کد خبر: ۳۶۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
احمد اتحادپور- کارشناس بازار سرمایه

سوددهی تضمینی در بورس امکان پذیر است؟

برای ورود به بورس، روش‌های مختلفی وجود دارد که به صورت مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. افراد با در نظر گرفتن دانش بورسی، سرمایه و زمانی که می‌توانند به سرمایه‌گذاری اختصاص دهند، نسبت به انتخاب یک یا چند مورد از روش‌های سرمایه گذاری در بورس اقدام می‌کنند.

زمانی که سهامدرار به صورت شخصی و مستقیم در بازارسرمایه فعالیت می‌کند، مدیریت سبد سرمایه‌گذاری و سهم‌ها و همچنین تحلیل بازار به عهده خودش است، اما نباید فراموش کرد که مدیریت سهام به شیوه صحیح، امری تخصصی است و نیازمند دانش و زمان کافی. به همین جهت اگر شخصی دانش لازم در این زمینه ندارد و یا زمانی محدود دارد، استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی می‌تواند جای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را بگیرد.

اما باید بیان کرد که اصلی‌ترین تفاوت سبدگردانی با صندوق‌های بورسی، در اختصاصی بودن این خدمات و البته حداقل سرمایه مورد نیاز برای استفاده از آن است. سبدگردانی در بورس از طریق شرکت‌های سبدگردان با مجوز رسمی از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود.

اما سوالی که همواره مطرح می‌شود این است که آی سبد گردانی برای سهامداران سودتضمینی در پی دارد؟

که باید گفت با در نظر گرفتن تاثیر‌پذیری بازار سرمایه از رفتار افراد و البته با توجه به ذات بازار سرمایه که پر از نوسان است، سبدگردانی با سود تضمینی به هیچ عنوان ممکن نیست. ولی در گذشته یک طرحی بود به نام اتحاد بورس و بیمه، در این طرح (اتحاد بورس وبیمه) افرادی که برای سبدگردانی مراجعه می‌کردند باید یک بیمه نامه را اول از هر چیز صادر دریافت می‌کردند. آن بیمه نامه تضمینی بود بر اصل پول و درصدی از سود. آن بیمه نامه را بر اساس الزامات بیمه مرکزی ما در سبدگردانی، در بازار سرمایه سرمایه گذاری می‌کنیم.

در صحبت‌هایی که با شرکت‌های بیمه‌ای داشته ایم. نزدیک به ۶۰ درصدی از مبالغی که سرمایه گذاری می‌شد در این طرح به بازار سرمایه برمی‌گشت و در بازار سرمایه به صورت کاملا مستقیم سرمایه گذاری می‌شد و بازدهی‌ها به سبد هر شخص واریز می‌شد.

سود دهی تضمینی در بازارسرمایه با سبدگردانی امکان پذیر بود، اما در زمانی که اتحاد بورس و بیمه با یکدیگر شکل گرفته بود. در غیر این صورت شرکت‌های سبدگردانی شخصا نمی‌توانند سوددهی مبالغ سرمایه دار را تضمین کنند. این تضمین فقط باید در طرح‌های ابداعی همچون اتحاد بورس و بیمه باشد.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار