کد خبر: ۳۸۴۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶
دبیر انجمن واردکنندگان برنج دلایل افزایش قیمت برنج خارجی در بازار را اعلام کرد.

قیمت برنج امروز 9 بهمن 1400| قیمت برنج ری کرد

قیمت برنج امروز افزایشی شد.قیمت برنج امروز با نوسان همراه بود.قیمت برنج برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.قیمت برنج اوج گرفته است.در ادامه یه بررسی قیمت برنج می پردازیم.

قیمت برنج امروز 9 بهمن 1400

مسیح کشاورز با اشاره به میزان واردات برنج خارجی در ماه‌های اخیر، بیان کرد: با تغییر دولت‌ها، رویکردها و سیاست مدیران وزراتخانه‌ها نیز متحول می‌شود؛ در این جابه‌جایی‌ها فعالان اقتصادی بخش خصوصی تحدید می‌شود. متاسفانه مدیران جدید که عموما در حرفه خود باسابقه نیستند و اعتقادی هم به زیرساخت‌های پیشین ندارند، می‌خواهند تغییرات جدیدی در ضوابط اعمال و اجرا کنند.

مشکلات واردات برنج


وی با اشاره به مشکلات واردات برنج، خاطر نشان کرد: وزیر کشاورزی قبول نکرد که دوره ممنوعیت واردات برنج را بردارد، از آن زمان به این سو ما شاهد گرانی قیمت برنج ایرانی در بازار به دلیل کمبود برنج خارجی بودیم.


به گفته این فعال اقتصادی، بعد از گذشت ۱۰ ماه از سال ۸۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شده است این در حالیست که در دوره ممنوعیت ۵۰۰ هزار تن برنج خارجی وارد کردیم باید بگویم که این عدد نمی‌تواند نیاز کشور در خصوص برنج را تامین کند.


کشاورز با اشاره به لزوم سرعت‌بخشی در روند ثبت‌ سفارش و تامین ارز، گفت: در جدول درجه‌بندی استاندارد، مشکلی برای برنج پاکستانی ایجاد شد که به نظر می‌رسید غیرعلمی و نیاز به بازاندیشی دارد همین مسئله یک وقفه در واردات ایجاد کرد و چند تنی برنج در انبار بنادر دپو شد.

وی میزان واردات ماهیانه برنج را ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: امیدواریم که دولت به بخش خصوصی اعتماد کند و روند واردات برای جبران کسری برنج را در ماه‌های پایان سال هموار کند. ما برای تامین نیاز نوروز و ماه رمضان به ۲۵۰ هزار تن برنج نیاز داریم که امیدواریم عملیات ثبت سفارش آن در هفته‌های اخیر انجام شود تا در تامین کالای مورد نیاز با مشکل مواجه نشویم.

سود عوارض گمرکی برای واردات برنج

دبیر انجمن واردکنندگان برنج خاطر نشان کرد: در حال حاضر مبنا سود عوارض گمرکی ۴۲۰۰ تومان است که اگر قرار باشد این عوارض در سال آینده نیمایی شود برنج خارجی گرانی قابل توجهی را تجربه خواهیم کرد. هدف از واردات برنج خارجی تامین نیاز قشر آسیب‌پذیر است که با این تغییرات آنها نمی‌توانند نیاز خود را تهیه و تامین کنند. هم اکنون سود عوارض گمرکی برای واردات برنج کیلویی ۴۰۰ تومان است که اگر این سود نیمایی محاسبه شود به کیلویی ۲۵۰۰ تومان خواهد رسید.

کشاورز ادامه داد: واردکنندگان برنج به قرارگاه امنیت غذایی پیشنهاد داد که تا پایان سال مجوز واردات ۳۰۰ هزار تن برنج را بدهند تا شاهد التهاب در بازار نباشیم.

وی در پایان با اشاره به ثبات نرخ جهانی برنج، گفت: نرخ برنج پاکستانی کاهش پیدا کرده است و افزایش نرخ برنج هندی نیز ملموس نیست. سود عوارض گمرکی و اخذ مالیات بر ارزش افزوده افزایش قیمت را به ما تحمیل می‌کند.

انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار