کد خبر: ۳۹۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۲
اخبار فوری| اخبار اقتصادی| آخرین اخبار اقتصادی|خبر خوش برای متقاضیان وام بدون ضامن| اولویت با این افراد است
وزیر اقتصاد گفته ظرف سه هفته ۶۵ هزار نفر وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن را دریافت کرده‌اند. یعنی روزی ۳ هزار نفر! این ادعا در حالی است که اظهارات رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها نشان می‌دهد آیین‌نامه پرداخت این وام هنوز به بانک‌ها ابلاغ نشده است.

خبر خوش برای متقاضیان وام بدون ضامن| اولویت با این افراد است

وام بدون ضامن به مشمولان تحت پوشش بهزیستی و مددجویان تحت کمیته امداد پرداخت می‌شود.  وام بدون ضامن به سرپرست های خانوار تعلق می‌گیرد. زنان سرپرست خانوار منتظر وام بدون ضامن ۱۰ میلیون تومانی باشند. مردم برای رفاه حال خود به دنبال وام بدون ضامن هستند.وام بدون ضامن علاوه بر مددجویان کمیته امداد به سایر اقشار آسیب پذیر جامعه تعلق می‌گیرد.

دریافت وام ۱۰۰ میلیونی در یک هفته!

وزیر اقتصاد گفته ظرف سه هفته ۶۵ هزار نفر وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن را دریافت کرده‌اند. یعنی روزی ۳ هزار نفر! این ادعا در حالی است که اظهارات رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها نشان می‌دهد آیین‌نامه پرداخت این وام هنوز به بانک‌ها ابلاغ نشده است.

به دستور رئیس جمهوری قرار شد بانک‌ها وام ۱۰۰ میلیونی را بدون ضامن به مردم پرداخت کنند. وزیر اقتصاد از ابتدای بهمن ماه دستور پرداخت وام بدون ضامن را به بانک‌ها داد.

گزارش‌های مردمی حاکی است که مردم با وجود مراجعه به بانک‌های معرفی شده، به در بسته خورده‌اند و نتوانسته‌اند وام بدون ضامن را دریافت کنند. گزارش‌ها می‌گوید برخی از بانک‌ها از قفل بودن منابع خود خبر داده‌ و گفته‌اند وام پرداخت نمی‌‌کنند. برخی دیگر می‌‌گویند بانک‌ها ضامن رسمی می‌خواهند و برخی گفته‌اند شرط بانک‌ها برای پرداخت این وام، سپرده‌گذاری چند ماهه در بانک‌ است.

ما حالا وزیر اقتصاد در توییتی ادعا کرده «براساس گزارش بانک‌های دولتی طی سه هفته اخیر بیش از ۶۵ هزار نفر بدون ضامن از وام‌های خرد استفاده کرده‌اند. بر اساس ادعای خاندوزی روزی ۲٫۵ تا ۳ هزار نفر توانسته‌اند وام بدون ضامن دریافت کنند. نکته دیگر اینکه وریر گفته این تعداد از وام خرد استفاده کرده‌اند.
جمله‌ای که نشان می‌دهد بر اساس ادعای خاندوزی این تعداد، وام خرد را دریافت کرده‌اند. یعنی روند درخواست و دریافت وام بدون ضامن، کمتر از یک ماه طول کشیده است و متقاضیان ظرف چند روز توانسته‌اند وام بدون ضامن بگیرند.

دریافت وام ۱۰۰ میلیونی در یک هفته!
این ادعای خاندوزی در حالی است که پرداخت نشدن وام بدون ضامن انتقادات زیادی را به همراه داشت و حتی یکی از نمایندگان مجلس درخواست کرد که مدعی‌العموم به ماجرای پرداخت نشدن وام‌ها وارد شود.

۱۳ بهمن محمدرضا فرزین، رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها اعلام کرد دلیل مقاومت بانک‌ها برای پرداخت وام خرد ۵۰ تا ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن این است که آیین‌نامه پرداخت این وام هنوز به بانک‌ها اعلام نشده است. فرزین وعده داده بود که این آیین‌نامه به زودی به بانک‌ها ابلاغ می‌شود.
با این حساب حتی اگر چند روز بعد از این گفته فرزین، آیین‌نامه به بانک‌ها ارسال شده باشد، بانک‌ها فقط یک هفته فرصت داشتند که ۶۵ هزار تقاضای دریافت وام بدون ضامن را بررسی کنند. متقاضیان را اعتبارسنجی کنند و این وام را به حساب متقاضیان واریز کنند!

تجربه مردم از دریافت وام ۱۰۰ میلیونی
آنچه در ادامه می‌آید تجربه برخی از کاربران تجارت‌نیوز از مراجعه به بانک‌ها و درخواست وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن است.

«در روز ۱۲ بهمن بعد یک هفته از اعلام بخشنامه به بانک رفاه شعبه استاد شهریار تبریز مراجعه کردیم با وجودیکه بخشنامه به دستشان رسیده بود به بهانه اینکه درخواست شما مربوط به قبل از بخشنامه است، برای وام ۱۰۰ میلیونی یک نامه ضمانت از شخص وام گیرنده و دو ضامن دیگر (جمعآ ۳ نفر ضامن) و بعلاوه یک فقره چک در وجه بانک از ما گرفتند.»

«رفتم بانک شرایط وام ۱۰۰ میلیونی رو پرسیدم طرف با حالت طلبکار میگه ۲۳ میلیون باید بزاری ۶ ماه بمونه بانک بهت ۵۰ میلیون وام بدیم بعد ۶ ماه اگه ۱۰۰ میلیون میخوای باید ۴۳ میلیون بزاری.»

«برای درخواست وام ۱۰۰ میلیونی به بانک رفتم. رییس شعبه به من گفت رییس جمهور دستور پرداخت وام ۱۰۰ مییونی رو به بانک نداده به تلویزیون داده.شما هم بروید از تلویریون وام بگیرید.»

«من در ۱۲ بهمن به بانک رفاه شعبه شهر صنعتی البرز برای دریافت وام بدون ضامن مراجعه کردم که گفتند باید سپرده گذاری کنید و شرط دریافت حقوق از بانک رفاه مطرح نیست و فقط ضامن نمی خواهند و تمامی پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن به بازنشستگان شعاری بیش نیست.»

«برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیونی به یکی از شعب بانک رفاه مراجعه کردیم و گفتن وامی که میدیم ۵۰ میلیونه. شرایطش هم اینجوره که بایستی ۷۵ میلیون به مدت دوماه در حساب بخوابونی تا ۵۰ میلیون بهت وام بدیم.»

اردشیر مطهری نماینده مردم گرمسار در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «عدم پرداخت وام بدون ضامن به مردم تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان که دستورالعمل آن از سوی بانک مرکزی صادر شده، ترک فعل محسوب می‌شود. مدعی‌العموم در جهت دفاع از حق مردم باید به این موضوع رسیدگی کند. هرچند خود مردم نیز می‌توانند نسبت به طرح دعوی علیه متخلفان اقدام کنند.»

یک ماه قبل بود که رئیس جمهور دستور پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن را صادر کرد و وزیر اقتصاد بانک‌ها را موظف به پرداخت این وام کرد. ۱۳ بهمن ماه سال جاری محمدرضا فرزین رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها از تشکیل جلسه این شورا برای ایجاد آیین نامه واحد شبکه بانکی در ارتباط با اعطای تسهیلات خرد ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن به متقاضیان خبر داد و گفت: این آیین نامه به زودی به همه بانک‌ها در سراسر کشور ابلاغ می‌شود.

بر خلاف تاکید مسئولین برای اعطای وام بدون ضامن برخی گزارش‌ها از سوی مردم حاکی است که بانک‌ها به بهانه اینکه در پایان سال قرار دارند از اعطای وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن به مردم امتناع می‌کنند.

علت دریافت نکردن ابلاغیه چیست؟
چندی پیش شرایط دریافت وام ۱۰۰ میلیونی در برخی از بانک‌ها اعلام شد که به این شرح است متقاضیان دریافت وام  علاوه بر دریافت نامه کسر از حقوق و چک،   مبلغی به حدود ۳۰ میلیون تومان در شش ماه سپرده گذاری‌ می‌کنند.

این در حالی است که هنوز برخی شعب، ابلاغیه اعطای وام را دریافت نکرده‌اند.

رئیس یکی از شعب بانک مسکن می‌گوید: این مصوبه به این معنی نیست که کلیه اشخاص جامعه می‌توانند برای درخواست وام به بانک‌ها مراجعه کنند.

براساس گزارش‌های میدانی وام فقط به حقوق بگیران بانک مورد نظر همچون (بازنشستگان، کارمندان و..) اعطا می‌شود.

در حالی که باید سود این وام ۱۸ درصد باشد، معاون یکی از شعب بانک‌های دولتی می‌گوید: ما تنها درخواست وام بدون ضامن را ثبت می‌کنیم و احتمالا تا پایان سال پرداختی نداشته باشیم. همچنین در برخی شرایط سود وام بدون ضامن به ۲۰ درصد می‌رسد.
انتهای پیام
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار