تهران ۳۴.۹۱° كمينه ۳۴.۸۴°  بیشینه ۳۶.۷۹°
۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۷
تحلیل یک دهه داده‌های ایمنی

چرا هلیکوپتر ۶۳ برابر «ناامن‌تر» از هواپیما است؟

چرا هلیکوپتر ۶۳ برابر «ناامن‌تر» از هواپیما است؟
بر طبق تحلیل یک دهه داده‌های ایمنی، سفر با بالگرد بسیار خطرناک‌تر از سفر با هواپیما اما بسیار امن‌تر از رانندگی با خودرو است.
کد خبر: ۷۶۷۶۴
به گزارش معاصر،  بر طبق تحلیل یک دهه داده‌های ایمنی، سفر با بالگرد بسیار خطرناک‌تر از سفر با هواپیما اما بسیار امن‌تر از رانندگی با خودرو است.
 
البته ایمنی تمام وسایل حمل و نقل با یکدیگر قابل مقایسه دقیق نیست، اما بر اساس داده‌ها، احتمال حادثۀ منجر به مرگ در سفر با بالگرد ۶۳ برابر بیشتر از سفر با هواپیما است.

آنطور که داده‌های بین‌المللی جمع‌آوری شده در رابطه با ایمنی حمل و نقل نشان می‌دهند، سفر با بالگرد اگرچه می‌تواند امن‌تر از سفر با وسایل نقلیۀ زمینی باشد اما در نسبت با هواپیماهای مسافربری از امنیت بسیار کمتری برخوردار است.

(البته این در مورد هواپیماهای شخصی صدق نمی‌کند زیرا بر طبق آمار، سفر با هواپیماهای شخصی حدود ۲۷۲ برابر خطرناک‌تر از سفر با خطوط هوایی مسافربری است).

اما چرا بالگردها ایمنی کمتری نسبت به هواپیماها دارند و چرا احتمال سقوط آن‌ها بیشتر است؟ بالگردها در مقایسه با هواپیماها ویژگی‌های عملیاتی متفاوتی دارند و همین ویژگی‌های متفاوت می‌تواند عاملی برای خطرات بیشتر باشد. در اینجا برخی از اصلی‌ترین دلایل ناامن‌تر بودن بالگردها نسبت به هواپیماها را ملاحظه می‌کنید.

دلایل ناامن بودن بالگرد نسبت به هواپیما

پرواز در ارتفاع و سرعت پایین: بالگردها در ارتفاع و سرعت کمتری نسبت به هواپیماها پرواز می‌کنند که آنها را در معرض خطرات و موانع بیشتری مانند خطوط برق، ساختمان‌ها، درختان و پرندگان قرار می‌دهد.

حاشیه خطای کمتر: در مواقع اضطراری، بالگردها حاشیۀ خطا و امکان بازگشت کمتری نسبت به هواپیماها دارند، زیرا نمی‌توانند مانند هواپیماها به صورت لیزری یا به سمت فرودگاه مجاور تغییر مسیر دهند.

انتهای پیام
اشتراک گذاری :
ارسال نظر

آخرین اخبار روز