خنجر به تولید است.

رئیسی به مباحث محیط‌زیست در مازندران اشاره کرد و گفت: موضوعاتی که با محیط زیست منافات دارد بررسی شود تا با حفظ این موضوع، صنعت هم پیشرفت کند اعتقاد دارم نگاه محیط‌زیست باید حل مساله باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه افزایش بهره وری یکی از نکات مورد تاکید مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: کارآمدی دستگاه‌ها و نیروی انسانی توسط خود شما باید بررسی شود تا خروجی آن موردسنجش قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: افزایش بهره‌وری اهمیت زیادی دارد و می‌تواند ما را از افزایش اشتغال و رشد و پیشرفت بهره‌مند کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه هویت ملی باید در همه مسائل حفظ شود، گفت: هر اقدامی در جهت توسعه یافتگی باید پیوست فرهنگی داشته باشد، مساله فرهنگ و هویت مازندران به دلیل پیشینه علویان اهمیت دارد. گردشگری باید رونق پیدا کند اما هویت استان باید حفظ شود.

وی با تاکید براینکه نگاه همه مدیران باید حفظ هویت تمدنی باشد، یادآور شد: ۱۰ هزار و ۴۰۰ شهید فخر مازندران است. تاکید کردم که موزه دفاع‌مقدس یاد شهدا را در دل مردم زنده نگه می‌دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه صنایع‌دستی که توسط زنان استان تولید می‌شود حتما بازار برای آن تشکیل شود، تصریح کرد: در ورودی شهرها برای این افراد بی‌واسطه اشتغال ایحاد کنیم؛ فضای گردشگری استان باید رونق یابد و درعین‌حال هویت فرهنگی آن به گردشگران منتقل شود.

رئیسی، صنایع‌تبدیلی استان را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: در این موضوع باید سرمایه‌گذاری انجام شود تا باعث اشتغالزایی و ارزش افزوده شود.

رئیس جمهور با اشاره به مساله کود شیمیایی و مصرف آن در تولیدات کشاورزی، خاطرنشان کرد: قطب کشاورزی الزاماتی دارد و کود نباید از جای دیگر تامین شود.

وی بیان کرد: سیاست‌های اقتصاد دریا محور ابلاغ شود. نسبت استان با اقتصاد دریامحور در دست تمام مدیران حاضر در این جلسه است، نسخه رونق این اقتصاد را شما به تهران ارائه دهید و مدام نگاهتان به تهران نباشد و به دستان خود و سابقه مدیریتی خود نگاه کنید.

وی در مورد ایجاد گلخانه‌ها در مازندران گفت: این اقدام بسیار می‌تواند در تولید محصول اثرگذار باشد؛ دستور دادم موانع آن رفع شود. کاری که در مدت زمان اندک حل شود نباید به درازا بکشد.

رئیس جمهور در بخش پایانی سخنان خود از مسئولان حاضر در شورای اداری استان درخواست کرد، که سیاست‌های مصوب نظام و فرمایشات رهبری، محقق شود تا امید در دل مردم زنده شود زیرا هدف امپراطوری رسانه‌های دشمن القاء ترس در دل مردم است.

 

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز